Jump to content

Ajutor aflare part number


Recommended Posts

Probabil bagheta vine cu un set minim de butoane, daca nu chiar toate blank.. si apoi le populezi cumparand butoanele care le vrei prin comanda la dealer.. daca vin cu prize butoanele atunci tu trebuie sa faci restul, conectorul-tata vine blank.. apoi cumperi clemele metalice interne dedicate din conector..

(De aceea probabil nu gasesti..)

Pe realoem au pagina cu multe maruntisuri electrice.. de acolo alegi. Apoi scula de sertizat.. bla-bla-bla.

Si asa iti faci conectorii singur..

Sau cauti prin dezmembrari..

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bimmer90f30 said:

Probabil bagheta vine cu un set minim de butoane, daca nu chiar toate blank.. 

(De aceea probabil nu gasesti..)

e singura explicatie, cum zice si @bimmer90f30

in plus, cel care a configurat-o de la bun inceput ”e singurul vinovat”

tu ai vin-ul, mai arunca o privire in sectiunea ”Vehicle trim \ Mounting parts, I-panel, top \”

Edited by wind-3er
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte curios... Ei dau carcasa baghetei cu toate ledurile (posibil active chiar) desi sunt anumite optiuni de pe bagheta care in blank nu trebuie sa aiba nici ledul. De exemplu optiunea pentru masinile xdrive, are martor led. 

Si inca o curiozitate, inseamna ca majoritatea placilor electrice din bagheta, de fapt au active toate functiile, dar ele trebuie doar legate la butoane? 

Link to comment
Share on other sites

Exact. Ai acolo toate butoanele de care ai avea eventual nevoie. Alt part number nu ai sa gasesti. Poti sa cauti la dezmembrari alta bagheta… chiar daca are mai multe butoane, iti vor merge doar cele cu dotarile pe care le ai pe masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie in mod normal imi trebuie doar placa electronica care sa aiba functiile pe care le are bagheta din postul meu initial. Eu pe masina am avut doar start stop de fabrica si usor usor am ajuns sa am puse si scaune incalzite si pdc si am acum de instalat perdeluta. Deci ramane comanda de xdrive blank. Aia nu ma intereseaza. Eu as vrea sa stiu daca placile electronice din bagheta sunt capabile sa dea comanda daca ii instalezi butonul care te intereseaza. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HitmaNLive said:

Mie in mod normal imi trebuie doar placa electronica care sa aiba functiile pe care le are bagheta din postul meu initial. Eu pe masina am avut doar start stop de fabrica si usor usor am ajuns sa am puse si scaune incalzite si pdc si am acum de instalat perdeluta. Deci ramane comanda de xdrive blank. Aia nu ma intereseaza. Eu as vrea sa stiu daca placile electronice din bagheta sunt capabile sa dea comanda daca ii instalezi butonul care te intereseaza. 

Pai daca cauti pe google primul cod din linkul ce ti l-am dat, ai sa vezi ca ai bagheta completa cu placa electronica si toate combinatiile de butoane. Le montezi pe cele pe care le vrei…

 

285DD03A-3D02-4E74-AA6A-42A8570CE49C.png

7C64D574-84F7-405B-935F-85CA5FE0BE80.png

477FD41D-1093-4A4D-B43D-85D78753E318.png

BB1B5E08-6AD9-4710-BAB0-EDF769DB310D.png

Link to comment
Share on other sites

Harness asta inseamna… cabluri si placa aceea din interior. De asta ti-am pus poze, ca sa vezi tot ce inseamna, tot ce primesti pe acel part number.

Totusi, zic sa cauti pe Olx… sunt destule baghete de vanzare. Nush daca are rost sa dai 1.500 lei pe acel kit.

Spor la treburi!

Link to comment
Share on other sites

@HitmaNLive sa le luam pe rand. Ai zis ca nu ai nimic din bageta aia dar ai vrea sa le ai pe toate, corect?

Ce altceva ai pentru butoanele pe bagheta dorite, sa zic asa? Ca acolo sunt destule functii.. de integrat..

Incerc sa le enumar, daca le gresesc sa ma corectezi: incalzire in trepte scaune pasager si sofer, activare/anulare PDC, coborare/retragere carlig remorcare si anularea functiei start/stop a motorului. Le-am scris din amintire si intuitie.. 🤓

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Daca esti din Bucuresti poti trece pe la noi la service, avem in magazie o cutie cu vreo 20-30 panouri din acestea, diverse combinatii de butoane ramase din diverse upgrade-uri, iti poti alege ce vrei, nu costa nimic, eu ma pregateam sa le dau la reciclat la urmatoarea curatenie in magazie.

  • Love BMW 1
  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bimmer90f30 said:

@HitmaNLive sa le luam pe rand. Ai zis ca nu ai nimic din bageta aia dar ai vrea sa le ai pe toate, corect?

Ce altceva ai pentru butoanele pe bagheta dorite, sa zic asa? Ca acolo sunt destule functii.. de integrat..

Incerc sa le enumar, daca le gresesc sa ma corectezi: incalzire in trepte scaune pasager si sofer, activare/anulare PDC, coborare/retragere carlig remorcare si anularea functiei start/stop a motorului. Le-am scris din amintire si intuitie.. 🤓

De fapt nu exista functia de retractare carlig, aia e functia de perdeluta electrica. Si pentru masinile xdrive, mai au o functie de asistenta la coborarea in panta. Eu am pe masina in momentul asta scaune incalzite, start stop si pdc. Mi-am cumparat tot kitul pentru perdeluta electrica si acum imi trebuie bagheta care sa includa toate functiile din prima postare a mea. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@neo_andersson, multumesc frumos, dar din pacate nu sunt din Bucuresti, sunt tocmai la Iasi si nu cred ca pot face vreo combinatie din ele.

In momentul de fata am o singura varianta, sa pun bagheta cu PDC, PERDELUTA si START STOP si panou de clima de LCI care are butoane de scaune. (am toate piesele astea, dar as fi vrut sa fie toate functiile pe bagheta). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.