Jump to content

Jante 17


slick_001

Recommended Posts

Aia nu e suspensie stock, este un aftermarket reglabil . De aia iti atinge.

Daca erau amortizoarele originale sau compatibile ma rog , nu aveai aceasta problema .

 

 

da,asa este . nu ma gandeam ca o sa am prbl cata vreme respect et recomandat pt e46 . pe real oem imi arata ca jantele se potrivesc afara prbl la e46 ,asta am vzt eu inainte sa le cumpar ,dar nu specifica nimic acolo de suspensia reglabila.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pot sa iti spun cum am facut eu cand am ales destantierele de 12mm.

Am pus pe hartie dimensiunile la roata standard care se potrivea perfect, iar dimensiunile noii roti le-am suprapus peste si astfel mi-am facut o idee ce se potriveste.

Fiind vorba de e46 care are aripile mai evazate cred ca poti alege din start distantierele de 15mm, dar asta nu inseamana ca nu trebuie sa verifici si tu spatiul liber.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa iti spun cum am facut eu cand am ales destantierele de 12mm.

Am pus pe hartie dimensiunile la roata standard care se potrivea perfect, iar dimensiunile noii roti le-am suprapus peste si astfel mi-am facut o idee ce se potriveste.

Fiind vorba de e46 care are aripile mai evazate cred ca poti alege din start distantierele de 15mm, dar asta nu inseamana ca nu trebuie sa verifici si tu spatiul liber.

 

 

si eu oscilez intre 12 mm si 15 mm marimea distantierelor . unii mi-au spus sa iau de 20 mm sa fiu sigur . nici prea mari nu vreasu sa le iau,ca stiu ca vor uza articulatiile mai repede,cu cat sunt mai mari distantierele cu atat uzura in articulatii

 

apare mai repede. dar nici prea mici nu vreau sa le iau pt ca nu vreau sa am iar probleme cu jantele astea .

 

mai astept ceva pareri pe aici ...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce mai astepti, ca nu poate sa faca nimeni calcule si probe pentru tine. Cauta pe cineva cu distantiere si fa o verificare.

 

 

nu mai caut pe nimeni,le cumpar pe alea de 15 ,le pun pe jante si daca este ok le tin ,altfel,le dau retur si tot de la aceiasi firma le iau mai mari sau mai mici in functie de ce imi trebuie .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie 3cm pe spate si 2cm pe fata , fix ca cele din imagini , ai grija sa fie dedicate , sa nu joace pe fuzeta , sa fie fixe asa cum stau jantele ! ... fara inele sau alte chestii !

post-63180-0-63237500-1622526534_thumb.jpg

Edited by wtww
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am pus distantierele pe masina . pe fata de 20 si pe spate,urmeaza sa ajunga ,de 10. Problema sa rezolvat pe partea din fata,gumele nu mai ating de suspensie . Am fct azi proba cu noile jante. NU vibreaza ,nu bate ,nu troncane nimic,mai mult ,masina se

 

 

muuult mai frumos in mers ,mai ales pe viraje. Este mai stabila,parca ca compactat ,legat ,nu stiu cum sa ii spun ,dar este mai fain asa .

 

Pe spate jantele s-au incadrat perfect . parca nici nu mai imi vine sa pun distantierele .

 

Rotile pe fata sunt un pic mai iesite din etalon,dar nu se vede urat ,chiar imi place .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie 3cm pe spate si 2cm pe fata , fix ca cele din imagini , ai grija sa fie dedicate , sa nu joace pe fuzeta , sa fie fixe asa cum stau jantele ! ... fara inele sau alte chestii !

 

 

 

Asa de late pe spate ? eu cred ca o sa atinga de aripa la dimensiunea aia. cred ca mai mult de 15 sau maxim 20 nu pot pune pe spate . am luat distantiere care au modificarile acelea pt a veni pe centrul rotii,dar fara acele suruburi de prindere

 

suplimentare pe langa prezoane . Sunt ok pana akm. am facut vreo 200 km cu ele si se comporta fain aceste distantiere. Sper sa nu am probleme pe viitor cu ele.

 

pe spate am comandat de 10 distantierele .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.