Jump to content

F21 M140i


PzKpfW

Recommended Posts

Consum "real" aka la pompa 16,2%  sau 32,7 litri = 202 km trafic din ala "rau" de Bucuresti unde am liber in general o "calc" din pacate traseul e relativ aglomerat ca idee dus intors sunt cam 14 km si ai fac in cazul ideal intr-o ora.  Ca si planuri de viitor vreau sa pun underbody strut brace si ceva optimizare soft din ce inteleg de la cel care a facut evacuarea acum masina are ceva microcat (02 cheater ) si lucrul asta nu ma incanta in mod deosebit.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Viper05 said:

depinde cati bani mai vrei sa bagi sau nu

Cred că depinde și ce anume vrei să faci cu mașina și cum vrei s-o utilizezi. Partea bună la modelele [x]40i este că sunt versatile: pot fi atât distractive (cu atât mai mult 140i și 240i, care vin și cu rwd), cât și confortabile. Cu cât investești mai mult în partea de tuning, cu atât le vei face mai rapide, dar le vei și limita spectrul de utilizare. My 2¢.

În cazul lui Alex, cel mai probabil vrea un soft care să facă motorul să profite de evacuarea mai permisivă - evacuarea stoc fiind elementul care limitează cel mai mult motorul ăsta.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Viper05 said:

Alex, depinde cati bani mai vrei sa bagi sau nu, are acs un tunning pentru motorul asta care din spusele lor fac un m340i mai rapid decat un m3, dar vine si cu un pret pe masura , in jur de 4k

Nu am de ce sa ma "bat" cu un M3 oricum as avea reale probleme in a pune puterea "jos" , cu, a zis si colegul mai sus profit de evacuare deci as zice maxim 360/370 cai si cuplu pana in 550 Nm . Ma rog am uitat sa zic ca am montat suspensia 🙂  totul ok mult mai "comfortabila" masina practic sta cam la fel ca si inainte si am scapat de topait "bonus" pare sa fi devenit un pic subviratoare (daca intru mega optimist in viraj) aici cred ca e deoarece m-am jucat un pic cu presiunea in cauciucuri . Mai am si un set de insertii Powerflex pt rear subframe de montat. LSD ul probabil ca la anul .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Treaba merge si nu prea, posibil sa fiu nevoit sa o vand, vad exact peste o luna exact , pana atunci :

-luat un cilindru fara CDV  https://55parts.de/collections/fuer-1er-f-serie/products/55parts-special-nehmerzylinder-ohne-clutch-delay-ventil-cdv-passend-fuer-bmw-f-serien plus ceva clutch stop modificat 

- underbody brace luat si el trebuie sa imi fac timp sa ajung la montaj impreuna cu insertiile Powerflex

-maine sunt la Bavaria sa verific geometria am deja peste 1000 km cu suspensia noua deci ar trebui sa se fi "lasat" 

-consum daca pasioneaza pe cineva 13,8% ce e interesant e ca vs consumul anterior acum am mers strict cu benzina 100 anterior am avut 95 combinat cu 100 ma rog predominant 95 .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Preturile la case sunt incredibil de mari am avut "ocazia" sa compar 2 oferte ale aceluiasi proiect si vs 2021 preturile au crescut cu aproape 30%. Bine si la auto e cam la fel , desi nu pot spune ca 140i-ul e o masina care sa se caute . Legat de masina am uitat sa zic , mai am un set de pedale Performance nemontat de fostul proprietar 😛  si probabil cat de curand o sa pun grilele originale inapoi, "accidental" se pare ca o clema de pe grila dreapta a fost rupta, deocamdata sta in restul de cleme sa vedem pana cand. 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 4:38 PM, alex230ro said:

"accidental" se pare ca o clema de pe grila dreapta a fost rupta, deocamdata sta in restul de cleme sa vedem pana cand. 

Nu cred că este ruptă, pur și simplu nu stă prinsă. Nu a stat de când le-am montat. Aia e, China (deși le-am luat din Germania). Nu am luat grile originale pentru că aveau doar gloss black (astea sunt mate).

On 10/11/2023 at 4:47 PM, WIN60 said:

Acum aceeași casa valorează cu 30% mai mult decât atunci când am luat o. 

Dacă pui la socoteală inflația (doar anul trecut a fost 16%), valorează de fapt cam la fel de mult 🙂 

On 10/11/2023 at 9:52 AM, alex230ro said:

-consum daca pasioneaza pe cineva 13,8% ce e interesant e ca vs consumul anterior acum am mers strict cu benzina 100 anterior am avut 95 combinat cu 100 ma rog predominant 95 .

Posibil consumul să fie legat de combustibil. Când am avut motocicletă BMW, consuma cel puțin 1L % mai mult cu 95 față de 99.

Link to comment
Share on other sites

A bun daca asa a fost intotdeauna e bine, azi a avut si programarea de la Bavaria, m-a bombanit sotia ca masina e pe numele ei si i-am zis sa mearga ea, programarea a fost la 10.30 si masina a fost predata la 15.20 timp in care au facut:

-diagnoza - fara erori prezente / memorate

 

-verificare si completare cu freon( 50g)

Cred ca daca mai era si geometria si spalarea o luam maine, la geometrie a fost clasicul - masina are alte roti si suspensie modificata nu stie aparatul - traducere nu vrem sa riscam sa iti facem praf geometria si apoi sa vii la noi ca nu mai ai cauciucuri . 

Fun facts- facut check in on line:

-doriti verificare de iarna - bifez  ajunge sotia la consilier - ce este verificarea de iarna , noi nu avem asa ceva  , pana la urma a zis sotia ca vrea diagnoza 

-doriti spalare autovehicul - cum nu mai e spalata de vreo 2 luni zic hai ca ma scot bag si asta acolo , ajunge sotia la consilier - stiti posibil sa nu reusim sa o spalam  :))  well oricum de luni ploua .

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/17/2023 at 5:31 PM, Tzitzicat said:

Suspensia statica pt nivelul asta de performanta nu e ce trebuie

Vorbim de cca 400 cp vreti sa sariti bumpere si poate borduri

Bilstein B16 Pss10

Salut. Ai ceva experienta cu Bilstein B16 Pss10? Ma intereseaza un feedback pentru un Fxx Xdrive. As fi curios de un review raportat la timp, care include si ceva track days. Mersi 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, praymore said:

Salut. Ai ceva experienta cu Bilstein B16 Pss10? Ma intereseaza un feedback pentru un Fxx Xdrive. As fi curios de un review raportat la timp, care include si ceva track days. Mersi 

Era doar o sugestie de suspensie reglabila de la Bilstein

Eu folosesc D2 street coilovers, dar nu track days

Complicat de montat si reglat 

Link to comment
Share on other sites

Ca tot sunt pe topic updateuri:

- Weekendul acesta,dupa ce sotia a zgariat janta spate dreapta intr-o bordura , suparat m-am decis sa ai arat cum "se face" si am taiat cauciucul dreapta spate tot intr-o bordura => 2 cauciucuri noi PS4 DOT 2022, bonus am schimbat stergtoarele fata ca erau cam imbatranite ar mai trebui si cel de pe spate schimbat .Cu cateva zile inainte inainte masina a fost pusa la vanzare .

Edited by alex230ro
  • Haha 2
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Oras minim 12 daca schimbi cum zice ea acolo la 2200 rpm si mai liber, maxim 16 in aglomeratie bara la bara plus "alergat" cand e liber, daca ar fi sa "alerg" ca pe vremuri cred ca pot scoate linisit un 18%

Extraurban 7-8 cand a mers sotia , 9-11 la "stilul" meu de mers din nou as zice ca daca schimb cu cere el acolo se poate scoate si sub 7 si daca merg "like there is no tomorrow" as scoate 13-14 probabil . Dar 540xdrive e automat si un pic mai greu pe de alta parte din ce tin minte cei din UK ziceau ca 8HP scoate consumuri mai mici vs manuala posibil ca a 8-a sa fie mai lunga vs 6-a .

edit: valorile de mai sus cele minime in comfort cele maxime in sport.

Edited by alex230ro
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.