Jump to content

Revizie cutie Aisin


GeorgianaIonescu83

Recommended Posts

In afara de pareri a schimbat cineva uleiul la X1 cu Aisin sau nu?

la bforce zic ca trebuie schimbat la 60.000km si daca masina are peste 150k sa faci 2 schimburi.

"

Stiai ca pe modelele cu motor transversal exista cutie de viteze Aisin (Japoneza) si nu ZF (Germania)?

Uleiul la aceste cutii se schimba la 60k....avand in vedere ca nu are filtru de ulei.
Pentru masinile care au peste 150k optati pentru 2 schimburi de ulei ca sa schimbati cat mai mult ulei din convertizor.
"

 

Edited by lile90
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, lile90 said:

In afara de pareri a schimbat cineva uleiul la X1 cu Aisin sau nu?

la bforce zic ca trebuie schimbat la 60.000km si daca masina are peste 150k sa faci 2 schimburi.

"

Stiai ca pe modelele cu motor transversal exista cutie de viteze Aisin (Japoneza) si nu ZF (Germania)?

Uleiul la aceste cutii se schimba la 60k....avand in vedere ca nu are filtru de ulei.
Pentru masinile care au peste 150k optati pentru 2 schimburi de ulei ca sa schimbati cat mai mult ulei din convertizor.
"

 

Da, eu am schimbat, masina din video celor de la Bforce, este a mea. A trecut 1 an dd la schimb si 7000 km, totul ok. 

Link to comment
Share on other sites

Mama mea are un F45 cu aceasta cutie. Comparativ cu DSG (am avut Golf V GT), este mult mai usor de utilizat, si acel lag specific cutiilor cu dublu ambreaj, se simte mult mai putin. Este in schimb clar mai lenta decat un DSG. Overall, eu am fost destul de surprins (pozitiv) de aceasta cutie. Chiar ma asteptam sa fie foarte slaba in oras comparativ cu ZF, dar este chiar ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 hours ago, six in line said:

Sa inteleg ca noua cutia de viteze Aisin nu se compara cu ZF8HP de pe seriile F? Voiam sa trec la G31 sau G21 dar nu stiu ce cutie au ele. 

BMW utilizeaza atat cutii de la AISIN cat si de la ZF. ZF inca se monteaza pe Seria 3, Seria 5, Seria 7, X3, X5, X7, iar cealalta cutie pe seriile entry, gen: seria 1, X1, X2, Seria 2, adica pe acele modele cu motorul montat transversal cum zicea si VladE46 mai sus. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am si eu o intrebare, am un bmw seria 1 118d f40 2020 si are cutia aisin, mi se pare ca smuceste cutia si nu stiu din ce cauza, masina avand 65k km acum

masina am luat o la 10k km de la Bmw reprezentanta.

sunt curios daca doar a mea smuceste sau asa este cutia asta.

si o inca intrebare, cand merg cu ea pe manual, are momente cand se ingatuie, spre ex sunt in a3a si o dau pe a4a si se ingatuie si dupa e ok, e normal?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/28/2022 at 4:09 PM, Andi.AKR said:

Am si eu o intrebare, am un bmw seria 1 118d f40 2020 si are cutia aisin, mi se pare ca smuceste cutia si nu stiu din ce cauza, masina avand 65k km acum

masina am luat o la 10k km de la Bmw reprezentanta.

sunt curios daca doar a mea smuceste sau asa este cutia asta.

si o inca intrebare, cand merg cu ea pe manual, are momente cand se ingatuie, spre ex sunt in a3a si o dau pe a4a si se ingatuie si dupa e ok, e normal?

la mine avea mici intreruperi ca si cum ar pierde putere, in special in D la viteza mica.

era de la EGR, dupa curatare a mers ca noua (de fapt intai l-am schimbat cu altul nou Pierburg si apoi tot nou OE BMW, ambele au cedat dupa cateva mii de km)

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 11 months later...

aisin.pdf

5 hours ago, Razv said:

iar raspunsul a fost ca producatorul nu recomanda...

Pareri?

Incerc eu un raspuns, cel mai beton ce l-am putut gandi si nu departe de adevar.

In primul rand producatorul nu e BMW. Am zis tot? Ai jnteles?

Ok, mai incerc o data.

Producatorul e Aisin. Acum ai inteles?

Pana sa iti dea raspunsul, i-o fi sunat pe astia BMW!?

https://www.hobenool.eu/en/transmission-oil-change/#:~:text=For example%2C the world's largest,years and after 20%2C000 km.&text=This transmission is used by,Subaru and other car manufacturers.

 

aisin.pdf

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.