Jump to content

Senzori presiune anvelope


bogdangrigorie

Recommended Posts

Salutare, baieti!

 

Vin cu o ĂŽntrebare legatĂŁ de faptul ca vreau sa schimb jantele la maĂâ˘ina ( un bmw F11 din 2012 ) Ăâ˘i as vrea sa Ăâ˘tiu dacĂŁ pot lua senzorii de presiune de pe jantele de iarna Ăâ˘i sa le pun pe cele noi. DacĂŁ s-a mai discutat acest lucru ĂŽmi cer scuze Ăâ˘i rog admin-ul sa mute postarea pe topicul potrivit.

 

MulĂâşumesc!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am Ăâ˘i eu o ĂŽntrebare pe aceastĂŁ temĂŁ,

la al meu f10 nu am nici un senzor montat pe jante Ăâ˘i totuĂâ˘i ĂŽmi citeĂâ˘te presiunea in roĂâşi,

care ar fi principiul ?

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

 

Iti citeste presiunea exact, gen: 2,3bar sau doar iti arata ca presiunea este in regula, afisandu-ti rotile cu verde...?!?! Mie cel putin asa imi arata, nu am senzori de presiune in roti. In acest caz se face o estimare prin intermediul sistemului ABS din cate cunosc eu. Este o estimare si te va avteriza doar daca ai o scadere majora de presiune in una din roti.

Link to comment
Share on other sites

Citeste cu ajutorul senzorului abs.

 

Nu stiu sa explic...cauta pe google.

 

Principiul de reglare a presiunii este asa: umfli rotile si le controlezi din manometrul pompei de aer si apoi intri in meniul masinii si dai "ok" pe presiubea respectiva.

Masina nu stie cat e presiunea, dar prin confirmarea ta, memoreaza ca e buna.

Cand senzorul abs detecteaza o scadere de presiune, o anunta in bord.

Cum detecteaza senzorul abs, nu stiu. Dar google sigur stie

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exact nu ĂŽmi arata presiunea ci doar roĂâşile cu verde daca e ok, cu portocaliu daca e puĂâşin scĂŁzutĂŁ presiunea Ăâ˘i roĂâ˘u cand e f. moale, ceea ce cu anvelope runflat nu se observa vizual

 

Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

 

Pai atunci nu ai nici un senzor de presiune in roti, ai sistemul clasic asa cum iti spuneam mai sus si cum ti-au explicat si ceilalti colegi. Daca iti arata cu portocaliu mergi la o benzinarie si mai baga aer in ele. Eu verific presiunea cam o data pe sapt, mai ales acum iarna cand din cauza temp scazute toate materialele tind sa se contracte, inclusiv anvelopele. Doar sa nu mergi f mult, cauta o benzinarie care sa fie cat mai aproape de tine, altfel presiunea va creste cu un anumit procent tocmai din cauza incalzirii anvelopelor si implicit a dilatarii cauciucului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.