Jump to content

Sistem audio


Recommended Posts

Salutare,

Am de curând un f31 2015. Cred că a venit din fabrica doar cu difuzoare pe fata 2 la număr. Din setări așa și arată....adică nu am balans spate... întrebarea mea este,

Daca vreau sa pun difuzoare pe spate plus Subwoofer sub scaune, trebuie sa trag eu cabluri sau ele sunt deja acolo? Am tot căutat pe internet și nu am găsit decât date despre upgrade adică deja difuzoare instalate și schimbate cu unele mai bune.

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, toffefe said:

Cel mai simplu upgrade pe care poti sa-l faci e sa instalezi kitul de retrofit de la Alpine. Codul kitului este 65412413270, vezi pe unde il mai gasesti.

 

 

Alpine HiFi Retrofit.pdf 1003.77 kB · 10 downloads

Nu prea merita. E usor de instalat, intr-adevar, are claritate si volum fata de sistemul standard, dar din pacate pastrezi subwooferele (cele standard) si asta se simte.

1 hour ago, paul889 said:

Costa ceva ..eu mă gândeam să iau la mana a doua de pe ebay 2 Subwoofer și două boxe spate... Și să incerc sa le montez singur...

Daca varianta Alpine ti se pare scumpa, singura varianta mai ieftina si rezonabila e sa faci retrofit la HiFi. Cauti un sistem SH de vanzare, cu tot cu amplificator si il cablezi, respectiv codezi. Poti iesi la jumatate cu costurile, dar ai de munca.

 

PS: daca nu adaugi amplificator (macar cel de HiFi), nu iti bate capul sa schimbi difuzoarele, nu obtii mare lucru. Mai mare bataia de cap sa desfaci.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Mașina mea a fost una de prezentare in showroom.....de accea m am gândit că nu au adăugat decât 2 boxe... înăuntru calitatea sunetului este foarte slabă. Sunetul vine doar din fata, acum nu știu poate difuzoarele sunt acolo și a fost modificat sistemul audio din software....cum pot verifica daca boxele sunt acolo fără să demontez toată ușa?

Mă duc azi sa pun urechea sub scaun sa verific daca vine ceva sunet.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, paul889 said:

Incredibil la 6 boxe sa se audă așa de slab

Deci, la BMW echipare standard sunetul, nu e vorba ca se aude slab, nu asta enerveaza. Ce enerveaza pe cei mai multi este presetarea exagerata pe bass si inalte! Nu ca nu se aude...

 

Iar masina de showroom trebuie sa fie cat mai bine echipata pentru ca, cumparatorii interesati sa poate vedea, asculta... tot ce poate BMW sa puna pe o masina, fie ea seria 3, 5, 7...

Mai ai si varianta Match UP 7 DSP... 

Este destul de plug and play.. cablurile nu prea sunt inclunse daca cumperi doar unitatea.. (trebuie sa adaugi inca un difuzor pe bord daca vrei chiar 7 difuzoare) dar e compatibila cu difuzoarele masinii.. 

Eu as recomanda asta peste Alpine..  pentru ca ai acces la presetari mult mai multe.. cu intrefata de luat separat.. 

Daca asculti multe stiluri muzicale.. nu o sa te dezamageasca Match! Poti sa mai bagi bani un timp si in alte "accesorii" ..utile candva/cumva.. cum ar fo difuzoare mai bune, conexiune prin bluetooth...

 

Unitatea recomandata e un fel de nivel 2-3, cea mai plug-and-play. Ei fac si unitati cu amplificare si filtrari low-pass/high-pass ACTIVE prin 12 canale (adica fiecare difuzor de inalte/medii/joase poate avea filtru- frecvente de trecere, setat din soft..), dar alea  ajung la costuri de mii de euroi..

Edited by bimmer90f30
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Match UP7 DSP, sau mai potrivit pentru forumul nostru, Match UP7 BMW, are deja preseturi de low/high pass pentru fiecare model de la BMW.

Si e programabil, asa ca face tot ce trebuie un DSP sa faca. Dar e degeaba cu difuzoarele standard. 

Chiar daca repet, minimul de plecare e sistemul Hi-Fi.

Sistemul de baza, practic, nu poate fi upgradat - trebuie schimbat. Adaugat amplificator si alte difuzoare.

Nu ai ce sa ii faci si nu are rost sa bagi bani in difuzoare - castigul e destul de mic pentru cat deranj faci si pentru cati bani bagi. 

Niste difuzoare sunt 600-1000 lei. Mai bine dai 1000-1500 si iei tot Hi-Fiul din dezmembrari si vei fi foarte multumit. 

Daca nu iti place, ai cum sa schimbi pe parcurs, cate-un difuzor, cate-un amplificator, dupa nevoi si posibilitati.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.