Jump to content

Oil low pressure e60 n47


is84lex

Recommended Posts

Salut. Ma confrunt cu urmatoarea problema la e60 2.0d n47 e5 2009 si anume dupa ce am schimbat uleiul (bmw 5w30) mi-a aparut eroarea low oil pressure. In prima faza am schimbat senzorul, fara sa masor presiunea cu manometru.. Aceeasi eroare.am masurat presiunea si era 0.4 bar la relanti. Decid sa schimb pompa de ulei si am luat pompa din dezmembrari si am schimbat-o impreuna cu alt ulei si filtru(ravenol 5w40 si filtru pe oe). Aceasi presiune nimic schimbat.. Decid pt a 3 oara sa bag o solutie de curatat motorul si sa fac schimbul cu ulei castrol 5w40. Aceasi presiune si de data asta.. Azi am schimbat capacul la filtru de ulei, eliminand si supapa din capac.. Nimic schimbat. Motorul se aude perfect, nu consuma ulei si mergea perfect. Distributia e schimbata de cateva mii km, nu am gasit nimic rupt in baie.. Filtrul de ulei a fost doar pe original.. Nu mai stiu.daca a mai patit cineva poate imi da un sfat sa nu mai investesc aiurea..
Link to comment
Share on other sites

Ce senzor ai pus? Original ? Nou?

Ce eroare ai? Trebuie sa pui ista originala sa vezi eroarea.

 

E posibil sa fie o problema la mufa care intra in senzorul de presiune ulei.

 

Ce senzor ai schimbat? Vezi ca pe baie mai este un senzor de nivel ulei, care ĂŽți aratĂŁ nivelul uleiului in baie pe idrive..

 

Deci???

Link to comment
Share on other sites

Senzorul de presiune este pe orginal pus, am luat si al 2 lea senzor pe hella(cel oem tot hella e dar ambalat de bmw) .nu e de la senzor, am masurat cu manometru si nu am presiune.. Eroarea o am doar la relanti dupa ce se incalzeste uleiul, la rece nu apare. Pe ista nu am nici o eroare. Daca turez masina dispare eroarea(pe manometru in turatie creste presiunea deci senzorul isi face treaba)

 

La senzorul de la baie nu am umblat. Pe display arata nivelul corect, comparativ cu joja..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salut, ai rezolvat problema? Exact acelasi lucru l am patit si eu la ultimul schimb de ulei, dar culmea eroarea mi a aparut o data atunci dupa schimb si mi a reaparut acum dupa 10.000km. Sunt tare curios daca va mai aparea maine. 

Edited by 07.KLN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.