Jump to content

Eroare la swirl flaps


Shep86

Recommended Posts

Daca motorul e N47 poti verifica destul de usor ce se intampla. Scoti capacul de la motor si verifici zona incercuita din poza. Daca gasesti plastice rupte, funingine sau ulei cel mai probabil va trebui sa schimbi galeria de admisie sau sa anulezi clapetele (varianta ieftina si nerecomandata).

post-7820-0-15235500-1626692974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu cred, avem motoare din generații diferite.

Eu ti-am pus linkul ca ghid dar tu raspunzi doar pentru ca motorul e mai vechi. :)

Ai vazut ca scrie in printul ala ca rezultatul e necunoscut.

Ce iti propui sa faci in legatura cu acel rezultat?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cam aceasi situatie cu ce am scris mai devreme. Stiu ca la modelele mai noi de N47 se putea schimba garnitura care includea si clapetele. La B47 din ce vad in poze pentru 11618513655 au renuntat la acel design.... Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Asa vad si eu ca la b47 galeria e cu tot cu modulul de control clapete, defapt intrebarea mea este, daca se rezolva prin curatare? Sau daca era sa fie incarcata galeria, eroarea era una de genu ca e blocata vreo clapeta.

Oricum de la service interpretarea a fost ca motorasul este de vina si trebuie schimbata toata galeria.

Edited by Shep86
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ca motorasul in general nu este devina. Eroarea apare pentru ca ceva e blocat acolo fizic si motorasul nu are suficienta putere sa miste acel angrenaj. Recomadarea mea e sa nu mai mergi cu masina pentru ca daca s-a rupt o clapeta de pe acel ax poti sa ai probleme mult mai scumpe. Clapeta cu totul nu cred ca poate ajuge pana la supapa dar bucati de clapeta sigur pot trece.
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt mecanic, nu am avut in mana vreo galerie de B47 dar din poze pare plastic. Oricum ar fi trebuie desfacut si verificat.

Eu am N47 si tot la 100 k km a aparut eroarea respectiva. Pana sa ajunga la mine masina rulase destul de mult urban. Cand am desfacut galeria era plina de acel amestec de funingine cu ulei si cateva clapete aveau joc. Initial am eliminat clapetele si am curatat admisia dupa care am schimbat galeria. Actuatorul nu l-am schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Ai facut cumva diagnoza cu un tester universal? Intreb deoarece la fel am patit si eu , cand am luat masina, 320d b47 am facut diagnoza cu launch un tester universal, aceleasi erori cu motoras clapete, dupa achizitie 2-3 luni am facut doar cu ista fara erori intr-o zi dupa diagnoza cu ista an facut cu launch si a aparut instant, nu am sters eroarea si am facut diagnoza si cu ista, eroarea generata era vizibila si in ista acum, am sters eroarea si de 1 an am facut doar cu ista, fara erori Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.