Jump to content

"Fluierat" turbina după recondiționare


Recommended Posts

Salutare! În urma verificării turbinei, s-a constatat un mic joc (față - spate) și am decis sa o recondiționez. După această lucrare, turbina a început sa "fluiere", fenomen care nu se întâmplă înainte. Credeți ca nu a fost recondiționată bine sau să stau liniștit? Mulțumesc! 

Edited by Fan12
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Revin, nu neapărat mai înțelept, mi se pare ciudat acum de când a dat frigul, parca fluiera mai puțin turbina.

 Am văzut pe autokarma turbina pt mașina mea, garrett 4300ron. Una bmw vad ca e dublu și la preț pe bavauto. Îmi poate spune cineva dacă este ce trebuie garrett sau trebuie neapărat oe ca să stau liniștit? 

Întrucât am înțeles ca nu prea tine recondiționarea asta, caut ceva nou, nu vreau sa ma mai încurc. 

Orice sfat este binevenit. 

Edited by lospa alin
Link to comment
Share on other sites

Am fost din nou la verificare, dar tot fluieră. Explicația a fost ca, datorită jocului axial, carcasa turbinei s-a tocit puțin și acum, ca nu mai există acel joc, rămâne o mica diferență, pe unde intră aer și fluieră. Eu zic sa mergi cu ea așa, ca și pe mine ma bătea gândul sa o schimb, dar am renunțat. Am băgat 3000 lei în ea și nu știu dacă se mai justifică încă 2000 euro pentru un fluierat. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Montajul ,cine l-a făcut ? S-au schimbat garniturile + colier dpf ? Daca da , încearcă și mai strânge șuruburile ,in special alea de sus (3 sau 4 ,nu mai știu exact cate sunt ...parca 4 ).

Daca fluieră doar la rece ,înseamnă că la cald dispare fluieratul din cauza dilatării unor metale ,deci o garnitură nu etanșează bine .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La mine fluiera la rece inainte de reconditionare. Avea joc fata-spate destul de mare, cca 2mm.

Dupa reconditionare e ok, nu mai fluiera deloc. Dar am dubii in privinta faptului ca  au reconditionat turbina mea. Mai degraba tind sa cred ca au montat alta deja reconditionata de pe stoc.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, lospa alin said:

Revin, nu neapărat mai înțelept, mi se pare ciudat acum de când a dat frigul, parca fluiera mai puțin turbina.

 Am văzut pe autokarma turbina pt mașina mea, garrett 4300ron. Una bmw vad ca e dublu și la preț pe bavauto. Îmi poate spune cineva dacă este ce trebuie garrett sau trebuie neapărat oe ca să stau liniștit? 

Întrucât am înțeles ca nu prea tine recondiționarea asta, caut ceva nou, nu vreau sa ma mai încurc. 

Orice sfat este binevenit. 

Daca vrei piese originale noi , gasesti pe Stoauto sau pe Realoem.ro (bagi codul tau in sectiunea Cauta si iti afiseaza pretul ) dar eu personal,as cauta o turbina second hand pe care s-o poti verifica pe masina donatoare,nu de alta dar ,tare cred ca si astea noi din magazinele de piese online sunt tot reconditionate,la fel ca alternatoarele sau demaroarele...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.