Jump to content

Recommended Posts

Buna ziua, am un BMW X3 F25 N47 X-drive din 2014. L-am luat fara roata de rezervă si crick. Am un kit de spuma si compresor dar totuși parca ma tem sa umblu asa cu ea. Se poate pune la masina asta roata de rezerva slim? Imi zicea cineva ca avand X-drive nu suporta decât toate 4 rotile si cauciucurile la fel altfel face garagațe. Eventual stiti sa imi recomandați vreun model? Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Cyborg666 said:

Mersi de sfat, ma apuc sa caut sa vad daca gasesc de 17" daca nu pun una normala.

Am verificat eu Slim noua pentru tine si nu am gasit

 

4 hours ago, Cyborg666 said:

Chiar nimeni nu a reusit in vreun fel cu X-drive-urile? Sa înțeleg ca e adevarat ce mi-a zis omul si daca-ti pușcă o roata esti condamnat sa chemi trailerul oriunde?

Daca ai rft nu esti nevoit sa chemi platforma. 

Link to comment
Share on other sites

Mersi. Am gasit ceva second hand pe net chiar in zona mea. Scrie ca e de pe un E83 de 17" oare mi se potrivește? Nu vreau neaparat noua, ideea e sa ma scoata din cacao cand/daca va fi cazul. Conduc masini de vreo 17 ani si doar odata am avut nevoie de roată. Dar at nu ma scotea nici un kit de reparatii. Doar alta roata sau platforma. 

Noua am gasit asta, oare e buna?

https://www.roatarezerva.ro/p/roata-de-rezerva-bmw-x3-f25-r17-5x120?gad=1&gclid=CjwKCAjwjOunBhB4EiwA94JWsBNSoWIfB5mCZIniLX2oqszGu1knL29L-sefLcgZlqUYmMDAEkhlOhoCX60QAvD_BwE

Edited by Cyborg666
Link to comment
Share on other sites

nu e buna... dimensiunile sunt gresite !

tu ai pe masina din fabrica 225/60/17 si circumferinta este de 701 mm

deci...

cauta o roata cu circumferinta cat mai apropiata de aceasta valoare (701 mm) - (diferenta nu trebuie sa depaseasca 3%)

cea mai apropiata dimensiune este 145/80/18 !

cred ca asta este ce iti trebuie tie: https://www.roatarezerva.ro/p/roata-de-rezerva-bmw-x3-f25-r18-5x120x72-6-1?gad=1&gclid=CjwKCAjwr_CnBhA0EiwAci5sisGUHpIQ8izh1H-eO2nhZj0pCiUVCkAqrBeC97kALwfpTTYM-AuzEhoCtJQQAvD_BwE

succes !

poti verifica aici... https://tiresize.com/calculator/

Link to comment
Share on other sites

Mersi, acum am masurat am diametrul 67.5 cm, asta care am pus-o eu are diamentrul 65 ce ai pus tu e mai apropiat 69. Iau in calcul sa iau o janta de tabla normala, cu un cauciuc in stare buna (de iarna) si sa le port in portbagaj. Va ocupa loc dar asta e....

Edited by Cyborg666
Link to comment
Share on other sites

Probabil @petreop s-a grabit. la jante pe 17 pui roata de rezerva potrivita..

https://www.roatarezerva.ro/p/roata-de-rezerva-bmw-x3-f25-r17-5x120

72 cm e diametru rotii. Cea mai apropiata e 72.5.

Da-le si un telefon sa fii sigur, ca probabil stiu si ei ce vand.

Apoi ia in considerare si cricul si cheie de desfacut prezoane.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, bimmer90f30 said:

Probabil @petreop s-a grabit. la jante pe 17 pui roata de rezerva potrivita..

https://www.roatarezerva.ro/p/roata-de-rezerva-bmw-x3-f25-r17-5x120

72 cm e diametru rotii. Cea mai apropiata e 72.5.

Da-le si un telefon sa fii sigur, ca probabil stiu si ei ce vand.

Apoi ia in considerare si cricul si cheie de desfacut prezoane.

Pai asta care ai pus-o tu arata diametrul de 65 cm. Sa fie oare desumflat diametrul ala? De 17" am gasit o gramada si sincer n-o iau noua. Ma interesează sa ma scoata din cacao cand/ e nevoie, pot s-o tin si desumflata sau partial desumflata si s-o umflu cand e necesar. Am compresoare. Da m-am gandit ca imi trebuie cric si cheie se gasesc din cate vad sh destul de ieftin pe net.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyborg666 said:

Pai asta care ai pus-o tu arata diametrul de 65 cm.

Nu stiu cum procedezi tu.

Cum am procedat eu, la un x1, avand initial roti pe 18 le-am schimbat pe toate pe 17 si apoi am luat roata de rezerva noua cu dimensiunile 5x120 (asta e distanta intre prezoane) 17 inch diametru intern al jantei masurat in cavitate si 72 cm diametru extern al rotii.

Desigur cand am avut roti pe 18 mi-a fost recomandata rezerva pe 18..

Acum am pe masina 255/55R17 si am roata de rezerva T135/90R17, dimensiunile de mai sus (5x120) intre prezoane, R17 si 72 cm OD.

La X1 acela nu au facut/lasat compartiment sub portbagaj?

Alea din 2017 au.. si incape perfect roata slim in spatiul ala plus alte scule...

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bimmer90f30 said:

Probabil @petreop s-a grabit. la jante pe 17 pui roata de rezerva potrivita..

https://www.roatarezerva.ro/p/roata-de-rezerva-bmw-x3-f25-r17-5x120

72 cm e diametru rotii. Cea mai apropiata e 72.5.

Da-le si un telefon sa fii sigur, ca probabil stiu si ei ce vand.

Apoi ia in considerare si cricul si cheie de desfacut prezoane.

nu m-am grabit deloc.

stiu exact ce-am scris, am luat in calcul circumferinta rotii sa fie cat mai aproape de original adica 701 mm (diferenta nu mai mare de 3%)

mai ales ca are tractiune integrala si trebuie sa fie toate patru la fel.

daca roata e pe 17 sau pe 18 mai putin conteaza. importanta este circumferinta.

deci, roata potrivita este asta: https://www.roatarezerva.ro/p/roata-de-rezerva-bmw-x3-f25-r18-5x120x72-6-1?gad=1&gclid=CjwKCAjwr_CnBhA0EiwAci5sisGUHpIQ8izh1H-eO2nhZj0pCiUVCkAqrBeC97kALwfpTTYM-AuzEhoCtJQQAvD_BwE

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, petreop said:

nu m-am grabit deloc.

stiu exact ce-am scris, am luat in calcul circumferinta rotii sa fie cat mai aproape de original adica 701 mm (diferenta nu mai mare de 3%)

mai ales ca are tractiune integrala si trebuie sa fie toate patru la fel.

daca roata e pe 17 sau pe 18 mai putin conteaza. importanta este circumferinta.

deci, roata potrivita este asta: https://www.roatarezerva.ro/p/roata-de-rezerva-bmw-x3-f25-r18-5x120x72-6-1?gad=1&gclid=CjwKCAjwr_CnBhA0EiwAci5sisGUHpIQ8izh1H-eO2nhZj0pCiUVCkAqrBeC97kALwfpTTYM-AuzEhoCtJQQAvD_BwE

 

Bănuiesc ca te referi la diametrul rotii, 701 mm, circumferinta e practic perimetrul unui cerc . In cazul unei roti de 17" este cam de 2m+ . Cu cat e diametrul mai mare cu atat e intr-adevar si circumferința mai mare.

Nu înțeleg totusi de ce roata de 18" mi-ar fi mai buna. Scrie ca are 726mm in timp ce cea de 17" are 725mm. Dat fiind ca roata mea are 701mm nu e mai apropiat 725 decat 726? 1mm e drept. Chestia e ca aia de 17" se găsește chiar la mine in oras, aproape noua la vreo 300 lei. Sincer nu ca-s bani multi dar n-as da vreo 600 lei in+ (cu tot cu transport) pe ceva ce sper sa nu folosesc (la intepaturi voi folosi tot spuma, doar la mai grav roata).

Edited by Cyborg666
Link to comment
Share on other sites

pentru cei care nu inteleg... aveti 2 imagini mai jos !

si pentru cei care "sa zicem ca" SUNT CONFUJI si tin cu tot dinadinsul sa ma contrazica... tot 2 imagini mai jos !

acesta este un sfat din partea unui coleg mai batran si trebuie luat ca atare...

fiecare face ce vrea cu masina si cu banii lui... vorba romanului post-decembrist 1989 "e democratie si fac ce vreau !" 

hai cu bafta !

Untitled.jpg

Untitled2.jpg

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Cyborg666 said:

Pai asta care ai pus-o tu arata diametrul de 65 cm.

Nu se ia in calcul in nici un caz roata desumflata cand masaori diametru exterior.

Tu ai putea masura diametru rotilor tale asa cum sunt pe masina, dar nu spre asfalt ci orizontal, ca balonul rotii sa fie in integritatea lui umflat. Masoara si distanta intre prezoane.

@petreop acuma eu nu tin sa ma contrazic cu tine. 

Tin doar sa spun ca am vorbit adica intrebat inainte de a cumpara roata mea de rezerva si am mers pe recomandarea lor.

Daca tu zici ca nu conteaza daca janta e pe 18 sau pe 17 desigur ca OP o sa tina cont de asta sau nu. 

La 17 balonul cauciucului e mai mare (sau acelasi) la acelasi diametru al rotii (cand toate rotile sunt pe 17... Daca pune janta de rezerva de 18 atunci balonul va fi mai mic la acelasi diametru al rotii. deci si comfortul, rulajul va fi mai rigid..

Gresesc cumva?

Al lucru ce nu il inteleg e cum am putea recomanda rezerva pe 18 cand masina lui echipata cu jante de 17?

Dar tu ca nu ai gresit. Fie ca tine..  sa vedem ce alege, ca acum are de unde. 😉

Edited by bimmer90f30
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

 

19 minutes ago, bimmer90f30 said:

Daca pune janta de rezerva de 18 atunci balonul va fi mai mic la acelasi diametru al rotii. deci si comfortul, rulajul va fi mai rigid..

 

comfortul si rulajul sunt foarte importante la o roata de rezerva slim cu care e recomandat sa mergi cu maxim cu 80km/h si nu mai mult de 80km/h

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, bimmer90f30 said:

Nu se ia in calcul in nici un caz roata desumflata cand masaori diametru exterior.

Tu ai putea masura diametru rotilor tale asa cum sunt pe masina, dar nu spre asfalt ci orizontal, ca balonul rotii sa fie in integritatea lui umflat. Masoara si distanta intre prezoane.

@petreop acuma eu nu tin sa ma contrazic cu tine. 

Daca tu zici ca nu conteaza daca janta e pe 18 sau pe 17 desigur ca OP o sa tina cont de asta sau nu. 

La 17 balonul cauciucului e mai mare (sau acelasi) la acelasi diametru al rotii (cand toate rotile sunt pe 17... Daca pune janta de rezerva de 18 atunci balonul va fi mai mic la acelasi diametru al rotii. deci si comfortul, rulajul va fi mai rigid..

Gresesc cumva?

Al lucru ce nu il inteleg e cum am putea recomanda rezerva pe 18 cand masina lui echipata cu jante de 17?

noi aici discutam despre o roata de rezerva slim cu care e recomandat sa mergi cu maxim 80km/h si nu mai mult de 80km/h.

si pe care trebuie sa o monteze pe o masina cu tractiune integrala care are recomandarea producatorului

de a fi toate patru la aceeasi dimensiune ca sa nu strice vreun diferential.

colegul @bimmer90f30 despre ce vorbeste ???

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, petreop said:

 

colegul @bimmer90f30 despre ce vorbeste ???

Despre acelasi lucru, nu crezi?

Astept sa imi (sau ne) dovedesti ca NU CONTEAZA daca pune janta de rezerva pe 18 pe o masina care are din fabrica jante pe 17, dupa cum chiar tu spui!

Eu am incercat sa fiu decent, dar TU vad vad ca INCEPI sa te rastesti la mine si sa imi pui si altii in cap..

Nu ma deranjeaza. Vorbim aici logic si cu bun simt despre lucruri mecanice.

(Ti-am raspuns atat de ABRUPT pentru ca tu ai INCETAT sa aduci argumente logice ci altceva..) ..Asa pot sa spun si eu ca merge doar cu 80 la ora si e 4x4.. dar are janta pe 18 cand ideal era un pe 17, dar tu o tii pe a ta. Demostreaza ca nu ai gresit cum cu timiditate m-am adresat citindu-te.

Eu asteptam sa raspunzi la intrebarile direct puse nu generalitati.

Mai am o intrebare daca nu deranjez. Eu am spus exact ce pun pe un X1, dimnesiunile cauciucului rotii de rezerva. Ai putea sa spui dimensiunile cauciucului rotii pe 18?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ok. Deci lui ii trebuie 135/80 R18.

Asa sa puna si el.

Dar nu inteleg de ce @petreop  a zis OPului ca poate pune jante pe 18 cand rotile stia ca sunt de 17..?

_______________________________________

Daca tot se poarta, pun si eu dupa calculatorul dat ce dimensiuni am pe masina.

Nu cred ca e gresit sa comparam real ce avem pe masini..

(Nu inteleg de ce mai sus au fost introduse datele alea mai sus, dar in fine fiecare procedeaza si arata ce vrea..)

20230910_110402.thumb.jpg.88a7051b73355546df1d60567dcaa93b.jpg

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

desi stiu ca pierd vreo 15 min. din viata, totusi am sa consider ca fac o fapta buna si poate Dumnezeu o sa-mi mai ierte din pacate

daca ajut un crestin si-l aduc pe calea cea dreapta !

pentru linistea sufleteasca a lui @bimmer90f30...

1.... Astept sa imi (sau ne) dovedesti ca NU CONTEAZA daca pune janta de rezerva pe 18 pe o masina care are din fabrica jante pe 17, dupa cum chiar tu spui!

raspuns: nu exista rezerva slim pe 17inch care sa aibe o valoare pana in 3% apropiata de 701mm in diametru.

2.... Mai am o intrebare daca nu deranjez. Eu am spus exact ce pun pe un X1, dimnesiunile cauciucului rotii de rezerva. Ai putea sa spui dimensiunile cauciucului rotii pe 18?

raspuns: poza de mai jos... dar nu este neaparat nevoie de 18inch pentru ca exista pe 17inch care se potriveste diametrului tau de 26.7inch.

multumesc tuturor pentru rabdarea cu care au citit aceste randuri adresate doar... permanent necredinciosului si nemultumitului nostru coleg !

si el e al nostru, coleg fireste !

hai cu bafta ! ☺️👍

Untitled3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, petreop said:

Astept sa imi (sau ne) dovedesti ca NU CONTEAZA daca pune janta de rezerva pe 18 pe o masina care are din fabrica jante pe 17, dupa cum chiar tu spui!

raspuns: nu exista rezerva slim pe 17inch care sa aibe o valoare pana in 3% apropiata de 701mm in diametru.

Deci daca nu exista inseamna ca, conteaza.

Intrebarea a doua a fost deschisa.

👍🤭

Toate is bune. Pana acum nu mi-am batut capul cu roti de rezerva, chiar daca am doua si am mers pe recomandari, am inteles unde e libertatea.

Multumesc de raspuns.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 9/8/2023 at 8:59 AM, Cyborg666 said:

Buna ziua, am un BMW X3 F25 N47 X-drive din 2014. L-am luat fara roata de rezervă si crick. Am un kit de spuma si compresor dar totuși parca ma tem sa umblu asa cu ea. Se poate pune la masina asta roata de rezerva slim? Imi zicea cineva ca avand X-drive nu suporta decât toate 4 rotile si cauciucurile la fel altfel face garagațe. Eventual stiti sa imi recomandați vreun model? Mulțumesc.

Salutare ! Am tot f25. Nu am roata rezerva si nici nu-mi cumpar. I-am pus cauciucuri noi, si am grija sa fie bune...adica le schimb la 3 ani maxim. Am fost Buzau- centrul Frantei si retur fara sa ma gandesc la roti...4400 km. Le-am verificat inainte sa plec si atat. Nu cred ca e necesar rezerva...e secolul 21...gasesti oriunde in europa vulcanizari sau ajutor in caz de urgenta. Daca asa a fost proiectata...inseamna ca asa trebuie sa fie. 

Stima !

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.