Jump to content

Parbriz Pilkington


GeorgianaIonescu83

Recommended Posts

Hello ! Azi am patit o nasolie, parbriz spart destul de rau. Ati avut experienta cu cei de la Pilckington? Am sunat la ei 1500 lei parbriz cu tot cu montaj. Pe diverse forumuri am vazut si lume multumita dar si persoane nemultumite care spuneau ca noul parbriz are tot felul de probleme optice, gen valuri. Nu stiu unde sa ma duc sa il schimb. Voi ce recomandari aveti? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat la vechea masina la ei (X5 M50d F15) , original Pilkington (am auzit cazuri in care la ei in service au montat china no-name , nu Pilkington) si am fost foarte multumit de parbriz si montaj........sunt deja 7-8 luni de la interventie si e totul ok !
Link to comment
Share on other sites

Si eu am schimbat la ei, scrie Pilkington pe el. 650 RON cu senzori de ploaie și lumina, pentru un F10.

 

La cum se sparg parbrizele la noi in România, nici nu as da mai mulți bani, exceptând cazul in care as vrea neaparat sa folosesc polița Casco.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am schimbat si eu la X3 F25 parbriz heliomat cu senzori tot de la Pilkington cu 2000 lei cu tot cu montaj. Parerea mea ca aceste parbrize sunt clasate imediat sub gama OEM. Defapt modelele noi de bmw au parbriz oem pilkington de fabrica. Iti recomand cu incredere sa mergi pe acest brand.
Link to comment
Share on other sites

Salut, am schimbat si eu la X3 F25 parbriz heliomat cu senzori tot de la Pilkington cu 2000 lei cu tot cu montaj. Parerea mea ca aceste parbrize sunt clasate imediat sub gama OEM. Defapt modelele noi de bmw au parbriz oem pilkington de fabrica. Iti recomand cu incredere sa mergi pe acest brand.

Asa era o data, ai dreptate. Pilkington a fost echivalent OEM, dar..

Pilkington nu e ce a fost o data..

Mare atentie.

 

Cautati pe net.

 

Nu se mai fac probabil in Anglia:

https://www.thebusinessdesk.com/northwest/news/2055079-pilkington-owner-significantly-downgrades-full-year-sales-and-profit-forecasts

 

https://www.thebusinessdesk.com/northwest/news/539044-140-jobs-go-as-pilkington-closes-production-line

 

Stiu din alte surse ca, calitatea a scazut de ceva timp.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

o prostie de parbriz, calitatea a scazut dramatic sau sunt mari dubii in ce priveste provenienta lor pt piata din Romania.

 

Am schimbat si eu acum cateva luni la un F48 parbrizul OE (care a dus cu brio destule pietre timp de 3 ani de zile) cu unul Pilkington, la una din reprezentantele lor. La 3 luni distanta are deja 3 ciobituri (2 cu fisura de cativa cm, ambele reparate via pompa cu vacuum nu seringa). Tin sa precizez ca din cele 3 pietre luate, 2 erau de dimensiuni reduse, abia s-a auzit usor impactul in habitaclu. Si au fost spre baza parbrizului.

 

Probabil va trebui sa il schimb cat de curand, pentru ca in ritmul asta pare ca orice piatra de orice dimensiune ar sari pe parbriz, il va fisura. O sa incerc norocul cu un AGC data viitoare (care e doar cu foarte putin mai scump). Altfel intre acest Pilkington si unul chinezesc nu e nicio diferenta. Ciudat este ca am un Pilkington (de fabrica) la o alta masina - fabricatie 2015 - si este foarte rezistent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.