Jump to content

Recommended Posts

7 minutes ago, ADRIAN HD said:

Eu nu am reusit sa scot mufa vieții,la f31 e poziționata f.rau intre corpul f.ulei si joja,o sa incerc pe jos dupa ce dau scutul jos.

La fel e si la mine numai ca trebuie sa tragi mai intai cu, ceva scurt, surublenita lata de plasticul ala alb (daca il mai are..) spre inapoi apoi treci la apasarea clapetei. Clapeta nu se apasa daca nu tragi de siguranta alba.

Si nici asa nu e usor.. Cel mai bine folosesti o alta surubelnita mai ingusta de data asta si ridici rasucind surubelnita sub plasticul ala ce trebuie sa se ridice.. in partea din fata a conectorului de pe "cocoselul" (zbarciul de pe corpul senzorulu) din senzor. Si apoi tragi inapoi si iese in sfarsit.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GeorgianaIonescu83 said:

@mase tu ce erori ai vazut la  problema asta? Care sa nu se vada doar la disgnoza. Am vazut ca cei ce aveau DDE inundat , aveau eroari ba drivetrain , ba check engine. Tot trag sperante ca daca nu mi-a aparut nimic in bord, scap doar cu cablajul si senzorul… multumesc mult 

Sunt șanse foarte mari ca ECU tău sa fi scăpat dacă nu sunt prezente erori.

Fa prima data verificarea sa vezi concret ce este afectat si abia apoi streseaza-te. 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare, revin cu update-uri. S-a facut constatare, voi schimba senzorul, cablaje, 6300 lei , iar cu ECU o sa merg la Teo performance ca sa il curete. Din pacate mufele de la ecu erau cu motorina. Deci va recomand sa verificati periodic acest senzor si daca vedeti motorina pe mufe sa il schimbati urgent. Daca nu aveam revizia, probabil ca aflam de problema cand ecu era deja “prajit”. Seara buna! 

  • Like 1
  • Love BMW 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zeronoo said:

Era mult mai bine sa schimbi DDE si senzorul si sa lasi cablajele in pace...

Pai motorina ajuns in DDE prin cabluri, deci cablajul e musai sa fie schimbat.  Am mai citit despre problema asta pe un grup din UK si in toate cazurile senzorul si cablajele au fost schimbate. Altfel motorina, care inca este in cabluri, ajunge in DDE si te trezesti fix in aceeasi situatie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.