Jump to content

Reconditionare si intretinere BMW 318D E90 (90 kw, 122cp)


Recommended Posts

Salutare dragi colegi,

Aceasta este prima mea postare dupa multi ani de inactivitate. Sunt posesorul unui super BMW 318D E90 din 2006, mașina aceasta a fost cumpărată de către părinții mei în 2006 și din 2012 este la mine. A fost cumpărată nouă și în prezent are 284.544 (19.04.2023) la bord km reali. Îmi place foarte mult în general BMW și seria aceasta mi-a fost foarte dragă pe parcursul anilor, ce am schimbat la ea a fost doar discuri de frână, un set complet ambreiaj si volanta masa dubla si arcuri + telescoape + bucse bielete etc de 4 ori la viata ei, de 2 ori de când o dețin eu, eu am făcut cu ea 180.000 de km. Încă plănuiesc să o țin și să îi restuarez interiorul și exteriorul.

La interior este cu tapițerie pânză de culoare bej, la bord este cu bej si cu acel lemn faux, climatizarea din spate, consola este cu bej si e imbracata in piele, cotiera la fel e cu piele bej, idee e ca peste tot are urme de folosință, exteriorul la fel a strâns pe parcursul anilor mici zgârieturi, este acel negru frumos din fabrică, jantele sunt cele stock negre dar doresc să îi pun jante cât mai originale de aliaj. 

Tatăl meu a decedat în 4 aprilie acest an după o grea suferință și a îndrăgit mult această mașină, eu am indrăgit-o mult, consumă puțin  (6.4 mixt cu cauciucuri de iarnă încă pe ea la momentul de față), arată bine și motorul de 122cp (90 kw) e relativ economic și bun. Par ipocrit sau sentimentalist dar mi-ar plăcea să o restaurez dar să nu exagerez la preț. 

Motorul are totul original, am schimbat doar pompa de apă și clapeta de accelerație la 226.000 de km. 

Deci ce probleme are: estetice la exterior, zgârieturi cam peste tot, farurile sunt mătuite, siglele de BMW sunt uzate, ornamentele de pe capotă și grilajul e uzat, simbolurile "318D" de pe portbagaj au cazut, interiorul are nevoie de atenție, zgârieturi peste tot, volanul din piele este uzat. Motorul este prăfuit

Igienizarea in interior + polish faruri mă costă 600 de RON. 

Puteți să îmi recomandați în Cluj un service specializat pe BMW bun, o vopsitorie profesională bună și speciailiști în a restuara interiorul (volan, tapiterie, bord, ornamente) și a curăța motorul. Bugetul nu îmi este grozav de mare.

Aș vrea să vă întreb dacă s-ar putea face în retromobil mașina asta când atinge 30 de ani, încă nu sunt decis 100% dar mă gândesc la asta.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaresBucur said:

Tatăl meu a decedat în 4 aprilie acest an după o grea suferință și a îndrăgit mult această mașină, eu am indrăgit-o mult [...] Aș vrea să vă întreb dacă s-ar putea face în retromobil mașina asta când atinge 30 de ani, încă nu sunt decis 100% dar mă gândesc la asta.

 

Rares,

In primul rand, condoleante.

Obiectiv vorbind, masina respectiva este un model sedan din partea de jos a gamei si cu o uzura relativ mare, deci valoarea sa de piata este redusa. Dar, atat timp cat pentru tine are o valoare sentimentala deosebita, prin faptul ca te conecteaza intr-o anumita masura cu amintirea tatalui tau, nu gresesti cu absolut nimic incercand sa o intretii cat mai bine posibil.

In ceea ce priveste inregistrarea ei ca automobil istoric, inteleg ca acest lucru s-ar putea intampla nu mai devreme de anul 2036. Mai sunt 13 de ani pana atunci si, chiar daca acestia trec repede, la scara vietii sunt foarte multi. Acum probabil inca esti puternic marcat de pierderea suferita. Peste 13 ani insa, atat prioritatile din viata ta (familie / copii / cariera) cat si cadrul legislativ privind autoturismele se pot schimba semnificativ, in comparatie cu ziua de astazi. Este mult prea devreme sa te gandesti la retromobil. Concentreaza-te pe cursul normal al vietii, intretine corespunzator masina si, daca inca o vei mai avea peste 13 ani, atunci vei putea lua decizia corecta in functie de contextul din momentul respectiv.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Bun venit pe forum!

Daca vrei sa duci masina aceea pana in 2036 si mai departe ar fi indicat sa investesti in partea de sub masina. Acolo daca ataca rugina anumite elemente esentiale pentru siguranta ta si a celorlalti, acestea fiind inspectate obligatoriu la revizia tehnica.. daca pica la inspectie fie o sa te coste foarte mult, fie o sa trebuiasca sa o dai la fier vechi, casare...

Imi pare rau ca nu iti dai vesti prea bune intr-un fel, dar macar acum stii..

Cam dupa 15 ani masinile nemtesti o iau pe drumul ruginii..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, RaresBucur said:

pragmatic vorbind mai sunt 13 ani pana ar putea deveni retro mobil si nu este atat de vandabil. 

Tu sa nu uiti ca are ultimul cel mai fiabil motor facut de BMW, M47 cu bloc de fonta.. deci nu o sa umbli la motor. Sunt sigur ca faptul ca masina aceea te face sa renunti foarte greu, sau nu cu usurinta..

Apoi, iti mai dau un motiv sa o tii cat poti de mult; probabil realizezi ca ESTI propietarul unei masini careia ii stii istoricul, nu trebuie sa o schimbi pentru alta careia NU ii stii trecutul, daca nu iti permiti una noua.

Deci, daca ai unde (spatiu) si esti dispus sa faci singur din ce in ce mai multe lucruri la aceea masina.. cred ca asa poti salva si babi si placerea de a o repara va creste nu va scadea. Dar asta numai de tine tine, de cat de ambitios si bine te stii sa lucrezi cu mainile...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.