Jump to content

Ce ulei recomandati la un E90 LCI 2009, motorizare 2.0D 143cp distributia in spate?


Andreias Robert

Recommended Posts

27 minutes ago, Andreias Robert said:

Ce ulei recomandati la un E90 LCI 2009, motorizare 2.0D 143cp distributia in spate?

Eu am pus BMW ORIGINAL 5w30, nu am avut probleme in aceste 8 luni si acesti 7.000km. Recomandati acest ulei? Sau la urmatorul schimb sa pun altul?

Mergi pe BMW original, schimba-l la 10-12k km si n-o sa ai probleme. Daca mergi sportiv, o duci in ture multe, tragi de motor cand e rece, atunci schimba uleiul mai devreme gen 7-8k km.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJ Allexinno said:

Mergi pe BMW original, schimba-l la 10-12k km si n-o sa ai probleme. Daca mergi sportiv, o duci in ture multe, tragi de motor cand e rece, atunci schimba uleiul mai devreme gen 7-8k km.

Cand e motorul rece nu trag de el, iar sportiv merg o data pe saptamana in afara orasului pentru a face regenerare la dpf. In oras nu merg sportiv.😄

15 minutes ago, ingineru' said:

Uleiul folosit este cel corect.

Daca nu ai avut probleme de ce vrei sa il schimbi ? 😁

Intrebasem pentru ca am auzit tot felul de idei😬

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Andreias Robert said:

Cand e motorul rece nu trag de el, iar sportiv merg o data pe saptamana in afara orasului pentru a face regenerare la dpf. In oras nu merg sportiv.😄

Intrebasem pentru ca am auzit tot felul de idei😬

Intrebarea cu ulei naste doar polemici si discutii lungi. Uleiul pe care l-ai folosit e cel recomandat de producatorul masinii, de ce sa nu fie bun?

Pentru regenerare DPF trebuie sa mergi cu viteza constanta si la turatia potrivita. Mersul sportiv in sine (accelerari, franari, mers rapid in trafic) nu ajuta DPF-ul.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paul_e88 said:

Intrebarea cu ulei naste doar polemici si discutii lungi. Uleiul pe care l-ai folosit e cel recomandat de producatorul masinii, de ce sa nu fie bun?

Pentru regenerare DPF trebuie sa mergi cu viteza constanta si la turatia potrivita. Mersul sportiv in sine (accelerari, franari, mers rapid in trafic) nu ajuta DPF-ul.

Asta stiu. Merg constant cu o turatie potrivita, dar cand ies in afara orasului dupa toata procedura asta merg si sportiv🤷🏻‍♂️

Edited by Andreias Robert
Link to comment
Share on other sites

Liqui Molly 5w30 4200 tec full synthetic sau cel original BMW facut de Shell. Revizii la 10-15K km si n-ai treaba. DAca vrei sa ajuti DPF-ul, cand iesi pe autostrada mergi intr-a 6-a la 2500 rpm timp de 10km si atunci sigur o sa s faca regenerare. Vezi pe diagnoza la ce interval de km isi face regenerare si cat soot mass are DPF-ul in el. Un DPF standard tine cam 220-280K km sau mai mult in functie de cum e exploatata masina. DAca mergi cu ea pe eco pro si 99% in oras, se va infunda mai repede. Daca faci multa autostrada si o tii de la 2200 rpm in sus, atunci va duce mai mult. 

 

Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Liqui Molly 5w30 4200... nu este sintetic !!!

"High-tech low-friction motor oil based on synthetic technology"

nu confundati tehnologia de fabricatie cu proprietatile uleiului.

descrierea producatorului este clara:

Combinatia de uleiuri de baza neconventionale obtinute prin tehnologia de sinteza !!!

 

LIQUI MOLY NU ARE in portofoliu ulei sintetic cu viscozitate 5w30.

pentru alte viscozitati... DA.

exemple (0w30, 5w40, 10w60, 5w50...etc)

date preluate de pe site-ul producatorului.

dac vrei ulei sintetic 5w30 orienteaza-te catre alt producator...

exemplu: motul 300V - POWER RACING 5w30. - bidon metal de 2 litri.

dar este foarte scump si nu cred ca merita !

succes !

Edited by petreop
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.