Jump to content

Problema panou comanda geamuri usa sofer


Recommended Posts

Salutare tuturor, de curand am achizitionat un bmw seria 4 f36 si aseara dupa cum spune si titlul panoul de deschidere geamuri si reglaj oglinzi de pe usa soferului nu a mai vrut sa functioneze, am apucat sa reglez decat putin oglinda din stanga si apoi a murit, mentionez ca butoanele geamurilor individuale functioneaza normal, culmea e ca si ploua afara si apucasem sa las si geamu de la sofer jos, noroc ca a mers sa il inchid tinand apasat pe butonul de pe cheia masinii, azi m-am apucat si am verificat cu un multimetru continuitatea sigurantelor din portbagaj si de sub capota, nu am gasit niciuna arsa, am conectat diagnoza si nu vede absolut nimic anormal, adica nu are vre-o erroare pe vre-un modul, aveti idee ce naiba ar putea fi?

Pana ieri totul a functionat perfect, banuiesc ca de la ploaie sau habar nam.....

Link to comment
Share on other sites

Diagnoza ista, diagnoza pe telefon?

Apoi, sa inteleg ca butonul de comanda de pe usa nu mai merge? Geamul coboara cand deschizi usa, functioneaza normal? ca parca asa e la seria 4..

Si merge sa ridici geam din cheie si doar ridicat?

Poate trebuie resetat limitele geamului sus-jos pentru inceput.

In ista se poate da comanda din program sa vezi daca modulul comunica, cu usa, poti ridica so cobara geamul sau geamurile (excluzand butonul si firele lui evident).

Ti-am dat cateva idei de abordare.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bimmer90f30 said:

Diagnoza ista, diagnoza pe telefon?

Apoi, sa inteleg ca butonul de comanda de pe usa nu mai merge? Geamul coboara cand deschizi usa, functioneaza normal? ca parca asa e la seria 4..

Si merge sa ridici geam din cheie si doar ridicat?

Poate trebuie resetat limitele geamului sus-jos pentru inceput.

In ista se poate da comanda din program sa vezi daca modulul comunica, cu usa, poti ridica so cobara geamul sau geamurile (excluzand butonul si firele lui evident).

Ti-am dat cateva idei de abordare.

Diagnoza lauch telefon, din diagnoza merge sa il ridic si sa il cobor, din cheie deasemenea merge si coborat si ridicat, cand deschid usa geamul se lasa 2 cm ca sa poti intra in masina (adica functioneaza normal), Problema este la panou de comanda pentru ca el are si un led verde pentru blocare geamuri spate si nici acela nu este aprins, din diagnoza merg reglate si oglinzile, cred ca acest panou a crapat, insa din real oem nu imi dau seama daca este cu 6 pini sau 9 pini.....(masina nu are oglinzi retractabile, doar oglinzi electrice incalzite si geamuri electrice fata/spate) 

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2023 at 12:40 PM, alex230ro said:

Pai scoate panoul de comanda și vezi daca ai curent pe mufa care intra in el. Daca ai e clar a crăpat panoul.

Din pacate nu este panoul, am verificat cu 2 identice, si nimic....posibil o siguranta de care nu am dat!

Daca cineva ma poate ajuta cu schema electrica de la panul de sigurante pana la dracia asta as fi tare recunoscator, am verificat decat sigurantele de sub capota si cele din portbagaj (nimic ars) mai are vre-un panou pe undeva de care nu am dat? Tind sa exclud ca ar fi vre-un fir pentru ca alimentarea sa oprit fix cand reglam oglinda, nu am deschis usa sau altceva care sa miste instalatia electrica a masinii... Geamurile si oglinzile le pot muta fara problema din tester....Pe diagnoza nici o erroare, ista nu vede nimic in neregula!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DanielNitu said:

Din pacate nu este panoul, am verificat cu 2 identice, si nimic....posibil o siguranta de care nu am dat!

Daca cineva ma poate ajuta cu schema electrica de la panul de sigurante pana la dracia asta as fi tare recunoscator, am verificat decat sigurantele de sub capota si cele din portbagaj (nimic ars) mai are vre-un panou pe undeva de care nu am dat? Tind sa exclud ca ar fi vre-un fir pentru ca alimentarea sa oprit fix cand reglam oglinda, nu am deschis usa sau altceva care sa miste instalatia electrica a masinii... Geamurile si oglinzile le pot muta fara problema din tester....Pe diagnoza nici o erroare, ista nu vede nimic in neregula!

schemele sunt aici...

https://www.newtis.info

succes !

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ADRIAN HD said:

Poate ai vreun fir ciupit in oglinda si face scurt,incearcă sa scoți mufa de la oglinda respectivă.

din cate m-am interesat oglinzile au un modul in ele si daca intra in scurt iti taie alimentarea de panou, o sa dau fata de usa jos si o sa scot mufa, daca are mufa scoasa ar trebuii sa imi realimenteze modulu si sa pot sa cobor macar geamurile .....

9 minutes ago, petreop said:

schemele sunt aici...

https://www.newtis.info

succes !

spune ca este inchis site-ul 😞

Link to comment
Share on other sites

Rezolvare, inca odata ista= 0 errori, controlat panou de sigurante din fata cu multimetru vedea continuitate la toate sigurantele, azi inainte de a ma apuca sa dau fata de usa jos am decis sa scot fix siguranta de la oglinzi nr. F22 din panul de sub capota, surpriza siguranta arsa....De ce arata multimetru continuitate nu ma intrebati, dc nu a vazut ista probabil ca vede doar cand firul de comunicare este rupt, (problema rezolvata), se poate inchide!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex230ro said:

Concluzie - tot metoda "veche" a fost de baza aka inspectie vizuala a sigurantei , bine ca ai rezolvat.

Mda nu mi-am dat seama ca e o porcarie sa verifici cu multimetru pe continuitate pentru ca se duce si se intoarce si pe tine pe pacaleste ca este ok, cel mai bine este cu lampa de control, curios este de ce naiba nu a dat ista nici o erroare, probabil trebuia sa intru pe fiecare modul in parte, eu am scanat toata masina, te zapaceste daca ai un bec ars cu erroare insa daca e vre-o siguranta nu apare.....suspect foarte suspect!

Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2023 at 6:27 PM, zeronoo said:

Exact, trebuie curatat sau inlocuit

Tu ai uitat ce ti-a zis @zeronoo.

Faptul ca ai inlocuit o siguranta gasita arsa nu ai rezolvat problema.. trebuie vazut ce si cum e cu firele la oglinda sau unde ajunge firul ala legat pe F22.

Trebuie verificat DE CE s-a ars!

 

Dar, ce multimetru ai folosit?

Da o lampa de control ajuta unde nu ajuta mutimetrul. Dar si multimetru POATE masura tensiuni. Adica ce face lampa..

Bine lampa mai face ceva in plus, in situatii specifice, ce nu poate face multimetru!

ISTA, ar fi ultimul lucru sa poata sa spuna cand e siguranta arsa. Iti spune de obicei cand nu comunica cu vreun modul, pentru ca acesta e deconectat de can-bus, chiar daca modulul are curent/tensiune, fie cand siguranta modulului e arsa, pentru ca aceasta nu mai e "vazut" deloc de ISTA in lista de module, pentru ca nu mai este alimentat.. si obiectiv, prin observatie, ceva nu mai functioneaza la masina; parerea mea.

Eu inca te astept cu vin-ul ala..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

On 11/23/2023 at 8:57 PM, bimmer90f30 said:

Tu ai uitat ce ti-a zis @zeronoo.

Faptul ca ai inlocuit o siguranta gasita arsa nu ai rezolvat problema.. trebuie vazut ce si cum e cu firele la oglinda sau unde ajunge firul ala legat pe F22.

Trebuie verificat DE CE s-a ars!

 

Dar, ce multimetru ai folosit?

Da o lampa de control ajuta unde nu ajuta mutimetrul. Dar si multimetru POATE masura tensiuni. Adica ce face lampa..

Bine lampa mai face ceva in plus, in situatii specifice, ce nu poate face multimetru!

ISTA, ar fi ultimul lucru sa poata sa spuna cand e siguranta arsa. Iti spune de obicei cand nu comunica cu vreun modul, pentru ca acesta e deconectat de can-bus, chiar daca modulul are curent/tensiune, fie cand siguranta modulului e arsa, pentru ca aceasta nu mai e "vazut" deloc de ISTA in lista de module, pentru ca nu mai este alimentat.. si obiectiv, prin observatie, ceva nu mai functioneaza la masina; parerea mea.

Eu inca te astept cu vin-ul ala..

WBA4E91010G595872

Daca se mai arde odata o sa ma apuc sa verific mai amanuntit, nu am pus siguranta mai mare sau chestii de genu, e tot de 7,5A .....

Banuiesc ca nu este inchisa 100% etans o oglinda, si daca patrunde apa de la ploaie atunci poate arde siguranta....

Stiu ca o ardea instant si pe cea noua daca scurtul inca persista.... De joi si pana acum nu sa repetat problema inca.

 Nu prea vreau sa dau fata de usa jos si apoi sa inceapa "greierii".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.