Jump to content

BMW,niciodata audi


nutzu

Recommended Posts

Personal BMW mi se pare ca nu shi-a coborat standardele shi a facut, face shi probabil va face in continuare mashini superbe shi foarte foarte fiabile din toate punctele de vedere. Mai am un Mercedes C 180 din 2001 shi sincer sa fiu nu pot sa spun ca sunt prea multzumit de el, adica Mercedes fiind ma ashteptam la ceva extraordinar, dar m-a dezamagit, BMW seria 3 mi se pare net superior fatza de C-Class shi Audi A4.

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Personal BMW mi se pare ca nu shi-a coborat standardele shi a facut, face shi probabil va face in continuare mashini superbe shi foarte foarte fiabile din toate punctele de vedere. Mai am un Mercedes C 180 din 2001 shi sincer sa fiu nu pot sa spun ca sunt prea multzumit de el, adica Mercedes fiind ma ashteptam la ceva extraordinar, dar m-a dezamagit, BMW seria 3 mi se pare net superior fatza de C-Class shi Audi A4.

Parerea mea.

267900[/snapback]

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=15025

 

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Interesant topicul. Acum am un A6 2.5 TDI V6 din 2001 si sunt foarte multumit de el. Cand am vandut pisica (320i) aveam mai multe optiuni de la mai multe marci dar bineinteles ca pe primul loc ramanea BMW. Nu mai vroiam seria 3, modelul e46 nu-mi prea place, doar cel cu face-lift, vroiam ceva mai mare asa ca am inceput sa ma uit dupa seria 5 e39, neavand bani de un 7-ar :) . Am condus mai multe 520d si toate se comporatu diferit; una tragea mai slab, alta avea directia diferita etc, nu am condus 2 la fel. Am zis sa ma uit si la audi, vw passat nu ma incanta. Am incercat un a4 2002 1.9 tdi, merge bine, se comporta frumos dar nu prea ai spatiu in spate. Am inceput sa ma uit la A6 care mi-a placut din totdeauna ca design atat interior cat si exterior. Am incercat 2 motorizari: 1.9 si 2.5, bineinteles 2.5 e mai "marfa" si mai silentios decat 1.9. Acum aveam de ales intre seria 5 si A6 si sincer mi-a placut mai mult A6 asa ca mi-am luat unul si sunt foarte multumit de el. Iubesc marca BMW dar imi place si Audi. Sunt de parere ca ambele marci sunt la fel de tari insa depinde de gustul fiecaruia. De la BMW visez la 5-arul nou insa deocamdata doar visez....

BMW rullz :blink:

Link to comment
Share on other sites

de la bmw ai ales sa conduci motorul cel mai slab.. si cel mai lenes... si ai zis ca nu iti place in loc sa iei 525-u si sa vezi ce frumos merge...acum am venit de la o tura cu masina prin oras.. 30 l in rezervor si 404 km mai pot face... consumu e super putin mai ales ca e BMW de 2,5 L
Link to comment
Share on other sites

Pana in acest moment am detinut si condus multe masini, marci diferite.

Preponderent au fost Audi si BMW. In plus, din 2000 -> prezent, am mers alternativ cu A4, A6 respectiv seria 3 si 5.

Comparativ pe modele, in functie de ani:

- A4 2000-2004, 1.9TDI 131HP: motor bine dimensionat. elastic, la interior as mentiona doar consola de bord, frane calitate medie, suspensie si directie imprecisa

- S3: 2.0D 136HP: combinatie perfecta motor & cutie, consola de bord si interior "spartan", franele mai bune decat A4

- A6 '98-2005, 2.5TDI quattro: motor slab calitativ din punct de vedere mecanic (a se vedea numeroasele probleme la axul cu came, supape etc.). Tractiune quattro: deosebita. Design exterior "batranesc".

- S5 2.0D 136HP: aceeasi senzatie ca la S3, franele putin subdimensionate vs. caroserie

- A4 2.0TDI '04 - prezente: almost same "sh...it" ca si A4 versiunea anterioara, exceptie volanul, grila si stopurile redesenate. Caroseria s-a vrut rigida dar.......senzatia e "penala" incepan cu 140km/h

- A6 3.0TDI quattro: ei, aici se schimba treaba. Motorul e superb cu injectoarele piezoelectrice (consum, putere), interiorul e, hai sa nu spun "lux" dar e foarte aproape, exteriorul e discret-business. In mers sportiv, suspensia adaptiva pusa pe Dynamic, face toti banii.

- S5 3.0d : deasemenea motorul e superb, interiorul din nou prea "spartan" pentru gustul meu, senzatia in mers EXCEPTIONALA.

Ar fi muuuuuult mai multe de spus, dar in final, ca si concluzie:

- BMW-ul merita datorita stilului de condus care-l impune iar pe de alta parte Audi, incepand cu A6 reprezinta o alternativa demna de luat in considerare.

Pentru mai multe intrebari strict legate de masinile conduse si performante, va stau cu placere la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

Date tehnice pot sa pun daca e interesat cineva, cu atat mai mult cu cat sunt foarte meticulos si la fiecare masina aveam "dosarul personal" cu timpi/performante respectiv detalii referitoare la reparatii, consum etc.

Ca sa fiu bland cu mine, sunt un "picut fixist", deh, mostenirea de sange german ce am prin vine.

Oricum, cele scrise de mine mai sus sunt doar cateva "senzatii" de ordin personal, succint prezentate. Daca ar fi sa scriu absolut tot, mi-ar trebui si timp, si rabdare si mai ales masaj la degete :blink:

Link to comment
Share on other sites

Te rog frumos sa nu ma jignesti! Aici nu suntem pe miriste! Fiecare e liber sa isi spuna parerile personale, fara a se ajunge la jigniri directe...

 

Nu inteleg de ce ti se pare deplasata "faza" cu Audi din moment ce mai dintotdeauna a fost asa...si nu o spun doar eu, ci si majoritatea revistelor de specialitate...

Cele 3 branduri au concurat mereu in mod direct, insa fiecare reprezinta alt stil de abordare: MB (eleganta), BMW (sportivitate) si Audi (incearca sa le combine pe amandoua), dar nu prea reuseste sa egaleze nici Eleganta MB si nici Sportivitatea BMW...

La fel si "faza" cu Porsche...E o masina buna si puternica, de calitate ...insa la design nu vine deloc cu ceva nou...ci mici modificari... Pacat !

262032[/snapback]

 

categoric porsche sunt masini extraordinare din punct de vedere tehnic dar sustin si eu parerea ca design-ul e un pic depasit,e prea conservator(unora chiar asta le place)si din cauza asta nu poate tine pasul cu concurenta cand vine vorba de noi curente de design;911 actual inca seamana prea mult cu primul model de acu' aprox.40 de ani ceea ce zic eu ca e prea mult;cayenne totusi imi place(poate si pt. ca e altceva).

pt. cei cu viziune tip tunel care zic ca Audi tine cu greu pas cu concurenta,am citit ca pregatesc pt.la anul cele mai avansate motoare TDI;sper ca BMW sa riposteze eficient(chiar mai mult decat atat).

Link to comment
Share on other sites

@Lifestyle: sincer mi-e greu sa inteleg mentalitatea romaneasca si mai ales felul de a ne arunca cu capul inainte in orice prostie. Poate nu am fost deajuns de clar si atunci imi cer scuze, dar postul meu arata clar ca BMW-ul ca si masina ce-ti ofera senzatii deosebite este peste Audi, dar nici Audi nu merita sa fie scos din optiuni doar pentru ca sunt fan BMW.

Pe de alta parte am avut curiozitatea si norocul sa pot sa achizitionez masini in functie de dorinta si posibilitatile personale, de aceea am crezut ca o parere personala bazata pe incercarile reale valoreaza ceva. Nu contest ca poti sa citesti si sa gasesti mii de informatii in reviste pe internet.

Link to comment
Share on other sites

Un amic hotarat sa isi ia A6 dupa 2000, dupa o tura de proba cu A6 2,5 TDI, ramane marcat de stabilitatea slaba. Conduce un E 39 520d din 2001 si il cumpara. La 5 luni dupa ce l-a cumparat declara sus si tare ca alta masini nu mai exista pentru el. Cred ca este un exemplu bun.
Link to comment
Share on other sites

Eum am condus ceva masini la viata mea , unele mai bune decat bmw, TOTUSI, atunci cand te urci in BMW ...... posibil sa traiesti aceeasi senzatie ca atunci cand locuiesti intr-un apartament de lux in Bucuresti sau intr-o camera in Atena , esti inconjurat de istorie ,de sacrificii . E greu sa definesti senzatia pe care o da un BMW !
Link to comment
Share on other sites

Si eu inainte sa-mi iau masina am condus un Audi A6 cu motor de 2800 din 2000 si n-am fost impresionat cu nimic. Aspect imbatranit, spatiu interior mai mic parca decat la E39... Mi-a placut insa la interior volanul si schimbatorul de piele intoarsa. Oricum A6 e mult sub E39...
Link to comment
Share on other sites

de la bmw ai ales sa conduci motorul cel mai slab.. si cel mai lenes... si ai zis ca nu iti place in loc sa iei 525-u si sa vezi ce frumos merge...acum am venit de la o tura cu masina prin oras.. 30 l in rezervor si 404 km mai pot face... consumu e super putin mai ales ca e BMW de 2,5 L

268007[/snapback]

Am vrut sa iau 525 dar ce am gasit era prea scump pt mine de aceea am optat pt A6 care l-am luat la pret bun de la un amic si merge exceptional (nu am ramas marcat de stabilitatea slaba :blink:). Oricum cand m-oi plictisi de A6 tot la BMW ma intorc, am stiut asta si cand am luat Audi insa daca esti fan BMW nu inseamna ca nu vezi alta marca decat BMW iar cine a avut audi stie ca nici ele nu sunt chiar de aruncat.

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca in urmatorii 2 ani voi circula intens in toata tara am pe lista de achizitii un ALLROAD 2.5 tdi 180 cp ... deocamdata incerc sa gasesc unul pt drive test . cred ca este potivit pt drumurile din RO.

din pacate BMW nu ofera ceva similar pana in 30 000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.