Jump to content

Care sint diferentele intre cic profesional e90 si e60 ?


Recommended Posts

Exsista vreo diferenta intrea naviagatia profesionala CIC de e90 si cea de e60? Intreb asta pt ca as dori sa fac acest retrofit la masina mea si nu am avut niciodata,ca atare nu le cunosc .Cel care vinde asa ceva are navigatie si de e90 si de e60,dar mi-a spus ca merge montat si de e90 pe e60.Totusi vreau sa pun de e60,daca e60 am.

Cum le deosebesc?Cum arata cea de e60 si cea de e90?As aprecia cu poze sa ma asigur ca montez ce trebuie.

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

gata acum am inteles.Nu faceam diferenta intre headunit-uri atat.Mersi de info manole.

Inca o intrebare.Se merita pretul de 1800-2000 lei pt tot kitul complet?Bine eu in banii astia as vrea sa o si montez si codez pe masina.Mai ma bucur si eu de suport la nvigatie pana in 2025.Ma gasesc si eu la spartul targului sa cumpar asa ceva.🤣

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Depinde de mai multi factori. Daca faci trecerea de la CCC  la CIC sau de la Business la CIC. Daca folosesti navigatia sau vrei "doar asa sa fie". Daca asculti radio sau vrei sa pui muzica de pe telefon, etc. In cazul in care ulterior vrei sa vinzi masina, investitia nu va cantari foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

am navigatia mare profesionala CCC LCI,dar de la o vreme a inceput sa piarda "contactul cu realitatea" nu stiu ce a patit,in sensul ca ma baga pe drumuri cu sens unic,imi reconfigureaza traseul aberant de des,pe drumurile pe care sint in directia buna,el ma pune sa ma intorc si tot asa...Si asta ,pe bulevarde mari in orase mari,nu pe nu stiu ce stradute mici,comune sau sate....

Plus de asta m-am cam saturat de era cd-uriloe,dvd-urilor.Pe CIC nu mai ai treaba cu discuri,acolo navigatia merge de pe hdd,la fel si mp-urile....e alta viata,mult mai usoara....

Plus ca pe CIC ai posibilitatea de a instala modulul TV DVB-T2,posibilitate instalare camera etc..,fata de CCC are alte orizonturi si posibilitati de upgrade.....Ma refer la navigatia mare CIC,ca aia mica cic,aia e o porcarie...

 

l.e. + rezolutie mai buna la ecran pe Cic....

 

 

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, ghost89 said:

Plus ca pe CIC ai posibilitatea de a instala modulul TV DVB-T2,posibilitate instalare camera etc..,fata de CCC are alte orizonturi si posibilitati de upgrade.....Ma refer la navigatia mare CIC,ca aia mica cic,aia e o porcarie...

Cred ca confunzi lucrurile. Aia mica de 500-800 lei sau cat mai e pe olx face cam 90% din ce face si aia mare. Doar ca pe un ecran de 6.5, nu de 8.8.

Am avut de 6.5 si de 10 ani de cand am avut masina, in fiecare an am zis ca o schimb cu cea de 8.8.

Pur si simplu mi-a fost imposibil sa justific 2000 lei doar pentru un ecran mai mare. Functiile sunt aproape aceleasi.

Nu e aceiasi situatie ca la CCC, unde cea mica era M-ASK sau ce alta denumire ii gasisera.

La CIC, ambele variante, si 6.5 si 8.8 sunt CIC-uri, adaptate doar la dimensiunea specifica a fiecaruia.

Si nu-ti inchipui ca cu CIC-ul mare zbori avioane. E tot ceva depasit, pentru care nu mai exista suport.


LE: mi se pare tare ca preturile inca sunt la 2000 lei pentru o navigatie deja de 15 ani in dezmembrari. cred ca se vinde una pe an (daca) si tot nu scad preturile.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

din umilele mele cunostinte pe navigatia mica de 6.5 fie ea CiC  nu merge sa vezi filme pe ea,nu poti monta modul TV,night vision etc,eu asa stiu.Poate gresesc,dar siu ca regula este fix ca la cele mai vechi.Pe CCC mare de 8.8 poti vedea filme,poti monta modul TV,night vision etc.,in schimb pe M-ASk  adica cea de 6.5 nu poti.Cred ca regula este aceasi si la generatia de CiC.Cele mici cu ecran de 6.5 sint limitate fata de cele cu ecran mare profesional de 8.8.Tocmai de aia sint si mai scumpe,altfel cum bine spui nu s-ar justifica pretul.

E posibil sa gresesc, dar asa am inteles de la cei care au montat si au avut asa ceva.Eu nu am avut,spun si eu ce mi-au spus si mie altii.Daca ei mint ,mint si eu....

Nu am avut cic,habar nu am.Uite intreaba-l pe neo ca el e cel mai tare de aici,sa vezi ca pe cic mic nu poti vedea filme.Eu asa stiu....pt ca cele mici au targetul de business ca cele mai vechi,si sint limitate fata de cele mari profesionale in multe aspecte

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paul_e88 said:

Si nu-ti inchipui ca cu CIC-ul mare zbori avioane. E tot ceva depasit, pentru care nu mai exista suport.


 

sa stii ca m-am gandit si la solutia de android,care are mult mai multe functii,dar cele cu android raman chinezarii,si cu timpul te trezesti ca nu inchide pe can busul msinii tot,si te trezesti cu bateria descarcata peste noapte.Sint destul cazuri.

Stiu 100% ca BMW-ul  NU SUPORTA pe instalatia lor originala de fabrica alte retrofituri decat cele ale lor originale.Adica poti instala dar te trezesti cu bateria descarcata si alte chestii,de aia ma feresc de android.

Si mai stiu sigur ca sunetul pe fibra optica originala a masinii este mult mai clar si mai tare decat pe orice android care-l legi la auxiliarul masinii....

Prefer linia originala a masinii ,chiar daca e sub orice android ca functii.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Sunetul pe fibra optica il folosesti cu Logic7, deci oricum esti limitat de sistemul de sunet, nu te ajuta semnalul  in contextul asta.

Android nu merita nici dpmdv. Iti ia ochii ecranul, dar calitativ si ca experienta mie nu mi-a placut.

Referitor la remarca ta cu CIC mic, d-asta am intervenit, daca as vrea upgrade de la CCC si n-as vrea sa arunc bani, m-as multumi si cu asa ceva. Poti sa-l scoti la un sfert din costul unui CIC mare. De restul iti faci upgrade audio..depinde de fiecare.

Dar functiile sunt tot alea. BT/agenda, streaming muzica pe BT, playlisturi din Apple Music/telefon, coveruri de album, navigatie la zi, hdd intern, etc.

 

LE: am vazut si raspunsul tau initial. Intr-adevar, nu ai video, nu ai modul TV, sau night vision. Dar despre ce masina vorbim? Ai nevoie de night vision? TV? Video am impresia ca merge doar de pe DVD. Multe functii sunt gimmickuri, suna bine la inceput, dar in viata de zi cu zi nu iti vor trebui. Am avut video de pe USB, l-am probat in prima saptamana, dupa care am folosit doar muzica de pe un serviciu de streaming. Cum ziceam, depinde de fiecare, te atentionam doar sa nu patesti la fel.

PS2: nu e nevoie sa intreb pe cineva, iti spun din experienta. Le am/le-am avut pe ambele CIC, 6.5 vs 10.25. Functional nu am simtit nimic in plus, le-am folosit identic - navigatie si muzica. E mai degraba vorba de aspect si ramane ceva subiectiv. Night vision/TV nu mi-a trebuit intr-adevar.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ghost89 said:

nici macar atat nu merge pe navi mic cic iti spun 100% sigur

Nici n-am spus ca merge. Si chiar daca mergea, cine scrie DVD-uri in 2023?

Incerc sa iti spun ca ambele sunt depasite si ca orice perceptie de salt tehnologic ai, s-ar putea sa fie ceva de scurta durata pana cand il instalezi. CIC mare e la fel de depasit, doar ca e slab pe un ecran mai mare. 🙂

In fine, spor, orice alegere faci.

Link to comment
Share on other sites

cinstit iti spun ca am gasit cic mare complet unitate,ecran,idrive+usb-ul de cotiera la 1500 lei toate.Ma tenteaza al dracu de mult,pt ca e pret ok fata de 3000 cat cer cei de pe olx.

Singura chestie care ma pune pe ganduri,este ca cica este codat pe sasiul masinii asa mi-a spus vanzatorul respectiv,si mai ma costa inca 400 lei sa scot aceasta codare de pe sasiu+ nu stiu ce fsc de harta.Plus ca mai imi trebuie cablu video +mufele .Dar 1500 lei pt un cic cat de cat  complet e super convenabil frate fata de 3000-3500 lei cat cer astia de pe olx....aberant de mult.

 

 

Se poate scoate codarea pe sasiu sau ba?Ca nu vreau sa dau banii si sa plang dup aia ca nu o pot coda pe masina mea 🙁

cic_unit.jpg

i-drive.jpg

Edited by ghost89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

m-am cam desumflat,pt ca am inteles ca la CIC trebuie sa cumpar hartile pt Romania acel FSC care costa 100 euro sa le activeze pt Romania,tu acum imi spui si de nu stiu ce combox.Ma bucur ca dau doar 1500 lei si ma trezesc ca ajung tot la 3000 lei....

Eu am in portbagaj acel Telematic pt telefon si SOS.Nu-l pot folosi pe ala?Nu o sa-mi mearga bluetoothul cu ala pt apeluri? sau?

Plus ca eu mai am ceva retrofituri prezente pe masina care imi functioneaza perfect si automat le vreau si pe alea sa functioneze pe CIC,si cel care monteaza si codeaza nu e sigur ca imi vor merge......

Si mie nu-mi place si nu suport sa-mi ramana in aer pe zona gri aceste retrofituri.....

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Hartile nu ar trebui sa coste, reusesti si singur sa le instalezi pe CIC.

Combox ar trebui, altfel ce rost are upgrade CIC? Cu combox ai usb, bluetooth streaming, cover art, etc. 

Va depinde si de unitatea CIC, sa fie suficient de actualizata cat sa lucreze cu comboxul.
Cauta pe google pt ca gasesti sute de threaduri cu oameni care au facut asta.

Daca costul nu e o problema,  mergi pe CIC mare. Te va duce peste 2000 lei oricum.
Daca nu vrei sa arunci bani, ai oricand varianta ieftina de CIC mic, cu aceleasi beneficii. D-asta ti-am si zis la inceput.

PS: CIC-ul ar trebui sa mearga si cu MULF, dar nu nu mai ai toate beneficiile CIC-ului.

Si acum 2 posturi vorbeai de Nightvision, TV si altele..

 

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, paul_e88 said:

Si acum 2 posturi vorbeai de Nightvision, TV si altele..

 

vorbeam si vorbesc pt ca eu am acest retrofit activ pe masina si vreau sa-mi functioneze si pe CiC + ca am si un retrofit UNICAT in Romania de dvd changer S696A pe e60 ( A nu se confunda cu cd changer-ul din torpedou,cum peste 90% o fac).Si practic vreau sa-mi mearga si magazia de dvd-uri activata pe CiC.O sa fac un filmulet si o sa explic acolo mai pe larg

Pt mine CiC mic e la fel de inutil ca M-ASK,adica zero barat.Nu am ce face cu  CiC mic,nu ca as fi eu pretentios dar e limitata in multe aspecte

Edited by ghost89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DVD changer...unicat - nu...faceam acum 10 -12 ani pe seria E, de functionat -da, se poate face totul impecabil, ca la carte. Trebuie doar sa fi dispus sa platesti si sa mergi la cineva bun. Nu "coderi" de pe Yt sau copy paste de pe forumuri. Cu 1500 de lei nu cred ca o sa reusesti sa ai ce si cum vrei.

Link to comment
Share on other sites

Fara intentie sa te jignesc, dar aduce cu tiparul specific al unora din lumea asta - BMW.

Le vrem pe toate, dar sa fie ieftin.

Fiecare aseaza stacheta imediat sub el si sub ce isi inchipuie ca poate sa cumpere, iar ce e dedesubt e nedemn, inutil, "zero barat".

La cumparare, vrem masini cu revizii in reprezentanta la 10k km, dupa ce o cumparam o servisam pe unde putem si la cati km putem, ca e 2000 lei revizia. La vanzare, D-zeu cu mila, sa o ia un "pretentios".

Vrem pachet M, dar cand lovim o bara M si vedem pretul, las-o asa ca o vand la anul. Si-asa apare modelul nou. Dar neaparat cu 5 butoane, navi mare si pachet M.

Si ca aici voiam sa ajung, vrem navigatii mari, nightvision si TV, ce e sub ne "miroase urat". Sunt niste "porcarii".  Dar strambam din nas la o harta 100 de euro. 

Ai zis de la inceput ca nu stii cu ce se mananca, dar atitudinea e una de superioritate. Am postat din dorinta de a te sfatui, dar cam asa e cu facerea de bine.

Tu sa fii sanatos si sa-ti indeplinesti dorintele asa cum vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

de ce e aer de superioritate frate?Ca ti-am zis ca nu-mi place CIC-ul mic?Faptul ca nu stiu in mare cu ce se mananca CIC-ul si ca n-am avut asa ceva si ca nu am stiut cum sa deosebesc unitatile intre cea de e90 si e60,nu inseamna ca sint pe langa total si un prost si nu citesc despre ele...

Ti-am explicat clar de ce nu vreau CIC mic,nu ca sint eu pretentios si ca as fi tiparul nu stiu cui in imaginatia ta.Nu-l vreau pt ca am niste module pe care doar pe navigatia mare functioneaza,si de care am nevoie.Daca functiona si pe navigatia mica nu aveam nimic impotriva.

Iar faptul ca vreau sa fie ieftin nu cred ca sint singurul pe lumea asta care doreste asta,mai ales pt o tehnologie depasita care in prezent nu mai face nici macar 2 parale,si probabil doar eu mai caut asa ceva,TV si dvd changer....

Si cand afirmi asta : Fara intentie sa te jignesc, dar aduce cu tiparul specific al unora din lumea asta - BMW. ---

iti spun ca din start jignesti in mod indirect daca nu chiar DIRECT o gramada de useri de aici de pe forum care desi sintem useri la locul nostru din start ne pui etichete tu,de ca si cand tu ai fi din alta galaxie,si dormi pe saci de bani,iar noi restul sintem niste prosti

Deci cu ce sint arogant ca nu inteleg si deja incepi sa ma enervezi ?

te rog atata timp cat nu ma cunosti,pastreaza-ti etichetele pt tine,ca nu ma cunosti ce fel de om sint.Eu nu am jignit pe nimeni pe aici  mi-am vazut de treaba mea,te rog frumos sa te abtii in a mai posta aici,ca oricum nu ai postat nimic folositor pe acest topic,daca ma intrebi pe mine personal,doar ai batut campii ca intre navigatia cic mica si cea mare aproape ca nu e nici o diferenta....si ti-am dovedit ca este diferenta de la cer la pamant intre ele in acceptiunea mea cel putin...

 

Cu acestea fiind spuse te rog frumos de acum incolo pe unde postez sa-mi eviti posturile pt ca nu am nevoie de parerea ta ok?Te rog foarte mult,dupa aia nu o sa te mai rog...

 

2 hours ago, zeronoo said:

DVD changer...unicat - nu...faceam acum 10 -12 ani pe seria E, de functionat -da, se poate face totul impecabil, ca la carte. Trebuie doar sa fi dispus sa platesti si sa mergi la cineva bun. Nu "coderi" de pe Yt sau copy paste de pe forumuri. Cu 1500 de lei nu cred ca o sa reusesti sa ai ce si cum vrei.

nu stiu de unde ai inteles tu ca vreau eu cu 1500 lei sa le am pe toate,din moment ce am spus din start ca doar navigatia in sine e 1500 lei.Si automat manopera e logic sa coste ceva,ca doar nu mi-o face pe ochi frumosi.Nu stiu ma frate ce e cu voi,nu citi sa intelegeti ceva ,si apoi sariti la gatul omului si-i puneti etichete.

Hai ma ca nu-i grea limba romana .....!!!

Cat despre faptul ca faceai tu retrofituri acum 10 ani pe asa ceva pe seria E,da poate pe E70 faceai asa ceva nu pe E60.

Daca tu imi arati in prezent pe teritoriul Romaniei un singur E60 care are S696A eu il mananc pana la ultima piulita.Nu exsista asa ceva pe e60 in Romania nici in prezent nici acum 10 ani nici acum 500 ani.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

@ghost89 nu am nimic la vanzare, nu vand CIC-uri, mici sau mari, nu am de ce sa ma agit in nici un fel pentru vreuna dintre ele. Fiecare stie ce are nevoie/isi doreste, se gasesc de toate pt toti.

Ai venit si ai postat spasit, dupa care ai dat verdicte despre lucruri pe care chiar tu ai spus ca nu le cunosti.

Abia acolo am intervenit, pentru ca e un pic deplasat, pe langa superficial, sa vorbesti despre lucruri pe care nu le stii / nu le-ai incercat.

E atitudinea des intalnita, de nasul pe sus si ochii in buzunar. Oricine face codari/montaje/interventii pe BMW o stie.

Nu generaliza pentru restul forumului, pentru ca de cat timp sunt pe forum, tu esti primul caruia i-am adresat asta.

Mai departe, ca tie iti trebuie ceva specific pt masina ta, cred ca ti-ai dat raspunsul singur: ai nevoie de CIC mare/combox si tot pachetul de codare. Poti gasi singur preturile si ce presupune.

Altfel, chiar daca spui ca nu ti-am zis nimic folositor, macar acum stii preturile si in ce te bagi. De data asta, poate mai rezervat.


 

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ghost89 said:

Cat despre faptul ca faceai tu retrofituri acum 10 ani pe asa ceva pe seria E,da poate pe E70 faceai asa ceva nu pe E60.

Daca tu imi arati in prezent pe teritoriul Romaniei un singur E60 care are S696A eu il mananc pana la ultima piulita.Nu exsista asa ceva pe e60 in Romania nici in prezent nici acum 10 ani nici acum 500 ani.

:)))) Si pe ce te bazezi tu cand spui asa ceva? Mai ales ca CIC a aparut in 2008 si tu azi, in 2023 (aproape 2024) intrebi ce diferente sunt intre CIC si CCC. Sa fi sanatos si sa faci retrofituri unice in continuare :))) Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, paul_e88 said:

@ghost89

 

 

Ai venit si ai postat spasit, dupa care ai dat verdicte despre lucruri pe care chiar tu ai spus ca nu le cunosti.

 

Nu generaliza pentru restul forumului, pentru ca de cat timp sunt pe forum, tu esti primul caruia i-am adresat asta.

 


 

1.Sint lucruri care am spus ca nu le cunosc ,dar asta nu inseamna ca sint total afon si pe langa subiect.Sint unele pe care le cunosc si altele pe care nu le cunosc.Tu le cunosti pe toate cumva?Si ce inseamna spasit pt tine?Sa stau cumva in fata ta cu capul plecat indiferent daca spui numai aberatii si prostii ca cic-ul mic e aproape la fel ca cic-ul mare???

2.Si ce sa generalizez ma omule?cand tocmai tu te adresezi acid la persoana mea si indirect si a altora prin afirmatia asta:

 "  Fara intentie sa te jignesc, dar aduce cu tiparul specific al unora din lumea asta - BMW  "

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Care e tiparul acela ca deja ma scoti din sarite?Tu ai impresia ca am ciunga in par sau ca sint vreun prost sau cazut din luna sau ce?Asta o poti face cu cine vrei si-ti permite ,eventual cu prietenii tai de pahar si cu cine vrei tu, nu cu mine.Eu o iau ca pe o ofensa chestia asta.

Just now, zeronoo said:

:)))) Si pe ce te bazezi tu cand spui asa ceva? Mai ales ca CIC a aparut in 2008 si tu azi, in 2023 (aproape 2024) intrebi ce diferente sunt intre CIC si CCC. Sa fi sanatos si sa faci retrofituri unice in continuare :))) Spor la treaba.

Faptul ca spamezi niste paranteze, imi confirma faptul ca nu ai facut niciodata un asemenea retrofit pe E60,si doar gura e de tine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.