Jump to content

FILTRU AER SPORT


69ZEN

Recommended Posts

Salut, sunt posesor al unui BMW E90 320d N47 din 2008 si ma gandeam la urmatoarea revizie sa ii montez un filtru de aer sport K&N conic .

Nu imi pasa chiar asa mult de putere(oricum2-3 cai..) Imi pasa de sunet si de faptul ca motorul ar respira putin mai bine.

 

 

As vrea sa va cer niste pareri despre daca ar fi bun sau nu..daca ati folosit sau ati folosi asemenea filtre

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Depinde de setup/locatie daca e izolat cum trebuie si asa mai departe. In general nu castigi cai, daca nu e izolat cum trebuie motorul va trage aer, daca e tip conic cum zice colegul mai sus motorul va trage mai mult praf. Pentru aplicatii de strada sistemul de admisie original e mai mult decat suficient.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde de setup/locatie daca e izolat cum trebuie si asa mai departe. In general nu castigi cai, daca nu e izolat cum trebuie motorul va trage aer, daca e tip conic cum zice colegul mai sus motorul va trage mai mult praf. Pentru aplicatii de strada sistemul de admisie original e mai mult decat suficient.

Voi lua tot ce ai spus ĂŽn considerare, cred ca revin la cel original.

 

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ăți va strica debitmetrul imediat.. am vrut si eu tot din același motiv, uleiul ala de pe filtru va dauna debitmetrului si va pica repede, am pus intrebari in stg si in Dr si am renunțat, pe un N47 E60.

Salutare! Zici cĂŁ face rĂŁu debitmetrului? Eu am avut pe fostul Rover75 care a fost echipat cu bĂŁtrânul M47,am mers cu el 3 ani,nu a dat semne de obosealĂŁ sa zic așa nici o secundĂŁ și l-am vândut la 400k. Și pe actualul B47 am K&N cam de un an și ceva.....ce sa zic m-ai cam pus pe gânduri. Dar referitor la performanța,consum eu nu am bĂŁgat de seamĂŁ nici o diferențĂŁ. Poate cu vreun soft și ceva modificari de interne face casa buna filtrul sport.

Link to comment
Share on other sites

Pai da exact cum spuneam eu. La noi cu mașinile stock singurul câștig e că nu îl mai schimbi la revizie.

da, dar pe de alta parte nici filtrul standard nu trebuie spalat/curatat/uns, il scoti si il arunci

 

am avut K&N in cutia standard a filtrului, la fosta masina 1.4 benzina turbo, nu am simtit nici o diferenta, nici macar la sunet

din punctul meu de vedere e mai mare deranjul sa speli/cureti si apoi sa dai cu ulei un filtru sport, decat sa folosesti filtru clasic pe care sa il schimbi

plus ca exista mereu riscul sa pui prea mult ulei, si sa ai probleme cu debitmetrul, sau sa ajunga mai mult praf in motor, mai ales avand in vedere cat de murdar e aerul in RO, in afara tarii macar scapi de grija asta

Edited by mariusmsd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, dar pe de alta parte nici filtrul standard nu trebuie spalat/curatat/uns, il scoti si il arunci

 

am avut K&N in cutia standard a filtrului, la fosta masina 1.4 benzina turbo, nu am simtit nici o diferenta, nici macar la sunet

din punctul meu de vedere e mai mare deranjul sa speli/cureti si apoi sa dai cu ulei un filtru sport, decat sa folosesti filtru clasic pe care sa il schimbi

plus ca exista mereu riscul sa pui prea mult ulei, si sa ai probleme cu debitmetrul, sau sa ajunga mai mult praf in motor, mai ales avand in vedere cat de murdar e aerul in RO, in afara tarii macar scapi de grija asta

Ai dreptate aici. Și la bani iarĂŁ nu știu ce sĂŁ zic,el e undeva la 50-60 de euro depinde de mașinĂŁ atunci spray-ul și uleiul e cam 17 euro deci cam 70-80 de euro afacerea. Un filtru normal e ĂŽntre 10si 20 de euro(Man Febi Bosch). Plug and play.....asta curata-l,usuca-l, dĂŁ-i cu ulei dureazĂŁ ceva timp. CĂŁ sa ĂŽi rĂŁspund colegului,am avut pe doua motoare(M47 și actualul B47) frați cu al lui,nici o diferențĂŁ nu am sesizat legat de putere sunet sau consum.... Apropo eu preturile le-am spus din Germania,la noi acasĂŁ nu știu,dar tot pe acolo mĂŁ gândesc cĂŁ sunt! Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.