Jump to content

Retrofit Ceasuri Bord / Cluster Basic F30 la 6WA/6WB + NBT EVO?


Octa21

Recommended Posts

Salutare,

E prima mea postare pe forum, sper ca m-am incadrat unde trebuie.

Am pus ochii pe un F30 (dotari aici -> mdecoder, bimmer.work) pe care sunt interesat sa il cumpar, insa am o retinere fata de clusterul basic analog si sistemul de navigatie mic.

Sunt o persoana destul de tech oriented, deci, in circumstantele in care as ajunge sa o cumpar, 100% m-ar interesa sa schimb clusterul cel putin cu 6WA (din moment ce 6WB nu ofera foarte multa functionalitate in plus pentru pretul exorbitant), si mai ales un retrofit la navigatia iDrive 5/6, inclusiv CarPlay.

Problema este ca din anunt si dupa VIN, nu imi dau seama care navigatie este in momentul actual mai exact, astfel incat sa judec daca pentru navi am nevoie doar de retrofit Display+Controller, ori inclusiv HeadUnit-ul. Masina este model 2017/11, si am cautat pe tot internetul, dar nu stiu care versiune de iDrive este pe ea. Daca e NBT EVO (compatibil CarPlay) ori NBT. CIC ma indoiesc ca ar mai exista pe 2017.

Iarasi, avand clusterul analog basic (deci nu 6WA/6WB, dar nu stiu care e codul lui), pentru upgrade la acesta am inteles ca e nevoie de un cablu MOST fibra optica care sa fie legat intre cluster si headunit. Aici intrebarea e: in circumstantele in care as schimba clusterul inainte de a schimba navigatia, are cineva idee daca toate headunit-urile au portul MOST pentru legare la cluster semi-digital/digital?

Am atasat in descriere o poza in care sunt cuprinse clusterul si navigatia in cauza. Multumesc in avans pentru raspunsuri si timpul acordat!

cluster+navi.png

Link to comment
Share on other sites

Salut!
Pentru instrument cluster poti face retrofit la 6WA. Uite si link mai jos pentru a vedea cum se face:

Pentru versiunea de NBT... judecand dupa controller, mie imi pare a fi NBTEvo Business cu ID6. Daca e asa, poti face activare carplay pe sistemul actual. 
Nu sunt sigur, insa daca vei vrea sa faci upgrade si la display (sa-l pui pe cel mare), cred ca va trebui inlocuit si HU-ul... dar nu sunt sigur de asta.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspuns!

On 1/11/2023 at 6:22 PM, Edwin said:

Salut!
Pentru instrument cluster poti face retrofit la 6WA. Uite si link mai jos pentru a vedea cum se face:

Pentru versiunea de NBT... judecand dupa controller, mie imi pare a fi NBTEvo Business cu ID6. Daca e asa, poti face activare carplay pe sistemul actual. 
Nu sunt sigur, insa daca vei vrea sa faci upgrade si la display (sa-l pui pe cel mare), cred ca va trebui inlocuit si HU-ul... dar nu sunt sigur de asta.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.