Jump to content

Sfaturi achizitie Seria 3 F30


DragosZZZ

Recommended Posts

 

@Risti, intr-adevar, un F31 ar fi o alegere rationala, dar nu imi place mie asa mult design-ul. Strict subiectiv,in cazul seria 3, doar sedanul imi place. Diferenta de pret clar este, sunt mult mai multe pe piata SH, diferenta intre 2 identice nu cred ca este chiar de 5000€.

La privat am vazut preturi ceva mai bune. In plus, garantia pe care ti-o ofera un Autohouse nu cred ca ma avantajeaza, avand in vedere ca masina nu va ramane in Germania, nu ?

Voi ce experiente aveti cu achizitia unei masini din DE/Olanda?

 

 

Poate nu e chiar 5k € diferenta intre Touring si Limo, dar +4k € este.

Eu am avut F31, excelenta, practica, etc. Acum am F11.

 

Die Gewährleistung e valabila pe tot pamantul EU (nu doar Schengen), numai ca in caz de defect (motor/cutie) prima data vorbesti cu vanzatorul si apoi impreuna decideti ce se face. Desigur constatarea trebuie facuta la BMW.

Link to comment
Share on other sites

E 12k cel mai ieftin Touring cu aceleasi dotari ca si cele doua F30-uri postate de Dragos.

Trebuie vazut si cu garantia aia, ca de obicei exista chestii scrise mic in subsolul paginii, cu steluta. :)) Depinde de la dealer la dealer. Oricum, singura garantie care e relevanta e cea Premium Selection, restul care sunt de genul "repar-o tu si iti dam noi banii".

Link to comment
Share on other sites

@cristianpop2016 , F30, nu aș vrea X-drive, aș face un efort financiar pentru B47, pentru ca vreau sa tin mașina 4-5 ani, iau in calcul și valoarea la revânzare(EURO6 vs EURO5).

 

Intr-adevar, decat sa dau 7-800 de euro in plus pe o 'garantie' cu 2 pagini de termeni si conditii, mai bine ii tin ca buffer in caz de ceva.

Un F30 LCI luat din Showroom BMW Premium Selection pe 2 ani cred ca sare bine de 20-22K. Prea mult pentru posibilitĂŁțile financiare din momentul ĂŁsta.

 

Cu cumpĂŁratul de la persoane fizice cum stĂŁ treaba? Cum/unde se verificĂŁ mașina?

Link to comment
Share on other sites

Eu de cate ori am intrebat la dealer, garantia obligatorie, cea de 1 an, e valabila doar pe teritoriul Germaniei. Ai exportat masina, gata.

Cea care e valabila in EU e Premium Selection, care poate fi de 1 an sau de 2 ani.

 

Gresit. Nu exista asa ceva.

Orice Händler e obligat prin lege sa dea Gewährleistung 12 luni!

 

Normal ca nu o sa-ti spuna tie cetatean din europa de Est ca iti da garantie :)

Dar cu un neamt sau un austriac nu poate sa faca sa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.