Jump to content

Probleme cutie automata E60


Recommended Posts

:blink: ..de 2 zile fac cu nervii pt ca:

 

marg cu masina ....accelerez in D sau DS iar cand ajung la 4000 de ture parca nu se alimenteaza si nu mai cresc turatiile ca sa poata schimba in trapta superioara.....

 

In concluzie schimb manual pe la 3500 ture ca altfel nu se poate :)

 

Am fost cu masina la reprezentant...mi-au updatat softul......si face la fel....au ramas sa studieze cazul pt ca spun ei ca nu s-au mai confruntat cu asa ceva...si inca nu stiu care ar putea sa fie solutia dar inclina sa creada ca este o problema de soft la cutia de viteze.

 

A mai patit careva dintre voi sau aveti idee despre vre-o modalitate de rezolvare?

Link to comment
Share on other sites

cred ca germania scrie pe u :blink: era de asteptat ca cei din RO sa zica ca nu s-au confruntat cu asa ceva....deci de aici ne dam seama de serviciile din romania si cata pricepere exista , macar daca ziceau lasati-o la noi sa ne uitam sa testam sa verificam etc....ei nu domne au zis pe fata nu stim , n-am mai vazut asa ceva...intr-un cuvant , cred ca habar nu au ce-i ala bmw.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut ceva probleme la cuite.. adica... schimbarea treptelor superioare (5,6) se facea "agresiv", avea o "smucitura".

La mine problema a fost remediata in urma update-ului de soft... acum totul este OK.

Mai incearca cu o resoftare, poate a fost ceva rescris gresit...

Link to comment
Share on other sites

cred ca germania scrie pe u :blink: era de asteptat ca cei din RO sa zica ca nu s-au confruntat cu asa ceva....deci de aici ne dam seama de serviciile din romania si cata pricepere exista , macar daca ziceau lasati-o la noi sa ne uitam sa testam sa verificam etc....ei nu domne au zis pe fata nu stim , n-am mai vazut asa ceva...intr-un cuvant , cred ca habar nu au ce-i ala bmw.

263347[/snapback]

Era mai tragic daca i-o tineau o luna dupa care sa auda ca inca se mai "lucreaza" la ea.

Link to comment
Share on other sites

:blink: ..de 2 zile fac cu nervii pt ca:

 

marg cu masina ....accelerez in D sau DS iar cand ajung la 4000 de ture parca nu se alimenteaza si nu mai cresc turatiile ca sa poata schimba in trapta superioara.....

 

In concluzie schimb manual pe la 3500 ture ca altfel nu se poate :)

 

Am fost cu masina la reprezentant...mi-au updatat softul......si face la fel....au ramas sa studieze cazul pt ca spun ei ca nu s-au mai confruntat cu asa ceva...si inca nu stiu care ar putea sa fie solutia dar inclina sa creada ca este o problema de soft la cutia de viteze.

 

A mai patit careva dintre voi sau aveti idee despre vre-o modalitate de rezolvare?

263345[/snapback]

De la StepTronic,cutia monitorizeaza cuplul motorului, iar daca ea considera ca motorul nu are cuplu, nu schimba.Problema in fapt e la motor,e frecventa ideea ca e cutia defecta ,cand defapt motorul are o problema.Incepe cu schimbarea filtrului de combustibil, si pe urma daca tot face,incearca un debitmetru.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am avut o discutie aseara cu cei de la reprezntanta si inclina si ei sa creada ca este de la motor pt ca nu are suficienta putere ca sa dea semnal cutiei ca-i momentul sa schimbe viteza......de debitmetru nici nu se pune problema sa fie defect pentru ca ar aparea la diagnoza ca defect..ori la mine nu apare nici un defect la diagnoza

 

vedem..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

...ai dreptate ...daca nu cade de tot debitmetrul nu apare ca defect..

 

In schimb la E60 apare pe diagnoza defect sistemul de evacuare al gazelor ca urmare a nefunctionarii in parametrii a debitmetrului, adica componenta gazelor evacuate este altceva decat trebuie sa fie in mod normal.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.