Jump to content

Bieleta antiroliu


Recommended Posts

Am si eu o intrebare, stim ca atunci cand se aud batai la gropi sau la denivelari cel mai probabil este din cauza unei bucse, ce se poate spune despre bieleta, cum se manifesta, care sunt simtomele cand este problema la una dintre ele. Stiu ca pentru multi chestia asta e o banalitate dar as vrea sa aflu si eu.
Link to comment
Share on other sites

Cand am avut batai la o roata mi-a schimbat la reprezentanta bucsa si bieleta si nu am mai avut nicio problema pana azi . Am avut batai la alta roata si mi-am schimbat de data asta doar bucsa la un service oarecare si dupa 2 luni stupoare...iar batai la roata cu pricina. Concluzia mea: cand schimbi bucsa mai bine schimbi si bieleta.
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, la BMW nu se schimba bucsa fara bieleta, pentru ca nu sta nimeni sa puna bucsa in bieleta veche fara a mai vorbi daca este bine asa. Inteleg ca bucsa intra foarte greu in bieleta. Ca urmare schimbi bieleta cu totul. Vestea buna, este foarte ieftina.
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, la BMW nu se schimba bucsa fara bieleta, pentru ca nu sta nimeni sa puna bucsa in bieleta veche fara a mai vorbi daca este bine asa. Inteleg ca bucsa intra foarte greu in bieleta. Ca urmare schimbi bieleta cu totul. Vestea buna, este foarte ieftina.

257259[/snapback]

 

Interesant ce spui dar mai e o chestie, bucsele se comanda si ,implicit, schimba doar in set . Eu am platit un set de bucse si o singura bascula de unde rezulta ca una din bucse a fost pusa pe bieleta veche . Sau nu au pus-o deloc? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am avut bieletele duse mai aveam si sunet ciudat cand viram stanga/dreapta pe loc. Se auzea de parca se macina nisip in ele, mai ales pe caldura cum e acum afara. Doar deschizi geamul si incepi sa invarti de volan energic de la maxim la maxim si se aude foarte clar. Iar bataile la gropi ar putea fi cauzate si de bucsile de la bara stabilizatoare. Alea chiar sunt ieftine, mult mai ieftine decat bieletele.
Link to comment
Share on other sites

Mai scria cineva pe un alt topic faptul ca bieletele se verifica urcand masina pe o rampa si impingand de plafon in lateral. Iar un mecanic sa stea dedesubt sa se uite la bielete si cica isi da seama usor in modul asta. Edited by Mups@316i
Link to comment
Share on other sites

Mai scria cineva pe un alt topic faptul ca bieletele se verifica urcand masina pe o rampa si impingand de plafon in lateral. Iar un mecanic sa stea dedesubt sa se uite la bielete si cica isi da seama usor in modul asta.

257371[/snapback]

 

Exact , asa se verifica , eu spuneam asta...bataia pe care o produc atunci cand nu mai sunt bune e cam aceeasi cu a bucselor , adica peste denivelari si in gropi bat tare...nici un service in care am fost , cam acum 2 ani nu a depistat jocul bieletelor antiruliu pana ce un prieten care tocmai sosise din germania mi-a spus cum fac acolo , am fost la service , le-am sugerat ideea si am fost uluiti sa vada ce joc aveau cu toate ca cu vreo 2-3 zile inainte fusesem acolo si mi-au zis ca sunt bune, mi-au multumit pt. modul de incercare , le-am schimbat si e ok.

Link to comment
Share on other sites

eu schimbasem bieleta antiruliu si bratul pe partea stanga pentru ca aveau joc si dupa vreo 5 luni incepuse sa bata ceva tot pe partea stanga. verificat pe rampa era rotul ok, nu avea nici o piesa joc. asa ca m-am dus la o statie ITP si au verificat acolo pe chestia aia care imita gropile (nu stiu cum se cheama) si aveam joc la pivotul exterior. m-am dus la servisul unde schimbasem bratul si , fiind in garantie l-au schimbat din nou.
Link to comment
Share on other sites

De obicei simptomele sunt asemanatoare cu cele ale bucselor bratelor singura diferenta pe care am observat-o fiind troncaniturile la trecerile peste liniile de tramvai.

Bieletele se schimba cu totul mai ales ca sunt ieftine si nu au nici o legatura fizica cu bucsele de la brate. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.