Jump to content

f10 2012 - kafas1


redog4dy

Recommended Posts

Salut, 

Pentru cine stie, ce functie are de fapt Kafas1? 

Pe optiunile masinii imi arata 8TH(speed limit info) , dar am observat ca se foloseste Kafas1 pentru Side lane warning + High beam automatic. 

A facut cineva retrofit la Lane warning + high beam automatic? Stie cineva ce implica? 

Daca tot am camera in parbriz, ma gandeam sa adaug cele doua optiuni. 

 

Merci,

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, redog4dy said:

daca vreau si side lane warning, ar trebui si alt volan, cu vibratii presupun + bagheta din stanga jos care sa pot activa butonul .. :)) 

daca ma decid sa pun asa ceva, o sa ma duca cam mult, dar urmaresc, m-ar interesa.. 🤔

Nu stiu daca te ajuta postarea mea dar eu avand functia lane warning pe masina, o consider inutila. Nu am folosit-o decat o singura data si atunci de curiozitate.

Daca vrei bazait aka vibrat prin masina, ia-ti o sotie si enerveaz-o. Nu vibreaza dar daca o enervezi cum trebuie, tot tremura putin 😄 

High-beam da, o folosesc des, pe toate drumurile, mai ales ca avand si farurile adaptive, "decupeaza" masinile. Asta e utila.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, redog4dy said:

la maneta m-am gandit, nu stiam de spira sigur, nici de oglinda sincer. M-am gandit la maneta, spira(eram indecis)

Daca ai kafas nu ai nevoie de oglinda(pentru HBA)...si nici de alt szl (nu neaparat)

Edited by zeronoo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zeronoo said:

Daca ai kafas nu ai nevoie de oglinda(pentru HBA)...si nici de alt szl (nu neaparat)

 @zeronoo, sa inteleg ca ar trebui alta maneta, adaugat 5AC, codat FRM/SZL/Kombi/CIC ? Eu o iau din ce am citit pe net, de-aia consider ca pentru Kafas1, ar fi usor de adaugat HBA, teoretic, pentru side lane ar fi ceva mai complicat.. 

Ai putea sa ma ajuti, daca ai facut? 
Merci de raspuns, 

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zeronoo said:

Daca ai kafas nu ai nevoie de oglinda(pentru HBA)...si nici de alt szl (nu neaparat)

Colegul are dreptate, ai nevoie doar de panoul de butoane pentru Drive Assist, modulul din volan si motorasul de vibratii + codare.

Este recomandat sa pui totusi SZL-ul cu buton de activare pentru HBA, se poate coda "always on" dar e mega enervant cand vrei sa treci manual de pa faza lunga pe scurta si in plus o sa primesti ceva injuraturi de la soferii de pe contrasens.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Este o treaba de diy? fdl code / vo code am facut cam tot la masina, in mare am vazut despre ce este vorba, banuiesc ca nici de a da spira jos/inlocui maneta , nu e foarte greu.. 

Adica pot folosi volanul meu in continuare + motoras vibratii ? Am crezut ca ar trebui alt volan. 

update de ilevel nu am facut pana acum, dar pentru HBA/Side assist nu cred ca e nevoie ? pentru ca al meu e 12-03. si au fost masini cu optiunile astea. 

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, six in line said:

Ma scuzati ca ma bag si eu, as vrea sa stiu daca pe masina mea F10 non lci cu HBA si ACC, pot activa camera sa mi citeasca semnele de circulatie doar prin codare. NU vreau sa fac niciun fel de retrofit sau investitie 😄 

Ai CIC? Iti apare no speed limit for this country ? Update la harti, 2023 acum + codare pe Romania la Kafas. 

 

Edit: Da-mi mesaj si te ajut

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

Am facut eu retrofit la LCW, avand deja HBA, BSA(Blind spot assist) si SLI. A fost nevoie doar de codare, poate fi codat si pe AlwaysOn si nu ai nevoie de buton. Kafas1 cu CIC, F10 05.2012. Apare in bord, pe HUD si vibreaza volanul cand e cazul. Pot pune aici codarile care mi-au fost facute, daca nu incalca regulamentul.

As crede ca si la tine merge facut, numai ca nu o sa ai vibratiile in volan in cazul in care nu ai blind spot assist-ul...deci practic activarea e doar pentru bord/hud si atat, dupa caz.

Acum sunt in cautare de panoul care sa contina butoanele pe care le aveam deja + LCW, il gasesc doar peste mari si tari. 😅

Edited by Aleexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am nici un buton. Daca nu te deranjeaza, poti sa-mi dai mesaj cu ce ai adaugat in FA si ce ai codat. . Am inteles ca HBA pot sa activez sa stea mereu activ, dar e deranjant cred. E mai bine cu maneta si cu buton . 

Aseara citind pe net, am vazut ca HBA + LCW au treaba cu KAFAS1 si de-aia ma interesam. Dar nah, daca e deja prea scump, o las balta :)) 

Sincer ma gandeam sa cumpar spira, maneta si sa le codez singur.. 

PS: este un baiat Alex, in bucuresti care are multe baghete + cam tot ce inseamna pentru retrofit, poate gasesti la el bagheta de butoane . 

Edited by redog4dy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.