Jump to content

Probleme aderenta


Recommended Posts

Salut

este vorba de un F36/2017 Xdrive.

Pe viraje abordate cu ceva viteza,parca rotile spate aluneca(ca pe gheata),menționez că am anvelope all season Kumho(225/45R18),lichidul la grupuri și cutia transfer a fost schimbat.

In bord nu se aprinde nimic... mulțumesc!

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

cu ceva viteza ....fii mai explicit !

aluneca ca pe gheata, aici exagerezi...ai ajunge in sant daca ai aluneca ca pe gheata.

ce viraje si cu ce viteza le abordezi ? 60-80-120km/h ?!

(e primul tau BMW ?)

si BMW tot masina/fier este !

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Ce curba e aia in care intri cu 130 km/h, mai exact? Pe autostrada?

Dupa care, in mod evident rotile nu se duc ca pe gheata, pentru ca ai fi in sant. Si la xdrive nu prea pleaca spatele intai. 

Ai mai condus alte masini in acelasi mod in aceeasi curba? 

Ceva pare in neregula cu toata descrierea asta.

Link to comment
Share on other sites

Curba(greșeală mea) viraje mai largi...

Am mai condus,evident....așa am simțit și am relatat exact cum am simțit,poate simt eu aiurea...<font style=😁">

Bun,voi schimba anvelopele cu unele de vara,in carte doar dimensiune asta o am(mai late anvelopele)225/45R18,pe stâlpul mașinii este trecuta și 255/40R18,aceasta din urmă ar crea probleme cu autoritățile?

 

Edited by kryss1978
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, kryss1978 said:

Curba(greșeală mea) viraje mai largi...

Am mai condus,evident....așa am simțit și am relatat exact cum am simțit,poate simt eu aiurea...<font style=😁">

Bun,voi schimba anvelopele cu unele de vara,in carte doar dimensiune asta o am(mai late anvelopele)225/45R18,pe stâlpul mașinii este trecuta și 255/40R18,aceasta din urmă ar crea probleme cu autoritățile?

 

Daca janele sunt in 2 latimi pui exact ce scrie pe stalpul masinii, daca au o sungura latime toate 4 pui 225/45 r18.

Legat de problema ta, incearca alte anvelope(de vara)

Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit,am întrebat pe Xdrive nu merg puse jante in dou lățimi sau cauciucuri in doua lățimi,poți strica cutia de transfer.....am întrebat și la reprezentanta....răspuns:toate la fel,aceeași dimensiune,mărime...

Pe stâlp sunt puse doar cele 2 dimensiuni,doar că in carte doar dimensiunea mai îngustă 225/45R18

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nu numai ca merg puse, dar unele masini vin din fabrica cu latimi diferite. Eu am 305 mm pe spate si 275 pe fata la X5, din fabrica.

Cutia de transfer se strica daca diametrul total, janta plus anvelopa, difera. Latimea nu afecteaza cutia de transfer.

Respecta dimeniunile de pe stalp si nu o sa ai probleme cu cutia de transfer (si presiunea in roti corecta).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aia de la reprezentanta inseamna ca orimint ori nu i duce bibilica. Eu am F10 xd si pe iarna folosesc 225/55/17 si pe vara am pe fata 245/45/18 si pe spate 275/40/18. Niciodata nu am avut probleme cu cutia de transfer 😉  In mod normal dimensiunile pt masina ta sunt cele trecute pe stalp. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.