Jump to content

Alegere intre G30, F15 sau F16


claudiu1892

Recommended Posts

Referitor la Thule, nici nu vreau sa incerc. Am mers cu una a unui amic si facea un zgomot infernal.

Pt 1-2 iesiri pe an, in concedii, o pot indura. Am facut 2 drumuri, fiecare de 3000km+, si si-a facut treaba. Intr-adevar, e zgomot semnificativ mai mare la viteza, iar de consum nu mai zic, depaseste consumul unui 3L.

Am mers cu ea 150-160 constant, cu 1-2 varfuri scurte pana la 180, si vad ca n-a zburat :D

Link to comment
Share on other sites

Imi place si aia, dar mi se pare cam prea lunga. Nu am vazut una live, ce-i drept, iar la Bavaria cand am fost ultima data nu aveau niciuna sa-mi arate. Eram atunci cu un amic interesat de acest model.

Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu mi se pare mare lucru Skoda, dar arata totusi decent si interior si exterior .

Cel mai important - cred ca pierde mult mai putin bani la achizitie/revanzare decat la un BMW tinut 5 ani .

Ma rog, poate pe mine m-a impresionat ca era ceva nou, si ma plictisisem de interiorul de la a mea. Plus ca avea Carplay si display touchscreen (la vremea aia eu aveam nbt id4, ulterior am facut upgrade)

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, poate pe mine m-a impresionat ca era ceva nou, si ma plictisisem de interiorul de la a mea. Plus ca avea Carplay si display touchscreen (la vremea aia eu aveam nbt id4, ulterior am facut upgrade)

 

Eu fac trecerea asta constanta, deoarece am F30 personal si o Skoda Superb Combi 2019 de servici. N-as zice nu, daca e configurata cum trebuie, a mea are o echipare bunicica, cam cu tot ce inseamna asistenta, navigatie mare, scaune electrice sistem Canton si alte cateva. Pretul de lista a fost de 47k Euro, achizitie din Cehia, pret dupa discount 39,970 Eur (au fost comandate trei masini identice) Eu am DSG, TeDeI de 190 de cai si tractiune integrala, iar pe F30 am exact la fel. Sunt masini diferite: una e barca, alta sta bine pe sosea, un e pe confort, alta e mai "sport". DSG are lag exact cand vrei sa pleci mai grabit, gen sens giratoriu, ZF8 e mult mai responsive. Asa ca depinde..eu nu sunt fan dricuri.. :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru drumurile noastre SUV. Pentru familie, comoditate urcare/coborâre, confort: SUV. Pentru utilitate portbagaj: SUV. Dacã e BMW, obligatoriu cu EDC. In nici un caz fãrã.

Pentru condus sportiv (deși nu știu câți de aici conduceți așa cu familia, și ĂŽn adevĂŁratul sens al cuvântului, care sĂŁ facĂŁ diferența dintre SUV și sedan), senzații pe viraje, consum mai mic, aerodinamicĂŁ mai bunĂŁ (zgomot ceva mai mic la viteze mari) - sedan.

G01 e super comod pentru familie din toate punctele de vedere. Și nu vei merge cu mașina cu viteze mai mari decât sĂŁ ĂŽți ofere siguranțĂŁ (care sunt mult peste limita legalĂŁ, și ceva mai mici decât un sedan, dar nesemnificativ).

Cutia pe mașinĂŁ rezistĂŁ și peste 200km/h (am un Thule), inconvenientul la ea e zgomotul asurzitor la viteze mari, consum crescut, și, cel mai important, accesul ĂŽn parcĂŁrile subterane. Pe-afarĂŁ e un inconvenient major.

Am SUV de peste 14 ani, și nu m-aș ĂŽntoarce la sedan dpdv al confortului (acces ĂŽn/din mașina, drumuri, borduri, vizibilitate, portbagaj,etc,etc.), chiar dacĂŁ diferența majorĂŁ e doar de consum.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am facut drive test cu G01 20d, personal nu mi-a placut.

 

Zic din capul locului ca am condus doar sedan, sunt inalt, iar pozitia din G01 mi s-a parut ca intr-un tractor. Cateva ore cat m-am invartit cu masina nu pot spune ca m-am putut obisnui cu ea.

Scaunele sport mi s-au parut ff dure, nu m-as putea vedea conducand 1000km+ in ea. In plus nu pot fi coborate suficient (astea erau manuale, m-am urcat intr-una cu scaune electrice si parca mi s-a parut ca alea mergeau ceva mai jos, dar posibil sa ma insel).

Prin spatii foarte stramte mi s-a parut dificil de manevrat, dar poate ca nu eram eu obisnuit cu ea. Ma asteptam sa fie semnificativ mai usor decat cu G30, care e cu 23cm mai lunga, dar nu.

Motorul mi s-a parut relativ ok prin oras, dar cum l-am scos putin in afara gafaia binisor. La orice plecare de pe loc, la accelerari medii, se ducea pana in 3500rpm, iar consumul era in jur de 10 la un mers mai moderat decat mersul meu normal. Pt o persoana linistita probabil ca este ok, dar nu ma vad bagandu-ma intr-o depasire la viteza cu ea plina de bagaje.

Masina avea suspensie adaptiva, insa intre modurile de condus nu am sesizat nici cea mai mica diferenta. Ma asteptam sa o simt mai moale in Comfort/Adaptive si ceva mai dura in Sport, insa nu a fost cazul.

Interiorul mi s-a parut mai slab calitativ ca la seria 5.

Surprinzator, am constatat ca nu pot roti scaunul copilului (model 360) fiindca loveste in usa. La E90 n-am problema asta, nici nu atinge, nu stiu care e explicatia.

 

Mi-a placut f mult modelul nou de bord digital. Ma asteptam sa mi se para ciudate ceasurile inversate, dar m-am obisnuit instant cu el, mi s-a parut foarte misto.

Intr-adevar, garda la sol mai ridicata te face sa uiti de problema bordurilor.

Prietenei i-a placut foarte mult masina, nu stiu ce e cu femeile si SUV-urile :rolleyes:

 

 

Nu l-am exclus inca de pe lista, dar am pus G30-ul inaintea lui, din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 10/1/2020 at 12:23 AM, LYM said:

Am facut drive test cu G01 20d, personal nu mi-a placut.

 

Zic din capul locului ca am condus doar sedan, sunt inalt, iar pozitia din G01 mi s-a parut ca intr-un tractor. Cateva ore cat m-am invartit cu masina nu pot spune ca m-am putut obisnui cu ea.

Scaunele sport mi s-au parut ff dure, nu m-as putea vedea conducand 1000km+ in ea. In plus nu pot fi coborate suficient (astea erau manuale, m-am urcat intr-una cu scaune electrice si parca mi s-a parut ca alea mergeau ceva mai jos, dar posibil sa ma insel).

Prin spatii foarte stramte mi s-a parut dificil de manevrat, dar poate ca nu eram eu obisnuit cu ea. Ma asteptam sa fie semnificativ mai usor decat cu G30, care e cu 23cm mai lunga, dar nu.

Motorul mi s-a parut relativ ok prin oras, dar cum l-am scos putin in afara gafaia binisor. La orice plecare de pe loc, la accelerari medii, se ducea pana in 3500rpm, iar consumul era in jur de 10 la un mers mai moderat decat mersul meu normal. Pt o persoana linistita probabil ca este ok, dar nu ma vad bagandu-ma intr-o depasire la viteza cu ea plina de bagaje.

Masina avea suspensie adaptiva, insa intre modurile de condus nu am sesizat nici cea mai mica diferenta. Ma asteptam sa o simt mai moale in Comfort/Adaptive si ceva mai dura in Sport, insa nu a fost cazul.

Interiorul mi s-a parut mai slab calitativ ca la seria 5.

Surprinzator, am constatat ca nu pot roti scaunul copilului (model 360) fiindca loveste in usa. La E90 n-am problema asta, nici nu atinge, nu stiu care e explicatia.

 

Mi-a placut f mult modelul nou de bord digital. Ma asteptam sa mi se para ciudate ceasurile inversate, dar m-am obisnuit instant cu el, mi s-a parut foarte misto.

Intr-adevar, garda la sol mai ridicata te face sa uiti de problema bordurilor.

Prietenei i-a placut foarte mult masina, nu stiu ce e cu femeile si SUV-urile :rolleyes:

 

 

Nu l-am exclus inca de pe lista, dar am pus G30-ul inaintea lui, din punctul meu de vedere.

Salut!

Pana la urma ce ai ales? Eu G30. Imi venea sa rad, ca scrisesei mai sus ca nu puteai roti scaunul de copil pt ca lovea in usa la G01.  La G30 ma confrunt cu asta. Am un Britax Romer iSize 360 si nu se poate roti decat daca deschizi usa :))

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.