Jump to content

doresc sa cumpar e60 - la ce sa fiu atent?


alexandro.etc

Recommended Posts

Salut băieți,de curând am ajuns și eu la o concluzie doresc sa achiziționez un BMW e60 525D/520d,dar am nevoie de sfaturile celor care au mai multă experiența întreținând aceste modele,băieți doresc o lista la ce sa fiu mai atent cind merg sa o analizez,am în plan sa o procur din RO și știti cum stau lucrurile la noi,vreau unele detalii care trebuie verificate amănunțime orcum o sa doresc sa merg undeva la vriun service ca sa o verifice mai bine dar tot poate este ceva la care ar trebuie sa trag și eu atenția,inafara de detaliile estetice motor Cutie și etc,și care sunt costurile la întreținere 

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to doresc sa cumpar e60 - la ce sa fiu atent?

Gandeste-te ca, cumperi o masina aparuta in 2003 sau 2008 cel tarziu. Are deja intre 20 si 15 ani. Orice SH cu atatia ani va avea nevoie de o intretinere completa s de schimbat multe piese la ea sa o faci impecabila. Daca te intereseaza piese, uita-te pe site uri , bagi specificatiile masinii si cauti cat costa o valva EGR, discuri frana, amortizoare, flanse, brate, bucse, etc. Am avut E60 525D 177 cai automata si pot sa zic ca-n 2008 era o masina scumpa la intretinere. Acum nu stiu care mai sunt preturile, dar mici nu sunt 😉 

  • Love BMW 2
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

, Nu cred ca gasesti piese ieftine la bmw in general, mai bine cauti un e90, cel putin e mai ieftin de întreținut. 

Acu daca chiar ti o dorești si iti asumi eventualele cheltuieli, încearcă sa nu iei una lovita si cu km foarte multi, spor la cautat... 

Link to comment
Share on other sites

Se ieftinesc dar nu mult, 5-10%.Cred ca mai degrabă se ieftineste manopera desi si acolo nu cred ca mult...Multi cred ca se gasesc piese after market ca la grtupul vag si mecanici la fel.. Dureaza pana sa se convingă ca nu i chiar asa... 

Tre sa se gândeasca ca un cauciuc mediu e 500ron, daca nu are roti de iarnă sau anvelopele sunt uzate si ai ghinion ca si cele de vara sa fie opinci, cu un rand de jante, echilibrat etc s a dus mia de euro. Mai faci un schimb de ulei, un disc, o placuta, o fulie, un releu, alta mie... Nu vinde nimeni masini perfecte... 

Eu cand am luat F ul, am luat anvelope vara-iarnă, 1mie, distribuție, un furtun, un senzor si ce a mai fost, 90milioane,,, 

Bagasem 3mii si nici nu apucasem sa merg cu mașina... 

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, six in line said:

Stiu ca pe masura ce o masina imbatraneste piesele se ieftinesc deoarece cererea pt ele scade.....acum nush daca se aplica si la E60

Costă mult depozitarea,vezi cât costă un amortizor sau pompă de apă pt E30,nu mai zic de piese mari,uși,aripi,capote..

Edited by wolf20
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.