Jump to content

Xenon cu lumina foarte slaba E60 / E61


Recommended Posts

Salutare tuturor si multumesc pentru accept in grup.

 

Detin de curand un E61 si e o masina de vis pentru mine pentru care am muncit foarte mult sa reusesc sa mi-o cumpar.

 

Din pacate, cumparand-o ziua, am banuit ca farurile find bixenon adaptiv vor lumina intens, dar se pare ca nu e asa, se vede pe noapte mai rau decat cu farurile halogene, nu vad mai nimic noaptea.

 

Becurile le-am inlocuit cu Osram D1S Night Breaker Laser +200%, 35W, PK32d-2, nu s-a simtit o schimbare majora.

 

Am cautat solutii, iar cineva de la Timisoara mi-a cotat 2500 ron ca sa-mi inlocuiasca reflectorul si lupa, dar nici o garantie ca asta ar fi solutia.

 

 

Ma poate sfatui cineva ce as putea sa fac acum?

Link to comment
Share on other sites

Acele becuri le am pus pe E60 personal, e diferenta mare, ĂŽnsĂŁ eu vedeam forte bine si cu becurile vechi. La tine trebuie ĂŽnlocuitĂŁ lupa deoarece este arsa.

 

Ca si idee eu mi am cumpĂŁrat lupe si sticle pentru faruri de pe aliexpress la 500 lei toate.

 

2500 e foarte mult si mi se pare bĂŁtaie de joc sa profiți in halul asta.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@P.I.M.P. - ma gandeam ca ar putea fi si altceva de vina, de ex: balastul si la suma aceea mare cotata, ma apropiu cu costurile la pret de faruri noi.

 

@WIN60 - exista vreun tutorial de inlocuire a lupelor? sau ai apelat la vreun service anume? Am inteles ca trebuie taiat farul, nu exista mod de a fi dezasamblat.

Link to comment
Share on other sites

Exista mod de dezasamblare foarte frumos.

 

BMA faruri uita te pe farcebook, suna la ei si cere un pret. Daca nu ĂŽți este ok, Lasa mi mesaj ĂŽn privat si ĂŽți las numĂŁrul unui coleg de pe forum, ĂŽnsĂŁ trebuie sa vorbești cu el ca nu știu daca vrea sa mai facĂŁ sau nu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exista mod de dezasamblare foarte frumos.

 

BMA faruri uita te pe farcebook, suna la ei si cere un pret. Daca nu ĂŽți este ok, Lasa mi mesaj ĂŽn privat si ĂŽți las numĂŁrul unui coleg de pe forum, ĂŽnsĂŁ trebuie sa vorbești cu el ca nu știu daca vrea sa mai facĂŁ sau nu.

 

 

In regula, multumesc. Le-am scris acum si revin cu detalii.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu e confidențialitate spune mi te rog un pret aici sau in privat.

 

Oricum becurile alea sunt Nebunie, eu aveam oricum lumina buna, ĂŽnsĂŁ am vrut sa pun noi, dar sunt maniac asa ca am zis ca fac farurile ca si noi sau chiar mai bune cu lupele pe care le am luat.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu e confidențialitate spune mi te rog un pret aici sau in privat.

 

Oricum becurile alea sunt Nebunie, eu aveam oricum lumina buna, ĂŽnsĂŁ am vrut sa pun noi, dar sunt maniac asa ca am zis ca fac farurile ca si noi sau chiar mai bune cu lupele pe care le am luat.

 

Da, nu e nici o confidentialitate, e ok. Costul e 1200 de lei pentru inlocuit lupe, polish interior si curatare. E destul de ridicat dar si asa e singura solutie optima pe care am gasit-o deocamdata asa ca optez pentru ea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu aceeasi problema si vroiam sa fac si eu acelasi lucru insa am apelat la faruri noi Hella din 2 motive:

 

1) Farurile de E60 se dezlipesc extrem de greu si nu exista nici-o garantie ca ti le lipesc cum trebuie inapoi

2) Lupele care le pun sunt China iar calitatea lor nu se compara cu cele originale

 

Concluzia: mi-am pus faruri noi si nu am nici-o treaba dupa 2 ani, vad perfect :)

Link to comment
Share on other sites

Cut Off ul de la lupele AF este wow fata de cel de la lupele originale.

Nu știu cat țin astea aftermarket ĂŽnsĂŁ si eu vreau sa incerc sa pun aftermarket cu sticle noi si Garnituri noi originale.

 

Daca cele de China nu se ard repede, adicĂŁ in minim 3-4 ani, sunt ce trebuie, doar acolo pot sa fie mai slabe calitativ, ĂŽnsĂŁ proiectarea luminii este superioara fata de cele OE.

 

Uita te la lupe Evox-R v2.0, acelea le am luat eu.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu aceeasi problema si vroiam sa fac si eu acelasi lucru insa am apelat la faruri noi Hella din 2 motive:

 

1) Farurile de E60 se dezlipesc extrem de greu si nu exista nici-o garantie ca ti le lipesc cum trebuie inapoi

2) Lupele care le pun sunt China iar calitatea lor nu se compara cu cele originale

 

Concluzia: mi-am pus faruri noi si nu am nici-o treaba dupa 2 ani, vad perfect :)

 

 

Pot sa te intreb cat au costat ambele faruri? Cineva mi-a spus ca 2 faruri cu xenon adaptive sunt ultra-scumpe, 3000-4000ron/far daca bine am retinut.

Link to comment
Share on other sites

Cand am aflat pretul de 1200lei doar manopera de lipire / dezlipire / polish / etc + pretul lupelor China am zis sa nu ma complic. Am dat 4800lei pe 2 faruri adaptive Hella noi

 

 

Sunt perfect de acord cu tine si daca gaseam la un pret asemanator, procedam la fel.

 

Imi poti raspunde la cateva intrebari te rog?

- banuiesc ca farurile livrate nu contin balasturile sau alte componente, doar farul cu lupa si mecanism, nu?

- ai un cod de piesa pentru faruri? cand si de unde le-ai cumparat? Acum pretul unui far ajunge la 3700ron din pacate.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Cauta la magazinele de piese, ca un far hella gol de e60 e ĂŽn jur de 1700lei

 

Am gasit la pretul asta doar faruri pe halogen sau xenon dar fara adaptive din pacate. As vrea sa profit de functie, mi se pare utila noaptea. Daca stii sau gasesti vreo oferta de faruri noi xenon adaptive in banii astia, primesc pontul cu mare bucurie. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Revin cu noutati. Operatia a fost un succes. Farurile lumineaza incredibil acum. Operatia a durat aprox. 6 ore, lupe si reflectoare inlocuite (1200ron, mi s-a propus si polisarea sticlei - 400ron, dar nu era cazul la mine, nu aveam nevoie, prefer sa nu am griji ca se ciobeste, matuieste etc).

 

Multumesc celor de la BMA Iasi care s-au ocupat de operatie, se poate inchide, problema rezolvata.

 

 

post-103531-0-61261100-1641389454_thumb.jpg

Edited by Schiller
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.