Jump to content

Detalii coduri eroare BMW Cardata


Recommended Posts

Salut,

Am descarcat din portalul BMW arhiva My car data si am gasit o serie de erori in memorie, ma poate ajuta cineva sa gasesc detalii despre fiecare? Am cautat pe net dar nu gasesc acest format de cod de eroare:

97,3178A;97,3178B;96,E12CA6;109,802A1E;48,D51A3E;25,21924;99,31790;99,31791;99,3179A;99,31793;64,804415;55,B7F4B3;55,B7F500;55,D6D416;

Link to comment
Share on other sites

Daca ai masina adaugata in My BMW App si te loghezi pe bmw.ro cu acelasi cont in profil ai Imagine de ansamblu automobil-> BMW CarData. De acolo poti solicita o arhiva cu datele masinii pe care o primesti pe mail intr-o zi, daca ai Connected drive sau cum se numeste acea optiune cu sim in masina. Practic masina transmite datele catre portalul BMW si putem solicita acele date, printre care si aceasta memorie de erori. 

Nu am cititor sa ma conectez direct la masina, ma gandeam ca poate stie cineva unde gasesc detalii despre codurile astea.

Raportul contine mult mai multe date, starea masinii, temperaturi, km, etc, dar erorile astea mi se par cele mai utile din raport. Am aratat raportul la Bavaria si mi-au spus ca e totul in regula, dar as vrea sa verific totusi ce e acolo.

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Deci alea sunt erori stocate in trecutul, din istoricul masinii?

Poate e mai util sa investesti intr-o interfata si un program pe mobil si sa scanezi erori, stergi ce poti sterge; mai toate mi se pare ca dau si ceva date LIVE cand conduci. Nu e o idee mai buna aceasta?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, bimmer90f30 said:

Am inteles. Deci alea sunt erori stocate in trecutul, din istoricul masinii?

Poate e mai util sa investesti intr-o interfata si un program pe mobil si sa scanezi erori, stergi ce poti sterge; mai toate mi se pare ca dau si ceva date LIVE cand conduci. Nu e o idee mai buna aceasta?

Dupa mintea mea naiva ma gandeam ca erorile sunt aceleasi, fie ca sunt citite prin acest raport sau cu un alt cititor. Probabil ca o sa iau la un moment dat o astfel de interfata, doar ca nu sunt suficient de tehnic sa folosesc eficient, inteleg ca tot nu primesti explicatii despre codurile de eroare.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goangaus said:

Bun si asta, acum nu stiu daca acel 97 din fata inseamna ceva

Ce ti-a pus godini, poti decoda doar codurile hex cu, codul cel lung care contime o litera...

Erorile trebuie interpretate in contextul defectului, dar asta nu trebuie sa te traga inapoi de la nu iti lua interfata sa faci propiile scanari cand este necesar. In timo, daca te preocupa iti vei intelege masina mult mai bine.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce se face update de soft spre exemplu, apar erori care ulterior sunt sterse. Ce ai gasit, e posibil sa fie diverse erori din trecut, dupa un update de soft ori ceva de genul, care sunt 101% irelevante in momentul de fata.

Daca pe masina nu ai erori acum, nu-ti face griji de erorile din trecut. 

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2023 at 7:05 PM, bimmer90f30 said:

Poate e mai util sa investesti intr-o interfata si un program pe mobil si sa scanezi erori, stergi ce poti sterge; mai toate mi se pare ca dau si ceva date LIVE cand conduci. Nu e o idee mai buna aceasta?

Ce interfata/app recomanzi, am vazut pe alt topic Bimmerlink recomandat, e ok pentru scanat erori?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am o diagnoza folosita OBD11, lucreaza acum baietii si cu BMW sa o certifice, momentan citeste si sterge erori. Am sters odata eroarea si tot a aparut.

La BMW ori le zic de pe Car Data ca se vede ori ma plang de probleme pe microfon si ei sa caute eroare acolo. Acum am facut update de soft, si am gasit pe net si asa ca s-ar rezolva problema si cu soft nou, dar inca nu am scanat iar masina, revin cum aflu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.