Jump to content

LED Adaptive F30


Recommended Posts

Va salut!

Am si eu o problema la un F30 lci, recent achizionat. LED-ul de faza lunga, cel de jos (stanga interior jos) nu se aprinde si primesc eroare, Auto HIGH Beam se dezactiveaza automat. Toate celelalte 3 se aprind insa in modul manual. 

Se ard LED-urile ? sau este posibil ca vreun modul ceva sa fie defect ? Ce solutii am ?

Intreb pentru ca pana acum am avut doar xenon ...

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Orice led se poate arde. La Audi cand au pus prima oara faruri cu led le schimbau ca pe ulei. 

La tine trebuie pusa o diagnoza sa vezi ce apare acolo, nu se repara pe forum. Daca e led-ul ars, in mod oficial solutia e sa schimbi tot farul, si e foarte scump. Nu stiu daca exista cineva pe la noi care sa-l desfaca si sa-l repare..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. o sa pun diagnoza si sa revin cu erorile. Second am vazut ca ajunge la 400 euro un far, dar ma gandesc ca e fara electronica, doar farul cu led. Am contactat pe cineva care se ocupa cu inlocuirea LED-urilor si mi-a spus ca sigur este din modul, ca a intrat apa si sa le schimb stanga-dreapta inainte sa iau alta decizie, aceasta fiind o problema comuna. Revin azi cu erorile.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am dat bara jos , inversat farurile fara alte modificari, Ledul ars s-a mutat o data cu farul.

Apoi le-am pus in pozitia normala si le-am inversat balast-urile, cel din dreapta functiona cu balastul de la stanga, cel din stanga cu balastul de dreapta nu aprindea led-ul ars.

Cred ca este led-ul respectiv ars...

Am pus si codurile de pe faruri/module exact cum le-am gasit pe masina 

faruri.jpg

Edited by DanC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Luminile ambientale de pe usi s-au rezolvat din meniu, schimband in classic si scazand intensitatea.

Cautand dupa eroarea asociata luminilor ambientale (luminile de la plafon fata si spate nu se aprind, nici led-urile pe galben sau alb,daca apas butonul se aprind doar cele de la picioare) ,

D90D39 Interior light electronics: Unexpected LIN-slave

am gasit asa:

1) Re-encode FEM.
2) Check part number of interior lights electronics module to verify correct installation (optional equipment allocation).
3) Replace interior lights electronics module

Oare din cauza FEM-ului sa nu mearga nici faza lunga pe un far ?

Am verificat toate sigurantele din tabloul de la motor si picioare pasager, la motor pe 28 si 54 am tensiune, 42 e 0 la ambele capete a sigurantei

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
8 hours ago, DanC said:

Problema e ca nu face nimic, nu se aprinde farul acela deloc, nimic de pe el.

Balastul (calculatorul), se codeaza pe masina ?

Se codeaza si initializeaza, altfel nu functioneaza, sper ca nu ai luat clona china...

Link to comment
Share on other sites

@zeronoo parca ai avut gura aurita. Modulul era aftermarket, dupa 2 nopti de folosire, mi-a ars un led de faza lunga 😔 Chiar ma miram in prima seara ca farul drept avea lumina mai buna decat stangul, eram bucuros,modul nou....

Acum trebuie sa caut pe cineva sa repare farurile pentru ca am 2 de dreapta cu cate un led ars 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.