Jump to content

Vibratie la 130-140km/h


Recommended Posts

  • 1 month later...
19 hours ago, andualx said:

Salut, eu am diminuat mult din vibratii schimband bratul cu surub oscilant de pe spate, si refacand geometria.

 

Cum arata bratul cu surubul oscilant?

Poti sa pui o link de pe realoem?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut, asta e codul OE: 33326779851 , schimbat cu surubul excentric piulita si saiba aferenta.

Este bratul de unde se regleaza geometria/camberul pe spate.

Dupa schimbul lui mi-au disparut aproape toate vibratiile din scaune si caroserie in general, dar surprinzator si vibratia din volan s-a diminuat 70-80%. Imi pare rau acum ca nu l-am schimbat si pe cel de pe partea opusa...dar mecanicul a insistat ca e in stare foarte buna ala...probabil imi disparea de tot si vibratia din volan in felul asta...

Daca are legatura bratul ala de pe spate cu volanul? Nu cred, dar cert este ca schimbarea lui a imbunatatit complet rularea masinii.

 

Edited by andualx
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 10/29/2021 at 10:31 PM, mateivolovat said:

 

Nu am rezolvat. Am schimbat si planetarele...

 

On 7/10/2022 at 5:16 PM, Eduard24 said:

Salut revin cu update,

schimbat discuri si placute fata

schimbat placute spate

luat roti de pe alt seria 5 care merge fara probleme , la mine vibreaza, deci e clar ca rotile sunt eliminate din schema. La fel si placutele, discurile, m am programat pentru o diagnoza la bavaria si nu plec de acolo fara problema rezolvata

 

Ai rezolvat ceva ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 6/6/2022 at 1:13 PM, Eduard24 said:

Va salut! Detin un bmw f10 xdrive, din 2016, cu 86.000km, si am o problema la care nu ii dau de cap de ceva vreme.

Daca cineva a rezolvat problema aceasta as ruga foarte tare sa mi spuna de la ce a fost

masina are o vibratie puternica care se resimte in podea, scaune  pe accelerare in momentul in care ajunge la 130-140 km/h, si se mentine acolo

pana acum am schimbat

-bucsi brate fata

-flansa cardan

-rulment intermediar cardan

-piulita de pe spate dintre cardan si grup

tin sa precizez ca rotile sunt echilibrate, geometrie facuta, cauciucuri noi

face la fel si cu rotile de iarna( pe 17)si cu cele de vara( pe 19)

 

Salut. Spune-mi te rog dacă ai găsit rezolvare? Exact aceeași problema o am și eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.