Jump to content

Recuperare daune pe cale civila


töffefe

Recommended Posts

un accident intre un biciclist care a traversat pe bicicleta si un autoturism. In urma accidentului, autoturismul a lovit si masina parcata a tatalui meu.

 

Exista sanse sa pierdem un eventual proces din moment ce e clar cine e vinovatul?

Biciclistul a intrat in masina tatalui tau sau autoturismul?

 

E ciudat cum de l-au gasit vinovat pe biciclist care e/pare victima colaterala..

Accidentul nu se intampla daca vehicolul nu il accidenta cel putin pe biciclist.

 

ORICUM, biciclistul are partea lui de vina pentru ca nu avea ce sa caute pe bicicleta si pe trecerea de pietoni. Cat timp e pe bicicleta e considerat mijloc de locomotie... trebuie sa circule pe bicicleta prin locuri dedicate, permise de lege.

Normal ca daca si biciclistu anlovit masina e vinovat, dar tot victima colaterala. Am zis mai sus, de ce.

 

Iar pe la trecerea de pietoni nesemnalizata SE ADAPTEAZA VITEZA, nu se trece cu nici o limita minima.. se adapteaza ca sa poti frana in timp si daca e necesar.

 

Iar daca masina tatalui tau obstructiona, nu stiu cat castig de cauza ar putea fi de partea lui..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Biciclistul a intrat in masina tatalui tau sau autoturismul?

 

E ciudat cum de l-au gasit vinovat pe biciclist care e/pare victima colaterala..

Accidentul nu se intampla daca vehicolul nu il accidenta cel putin pe biciclist.

 

ORICUM, biciclistul are partea lui de vina pentru ca nu avea ce sa caute pe bicicleta si pe trecerea de pietoni. Cat timp e pe bicicleta e considerat mijloc de locomotie... trebuie sa circule pe bicicleta prin locuri dedicate, permise de lege.

Normal ca daca si biciclistu anlovit masina e vinovat, dar tot victima colaterala. Am zis mai sus, de ce.

 

Iar pe la trecerea de pietoni nesemnalizata SE ADAPTEAZA VITEZA, nu se trece cu nici o limita minima.. se adapteaza ca sa poti frana in timp si daca e necesar.

 

Iar daca masina tatalui tau obstructiona, nu stiu cat castig de cauza ar putea fi de partea lui..

 

Initiatorul topicului a specificat ca autoturismul a lovit masina tatalui sau, parcata, din cauza biciclistului, incercand sa il evite.

Biciclistul nu poate fi si victima si vinovat in acelasi timp e cam ilogic.

Biciclistul a fost considerat vinovat in urma PV facut de politie.

 

In astfel de situatie, de obicei, ce constanta politia e cam litera de lege, foarte greu sa mai faca cineva o ancheta paralela si sa constate ca de fapt soferul e de vina. Pentru o asemenea dauna nici nu cred ca merita bataia de cap, sincer. Cu atat mai putin o cheltuiala.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Biciclistul a intrat in masina tatalui tau sau autoturismul?

 

E ciudat cum de l-au gasit vinovat pe biciclist care e/pare victima colaterala..

Accidentul nu se intampla daca vehicolul nu il accidenta cel putin pe biciclist.

 

ORICUM, biciclistul are partea lui de vina pentru ca nu avea ce sa caute pe bicicleta si pe trecerea de pietoni. Cat timp e pe bicicleta e considerat mijloc de locomotie... trebuie sa circule pe bicicleta prin locuri dedicate, permise de lege.

Normal ca daca si biciclistu anlovit masina e vinovat, dar tot victima colaterala. Am zis mai sus, de ce.

 

Iar pe la trecerea de pietoni nesemnalizata SE ADAPTEAZA VITEZA, nu se trece cu nici o limita minima.. se adapteaza ca sa poti frana in timp si daca e necesar.

 

Iar daca masina tatalui tau obstructiona, nu stiu cat castig de cauza ar putea fi de partea lui..

 

 

Biciclistul era pe trecere, pe bicicleta. Cica ar fi traversat in viteza prin fata masinii, dupa cum a declarat soferul. Ce s-a intamplat dupa ce l-a luat pe capota, nu mai tine de biciclist, ci de sofer care a tras de volan si s-a oprit in masina oprita dupa trecere, care nu ii obstructiona vederea in niciun fel, mai ales ca era pe partea opusa fata de partea de unde venea bicicilistul. Noi suntem 100% convinsi ca soferul nu mergea chiar incet, fiindca se grabea sa livreze o comanda cu mancare, la fel cum se grabea si cel cu bicicleta, care livra pt tazz.

 

@raduron10, da, vom vedea in functie de costuri si sanse de reusita, dupa inca o consultare. De atacat PV-ul fara avocat nu prea se pune problema, necunoscand legea si nici nestiind exact cum sa corelam articolele din lege pe care le gasim, nu acred ca avem vreo sansa.

 

Daca exista ceva de invatat din toata treaba asta, ar sumariza cam asa:

1. evitati pe cat posibil sa parcati aproape de interesctiile unde se circula cu viteza (stiu ca e naspa cu locurile de parcare)2. in cazul in care sunt implicate mai mult de 2 parti, iar cineva a fost luat pe capota, sunati voi la 112 si cereti cu politia rutiera, nu va luati dupa gardienii publici de la polita locala, care nu au atributii pe zona asta.

 

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Ce s-a intamplat dupa ce l-a luat pe capota, nu mai tine de biciclist, ci de sofer care a tras de volan si s-a oprit in masina oprita dupa trecere, care nu ii obstructiona vederea in niciun fel, mai ales ca era pe partea opusa fata de partea de unde venea bicicilistul. Noi suntem 100% convinsi ca soferul nu mergea chiar incet, fiindca se grabea sa livreze o comanda cu mancare, la fel cum se grabea si cel cu bicicleta, care livra pt tazz.

 

Nu am intrebat decat sa ma asigur ca, ceea ce mi-ai imaginat: biciclist luat pe capota, asa s-a si intamplat, sau "denaturat" de la directia lui.. si masina cu prea mare viteza evitand ce se mai putea..

 

E bine intr-adevar sa mai ceri un sfat avizat daca se merita efortul sa fie schimbat PVCul, ca usor nu e..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ma bag si eu in seama din cauza ca am trecut prin diverse evenimente rutier, care de care mai aberante.

Faptul ca biciclistul a traversat PE bicicleta si a fost lovit e clar conform legislatiei rutiere cine e vinovatul. Numai soferi aici care uita ca nu ai voie pe trecerea de pietoni PE bicicleta, scrie clar in legislatie ca te dai jos si mergi PE LANGA bicicleta atunci cand traversezi.

Ce dezbateti voi aici e praf de stele, omul il da in judecata, isi face damblaua, iar apoi biciclistul o sa aibe un mare soc de la prima citatie ( dupa cum a spus cineva mai sus).

Daca pierde in instanta inseamna ca legea asta nu exista:

- OUG 195/2020 privind circulația pe drumurile publice (republicata):

articolul 161, alineatul (1):

Se interzice conducĂŁtorilor de biciclete:

litera o) sĂŁ traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, ĂŽn timp ce se deplaseazĂŁ pe bicicletĂŁ;

 

 

Ca si paranteza, daca il accidentezi pe biciclist cand face asta, chiar si grav cu spitalizare, tot el e de vina... caz patit de o cunostinta.

Daca tot nu credeti, folosit gogule sa vedeti cate articole sunt cu domni care au incalcat acea lege si au fost amendati.

Link to comment
Share on other sites

L-am dat in judecata pe biciclist in luna mai si tot urmaresc stadiul procesului pe portal. Nu prea se misca lucrurile, probabil primul termen va fi prin toamna-iarna, ultmul update e din luna iulie dupa ce ni s-au cerut niste completari la dosar. Nici nu stiu daca l-au citat. Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.