Jump to content

BMW,niciodata audi


nutzu

Recommended Posts

eu nu vreau E60 din cauza interiorului ieftin :blink:

astept noua serie 5, pe cea actuala o voi sari

iar daca nu va fi o imbunatatire in ceea ce priveste interiorul, voi trece cel mai probabil la Audi

261568[/snapback]

 

cele mai frumoase interioare de bmw se gasesc la e38,e39,e46 si x5-ul vechi;la e65 si e60(in special) e cam nasoala treaba;la Audi nu-mi place designul interior al porterierelor,prea simplist(toate modelele);bordul la A6 nou si Q7 e ciudat de urat(mai ales ceasurile de bord);in alta ordine de idei A8 4.2 tdi e foarte laudat prin revistele de specialitate,in Top Gear din august 2006 se scrie ca e cea mai rapida limuzina diesel din lume;sunt pe val cum s-ar zice cei de la Audi;iar quattro bate x-drive;

ca tot s-a adus vorba si de c-class-ul nou pe aici,e spectacol,parerea mea,chiar si din spate.

oricum,fan BMW scrie pe fruntea mea(always).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

c-klasse nou - deosebit ca design mai ales in varianta de echipare sportiva (avantgarde parca...nu mai stiu sigur)

audi - a4 nu mi se pare extraordinar ca design...ma atrag mai mult a6 si a8

bmw - e90 frumos dar fara a te uita la partea din spate (dam' u bangle), e60 frumusel dar designerul putea sa ia lectii de la cel care a proiectat e39 (prea radicala schimbarea de design), seria 7 frumoasa

 

alegerea masinii? chestie de feeling...parerea mea: nu as mai renunta la tractiunea pe spate...e prea fun to drive...eventual spre 50 de ani incolo as opta pt integrala pt siguranta nepotilor sau poate i-as lua sotiei (daca o fi!!!) o masina sigura si eu tot cu bembeul m-as da :)

 

practic audi nu s-a remarcat cu mare lucru pana dupa 2000...au avut quattro si au castigat in competitii, au avut butoiasul dar cam atat...intre timp bmw a defilat cu rechini, ursi, pisicute etc...ce vremuri :blink:

in prezent da putem spune ca se compara ca performante tehnice...dar ca placere de condus nu cred...o sa caut un posesor de audi mai nou ca sa ma dau cu el si sa vad cum e...am condus a4 de pana in 2001 al lui tata si inca un a4 din 2002 - m-a multumit doar motorul si confortul...in rest mai nimic :)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu iti placa ceva si sa nu il accepti oricat de bun ar fi deoarece ochiului nu ii place ce mai e ?  :blink:

261656[/snapback]

 

Pun o intrebare: daca ai o echipa de fotbal care iti place si in acest an ii campioana si anu urmator ii pe ultimu loc ?? gata treci la alta ?? :) poate ca exagerez dar eu cel putin nu asa gandesc .... :)

Edited by Lt.Powell
Link to comment
Share on other sites

cine stie cu ce cotete de audi te-ai plimbat.  nu poti compara vectra cu audi, sub nici o forma...  hai sa nu fim subiectivi..  am impresia ca unii urasc audi, doar pt ca e concurenta serioasa pr bmw....

261522[/snapback]

Pai A4-le avea pana in 20k km, modelul actual avant, iar A6-le era din 99 cumparat din Romania si eu m-am plimbat cu el prin 2002.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de parere ca fiecare marca are stilul ei aparte si e normal ca posesorii de bmw sa indrageasca mai mult aceasta marca. eu cred ca si celor carora nu le place audi daca ar primi unul cadou ar fi multumiti dar marea lor dragoste ar ramane bmw
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
eu sunt de parere ca fiecare marca are stilul ei aparte si e normal ca  posesorii de bmw sa indrageasca mai mult aceasta marca. eu cred ca si celor carora nu le place audi daca ar primi unul cadou ar fi multumiti dar marea lor dragoste ar ramane bmw

261689[/snapback]

 

da, da vezi d'aia Derek s-a combinat cu Meredith pt ca o iubea, dar s-a impacat cu nevasta-sa pana la urma si totusi i-a spus: " eu raman cu tine ca... asta este, esti nevasta-mea, dar eu o iubesc pe Meredith..."

 

bine... la un moment dat, ii da papucii lu' nevasta-sa si tot cu Meredith ramane (plus alte intrigi interesante)... dar asta mai tarziu pe TVR1 , eu urmaresc acum sezonu' 3... pe calculator.

 

:blink:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

da, da vezi d'aia Derek s-a combinat cu Meredith pt ca o iubea, dar s-a impacat cu nevasta-sa pana la urma si totusi i-a spus: " eu raman cu tine ca... asta este, esti nevasta-mea, dar eu o iubesc pe Meredith..."

 

bine... la un moment dat, ii da papucii lu' nevasta-sa si tot cu Meredith ramane (plus alte intrigi interesante)... dar asta mai tarziu pe TVR1 , eu urmaresc acum sezonu'  3... pe calculator.

 

:D

261716[/snapback]

:) :) :) :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Audi, Mercedes, BMW, sint over the top, elita elitelor la masini de serie. Fiecare marca are categoria sa de clienti, de accea sint total diferite. Urca-te intr-una dintre aceste masini - audi, bmw sau merc, indiferent care, chiar si in clasele “mici” si apoi incearca un Opel, Volvo, Ford, sau chiar vreo frantuzoaica. In BMW cel mai bine e la volan, in Mercedes in spate. Mie la Audi nu mi-au placut directia si frinele, directia fiind mult prea asistata pentru o conducere intr-un ritm ceva mai alert (sa nu zic sportiv), iar frinele brutale si ineficiente, insa nu periculoase. Audi e pentru oameni care nu vor sa ajunga primii (la cimitir?!), oferind un confort deosebit, o finisare excelenta si o tinuta de drum nu exemplara, insa corecta. Comparativ Q7 imi place mai mult ca x5 vechi (cu noul model inca nu am mers), exceptind directia si cutia de viteze. Daca nu trebuie sa ajungi primul, nu e nici o problema. Motorul de 3 litri diesel de pe audi e fenomenal; nici nu zici ca e vw, trage in draci de la 1500 pina la 4500 si nu bate ca un motor de tractor, cum cloncane celelalte motoare ale lor cu pompa-duza. La fel si a6 fata de 5. Calitatea finisarii e peste BMW, materialele sint mai placute. In schimb orice bmw are o tinuta de drum excelenta, motoare si transmisii mult peste concurenta. La volanul bmw-ului fie diesel, fie benzina tot omu’ se simte Michael Schumacher, chiar daca e bita in domeniul asta; poate si de asta atitia isi rup giturile prin bmw-uri.

Fiecare isi cumpara ce-i place. Eu am avut si audi, si merc si bmw, dar si “restul”. De vreo patru ani numai bm pentru ca imi place sa conduc si atit. Despre ceilalti din masina nu ma mai intereseaza. Asta simt acum. Nu stiu ce va fi peste vreo 10 ani; poate audi, poate Mercedes, poate vreun opel sters si plicticos.

 

 

 

4 pe cand bmw faceau motoare audi faceau ... robineti :blink:

261364[/snapback]

 

 

Audi n-a facut niciodata robineti. Pe cind auto union cistiga curse si facea istorie, la bmw se sapa fundatia

Link to comment
Share on other sites

Audi, Mercedes, BMW, sint over the top, elita elitelor la masini de serie. Fiecare marca are categoria sa de clienti, de accea sint total diferite. Fiecare isi cumpara ce-i place.

261723[/snapback]

 

Sunt de aceeasi parere cu tine,sunt diferite dar sunt masini comparabile din punct de vedere tehnic,comparabile din punct de vedere al pretului...fiecare cumpara ce isi doreste.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca uni dintre voi m au inteles gresit..........

In primul rand eu nu am spus nici odata ca audi nu sunt masini bune sau chesti de genul acesta..........,doar ca:nu suport sa mai aud din stanga si din dreapta ca "doar audi fac masini cu tractiune integrala,franeaza mai bine ......."si chesti de genul acesta........

Am vazut si pe youtube.com asa:BMW m5 vs AUDI A6 4,2quattro vs Mercedes CLS....toate trei sunt niste super masini(cel putin pt. mine).........si .ce credeti?.....TOATE SUNT RELATIV EGALE(uitativa si voi daca vreti) :blink:

 

Apropo daca o lungim cu:"audi a depasit de mult BMW" si tampeni de genul acesta, nu cred ca ajungem nici unde.

 

mai o intrebare :cati cai are un audi a4 ? -131cp

dar un BMW 320d? -150cp

Exact despre asta vb.....(am lungio prea mult si nu am ajunge nici unde)

Link to comment
Share on other sites

da, de acord, eu am glumit, sincer vad o chestiune de gust in a alege dintre bmw audi si mercedes, daca iti plac audi iti iei audi daca iti place mercedes iti iei mercedes, sunt cam la acelasi nivel, fiecare are atuurile sale, preturi cam la fel, calitate la fel etc...

 

deci e doar o chestiune de gust si alte criterii subiective in a alege dintre ele.  :)

 

de ex. daca castig duminica la loto (  :)  :blink:  :) ) imi iau si un a5 pe langa e92-ul negru  :)  :)  :D

261371[/snapback]

 

Ai dreptate in privinta gusturilor, si producatorii si-au dat seama de asta. De exemplu cei de la Mercedes pun accent pe calitatea materialelor, la unele modele, si pe comfort. Cei de la Audi pe sportivitate, in clasicul stil germanic, si la aspect sunt mai traditionalisti liniei germanice, fara forme fluide, fara linii ascutite, par mai masive. BMW-ul prin design-ul avangardist impus de americanul Christopher Bangle, a adus un suflu nou si un nou stil,mai agresiv si cu linii fluide, poate un pic atipic pt. BMW. Noua Clasa C mi se pare un "atac" la Seria 3, dar pretul este mai mare, incepe pe la 32.000 euro si e cu 3-4000 mai scump decat BMW-ul si mai gurmand si mai slab la performantele motorului, vorbesc mai ales de motorizarile de 2 litri diesel, in special. Asa ca vorba germanului, daca vrei masina, iti iei Mercedes, daca vrei avion,iti iei BMW, aluzie si la inceputurile celor de la BMW, cand faceau motoare pt. avioane. BMW POWER!

Link to comment
Share on other sites

Sincer bordul de A6 (modelul nou) mi se pare ca are plastice mai nasparlii ca la E 60 ...sunt mai tari si suna a gol...fata de cele de la E60 care-s e mai placute la atingere...Acceasi parere o au si cei de la What Car Magazine sau Top Gear !

Problema insa tine de gust si cred ca Audi ia ochii prin designul plin de butonashe ...fata de cel extra-simplist de la BMW...

La calitatea materialelor interioare MB ii bate la fundul gol pe toti...Este ceva de vis cat de placut poate fi bordul...mai ales la modelele de la E in sus ...

 

La designul exterior Chris Bangle rules...!

 

Per ansamblu ...BMW si MB vor fi intotdeauna in top...iar Audi incearca sa tina pasul...

 

- Mercedes inseamna interior de LUX si un design Clasic cu accent pe comfort!

- BMW reprezinta sportivitatea Germana

- Audi incearca sa se tina dupe cele doua...cat poate...

 

- Porsche nu reprezinta nimik...de ani de zile nu sunt in stare sa isi schimbe designul cu mai mult de 5% de frica sa nu supere clientii ...cica e de succes ...!!

Link to comment
Share on other sites

e si asta o teorie, mie personal mercedes mi se pare ceva separat de ele (cucereste prin alte atuuri), iar bmw si audi sunt concurenti directi. nu stiu care castiga dar faza cu 'audi incearca sa se tina dupa cele doua... cat poate..." mi se pare total deplasata :|

 

cat despre faza cu 'porsche nu reprezinta nimic'... ai mai mult de 18 ani???

Link to comment
Share on other sites

e si asta o teorie, mie personal mercedes mi se pare ceva separat de ele (cucereste prin alte atuuri), iar bmw si audi sunt concurenti directi. nu stiu care castiga dar faza cu 'audi incearca sa se tina dupa cele doua... cat poate..." mi se pare total deplasata :|

 

cat despre faza cu 'porsche nu reprezinta nimic'... ai mai mult de 18 ani???

261915[/snapback]

 

La urma urmei toate 3 sunt firme foarte mari si speciale fiecare prin calitatile sale!Eu am zis,sunt fan BMW always dar asta nu inseamna sa neglijezi si celelalte firme...le admiri chiar daca sunt mai sus decat ceea ce iti place tie...doar vorbim de masini :) si la urma urmei ce conteaza care ii mai tare?? conteaza ce iti place mai mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

La urma urmei toate 3 sunt firme foarte mari si speciale fiecare prin calitatile sale!Eu am zis,sunt fan BMW always dar asta nu inseamna sa neglijezi si celelalte firme...le admiri chiar daca sunt mai sus decat ceea ce iti place tie...doar vorbim de masini  :) si la urma urmei ce conteaza care ii mai tare?? conteaza ce iti place mai mult :blink:

261927[/snapback]

 

 

'''''........si evident cati bani ai ! :)

Link to comment
Share on other sites

e si asta o teorie, mie personal mercedes mi se pare ceva separat de ele (cucereste prin alte atuuri), iar bmw si audi sunt concurenti directi. nu stiu care castiga dar faza cu 'audi incearca sa se tina dupa cele doua... cat poate..." mi se pare total deplasata :|

 

cat despre faza cu 'porsche nu reprezinta nimic'... ai mai mult de 18 ani???

 

Te rog frumos sa nu ma jignesti! Aici nu suntem pe miriste! Fiecare e liber sa isi spuna parerile personale, fara a se ajunge la jigniri directe...

 

Nu inteleg de ce ti se pare deplasata "faza" cu Audi din moment ce mai dintotdeauna a fost asa...si nu o spun doar eu, ci si majoritatea revistelor de specialitate...

Cele 3 branduri au concurat mereu in mod direct, insa fiecare reprezinta alt stil de abordare: MB (eleganta), BMW (sportivitate) si Audi (incearca sa le combine pe amandoua), dar nu prea reuseste sa egaleze nici Eleganta MB si nici Sportivitatea BMW...

La fel si "faza" cu Porsche...E o masina buna si puternica, de calitate ...insa la design nu vine deloc cu ceva nou...ci mici modificari... Pacat !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.