Jump to content

E91 320D din 2010


opinion

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Salutare

Revin cu o intrebare, pot sa resetez fara diagnoza intervalului de service pentru franele spate (pe care tocmai le-am schimbat)? In bord imi arata ca mai am 5000km pana la service si am incercat variantele gasite pe net, dar se pare ca alea merg doar atunci cand ai depasit intervalul de service.

Mersi

Edited by opinion
Link to comment
Share on other sites

@matose: nu stiu exact de ce am ales Bosch, asa a fost sa fie, parerile sunt impartite si oricum cred ca isi vor face treaba tinand cont de modul de exploatare (in 2 luni de cand am masina am facut cam ~500km).

@Alex_wly: am schimbat si senzorul de uzura

 

In alta ordine de idei, am reusit sa vb cu mecaniculieri si o sa merg saptamana viitoare la el sa imi sudeze flexibilul de la esapament si atunci o sa il rog atunci sa imi reseteze el cu diagnoza intervalul de service.

 

Desi nu merg mult cu masina, imi place tot mai mult, initial credeam ca nu o sa ma "obisnuiesc" cu ideea de seria 3 dupa ce am avut un E61 pe care l-am dat ca prostu'.

Dar, pentru ca ma manca rau, am pus-o la vanzare/schimb pe olx, inclin spre un S class din 2007/8 (pentru definitia confortului) sau mai nou un Discovery 3 din aceiasi perioada (pentru overlanding).

Link to comment
Share on other sites

Am luat plĂŁcute fata acum la E60 520d 2009 cu 370 lei setul, originale Bmw.

Am gasit o oferta la augsburg, in rest erau ĂŽntre 550-700 lei.

 

Voi lua si discuri OE DupĂŁ ce se duc astea, termin cu șmecheriile “ perforate “ si etc.

 

Ti am zis astea ca si idee ca mai bine pui OE decât orice producĂŁtor, știu ca sunt scumpe dar crede ma ca merita, fĂŁrĂŁ vibrații la franare pe viitor si oricum duc mai mult ca cele aftermarket.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@WIN60 - stiu si eu ca, din cand in cand se gasesc piese la reprezentanta mai ieftine decat aftermarket. Ma gandeam sa fac asta pentru partea din fata, acum am fost presat cumva de timp si am scapat din vedere optiunea asta. O sa imi fac temele din timp. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La multi ani!

Am rezolvat si cu flexibulul, l-am sudat inainte de craciun. Supriza mare a fost sa constat ca filtru e la locul sau :) desi incepe sa se dezintegreze. Lipsesc 2 bucati din fagure, una era in flexibil, cealalta pare ca s-a "mutat" in toba intermediara. Cand o sa fie vreme faina dau jos toba sa vad ce si cum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multam de urari P.I.M.P.

Nu am nici o eroare in bord. Oricum trebuie sa ma duc iar la sudor ca nu a facut-o 100% bine :). Cred ca a ramas o gaura ca acum nu numai ca te dor ochii cand te uiti la masina, dar m-am ales si cu un suierat de nu mai am cum sa scap nevazut/neauzit pe unde merg :). Ori a ramas o gaurica ceva, ori bucata aia de filtru pe care o suspectez ca a ajuns in toba intermediara s-a prins intr-o pozitie in care "fluiera".

Am descoperit si ce nu imi place la masina ... trebuie sa "cobor" cand intru in ea -> m-am hotarat, vreau o masina in care sa urc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

M-am hotarat sa dau folia jos, pana acum arata bine si imi place mult culoarea originala. Am reusit sa dau jos intr-o zi partea dreapta (mai putin partea de deasupra usilor).

A mers foarte greu la aripa unde a si crapat. In rest destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gata, azi am fost la RAR, 168.8 lei modificare CIV, am revenit la culaorea initiala a masinii care e chiar faina. Am facut si programare la schimbare talon peste 2 saptamani, 49 lei si asta. Intre timp am avut ceva warning de dpf, si vin spre voi cu o intrebare: daca schimb dpf fizic cu unul nou mai trebuie sa modific ceva si prin soft, adica sa am nevoie de diagnoza? Intreb asta pentru ca anularea DPF-ului e la acelasi pret cu unul nou cu 2 ani garantie.si daca asta de pe masina e de 10 ani si cine stie cati km, ma astept sa ma tina si ala nou vreo 4 5 ani :).

PS: Greu rau de dat floia jos la temperaturi de ~10 grade...

Edited by opinion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare

Stie cineva care este rezistenta senzorilor de ABS? Am clasica problema cu DSC-ul si pe net am vazut valori intre 600-2500 ohmi.

I-am desfacut pe cei de pe dreapta si spatele pare rezistenta foarte mare (nu o citea pe scala de 2M) iar pe cel de pe dreapta fata l-am dat jos si am citit undeva in jur de 9M ...

Mersi fain de orice ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.