Jump to content

Geamuri fumurii si jante pe 18 la RAR


Pope.gaby

Recommended Posts

Salut, am achizitionat un bmw e90 320d din 2006 adus din Germania, masina are numere rosii si este programata pe data de 17 februarie la rar in Constanta.

Problema este ca masina are geamuri fumurii pe spate si pe luneta (asa a venit din Germania nu i-am pus eu) iar jantele de vara sunt pe 18 (mi le-a dat prorietarul) cele de iarna care sunt acum pe masina sunt pe 16.

Intrebarea mea este daca imi vor omologa cei de la rar geamurile fumurii si jantele pe 18.

pe TUV nu vad nimic sris de jante sau geamuri, sau poate nu stiu eu unde sa ma uit. pareri?

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand geamurile sunt cele privacy de fabrica sau au aplicate folii ?

Daca sunt de fabrica apar printre optiunile masinii si nu o sa ai probleme, daca sunt folii nu stiu cum e cu omologarea acolo, in Romania au o eticheta pe care scrie fabricantul si nr omologarii.

Vizavi de jante oricum presupun ca le ai montate pe cele de iarna acum deci cu ele vei duce masina la RAR. Daca cele pe 18 au dimensiunile recomandate de BMW atunci vor fi si dimensiunile respective trecute pe carte.

Link to comment
Share on other sites

Cu geamuri fumuri (folie) a venit si la mine iar la RAR nu au avut treaba cu ele dar nici omologare nu am primit, am fost oprit ulterior in trafic si avertizat sa le omologhez.

La jante le montezi pe cele de 18 inch dar sa respecti dimensiunile anvelopelor si trebuie sa le omologheze. Eu am avut 16 la RAR si au trecut in carte 16+18, nu mai stiu ce era in actele de Germania, eu merg cu 17 si nu am avut probleme frantics.gif

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand geamurile sunt cele privacy de fabrica sau au aplicate folii ?

Daca sunt de fabrica apar printre optiunile masinii si nu o sa ai probleme, daca sunt folii nu stiu cum e cu omologarea acolo, in Romania au o eticheta pe care scrie fabricantul si nr omologarii.

Vizavi de jante oricum presupun ca le ai montate pe cele de iarna acum deci cu ele vei duce masina la RAR. Daca cele pe 18 au dimensiunile recomandate de BMW atunci vor fi si dimensiunile respective trecute pe carte.

pe stalpul masinii scrie de 225/35 R18 iar eu am 225/40 R 18 ,crezi ca e vreo problema?

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un 320d E90 2008 si in prezent am jante pe 16" si as vrea sa pun unele pe 18".

In CIV ,la mentiuni opteionale anvelope am de la 17 pana la 19 "

 

 

Cum ar trebui sa procedez ca sa imi treaca si in talon jantele pe 18? (225/40/r18 si 255/35/r18 asa imi scrie in CIV)

 

Si cat m-ar costa?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.