Jump to content

Sfat achizitie Bmw F10


Recommended Posts

Buna seara, ma gandesc sa achizitionez un Bmw F10 an 2011-2014, nu stiu exact. Model 530d/535d 3.0. Aveti niste sfaturi particulare cu privire la aceste modele? Aveti avut probleme cu unele din ele? La ce ar trebui sa fiu atent? Si nu in ultimul rand, fac o alegere buna? Masina ar fi sh in jur de 200 000 km probabil. Va rog ajutati ma cu niste sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Salut 

as merge pe 530d, 535d e modelul cu doua turbine, nu foarte reusit. Ia unul cat mai dotat e diferenta de la cer la pamant fata de cel standard ( desi vine relativ dotat, depinde cu ce compri si ce asteptari ai)

daca iti permiti ia un model 2014 plus LCI, dar ieftin nu va fi, ce buget ai?

bafta in cautari

Link to comment
Share on other sites

initiator avand in vedere ca vrei sa iei un motor de 3l si avand in vedere ca esti constient ca ai bani suficienti pt impozitul anual cat si pt intretinere,mai bine te-ai orienta catre F01,este net superior oricarui F10 fie el si LCI,ca sa nu mai spun de dotari ca un F01 automat  chiar si standard si tot va veni cu o gramada de optiuni fata de un F10

Eu in locul tau as merge pe F01.Eu daca as avea bani pe asta as merge.E cel mai fain bmw ever....

Si nu stiu,dar asta cu cifra asta rotunda de 200 000km e suspecta,la toate bmw-urile  samsarii pun 200k...parca imi este familiar nr. asta de km.Eu cand vad bmw cu 200k in bord imi da cu virgula.Verifica-l pe carvertical.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ghost89 said:

Eu in locul tau as merge pe F01. Eu daca as avea bani pe asta as merge.E cel mai fain bmw ever....

Si eu zic ca strugurii sunt acri in seria 5 ca conduc seria 3.

Dar tu stii ce preturi de intretinere, piese ... sunt pentru un seria 7(shapte) !?

Stii cum se spune, nu vrei sa vorbesti singur.. sau sa te imprumuti la banca ca sa intretii o masina care nu ti-o permiti pe partea de intretinere si reparatii..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Recunosc si mie mi-ar placea un motor diesel 6 in linie. Este intr-adevar o dilema intre a alege un 7-ar putin mai vechi decat un 5-ar cu motor B57. Este un subiect interesant si o sa revin cu un raspuns dupa ce ma documentez putin...

Edited by germanco
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, germanco said:

Recunosc si mie mi-ar placea un motor diesel 6 in linie. Este intr-adevar o dilema intre a alege un 7-ar putin mai vechi decat un 5-ar cu motor B57. Este un subiect interesant si o sa revin cu un raspuns dupa ce ma documentez putin...

 7-le intotdeauna va fi peste 5er la toate capitolele.E alta clasa,alta liga 

F01 din pct meu de vedere este cel mai reusit 7ar,are tot:tehnologie,rafinament,pastreaza un pic si din acel old school...nu e plin de luminite inutile ca pe modelele noi.Cel mai reusit 7ar ever de la bmw.Pe mine tehologia asta noua si extravaganta gen dragaica parca e pt pustani de 15 ani.Bmw-ul nu mai pastreza acea LINIE,acel CEVA,nu stiu cum sa spun...

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ghost89 said:

 7-le intotdeauna va fi peste 5er la toate capitolele.E alta clasa,alta liga 

F01 din pct meu de vedere este cel mai reusit 7ar,are tot:tehnologie,rafinament,pastreaza un pic si din acel old school...nu e plin de luminite inutile ca pe modelele noi.Cel mai reusit 7ar ever de la bmw.Pe mine tehologia asta noua si extravaganta gen dragaica parca e pt pustani de 15 ani.Bmw-ul nu mai pastreza acea LINIE,acel CEVA,nu stiu cum sa spun...

Te inteleg mai bine decat crezi vis-a-vis de design-ul BMW si nu numai.Am un E46 din 2001 si un F10 din 2015...mi se pare mult mai distractiv si mai plin de viata E46...dar trebuie sa ne adaptam....chiar nu vreau sa schimb marca...cel putin deocamdata...multi fani il regreta pe Chris Bangle, si eu sunt unul dintre ei.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, andreitipa said:

Bugetul meu am uitat sa specific ar fi intre 10 si 15 mii de euro, multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum

la ce costuri anuale aproximative m as putea astepta cu intretinerea?

Eu ti-as da sfatul sa iei un F30 cu motor de maxim 2000cc, F10 si F01 mai ales, sunt masini scumpe la intretinere si le vei gasi tavalite rau cu bugetul tau.

Costuri cu intretinerea nu iti poate da nimeni, mai ales cand nu se stie ce model vei lua, ce motor, in ce stare, cat de mult conduci etc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.