Jump to content

Geam electric dreapta


Recommended Posts

Azi dimineata cand am dat geamul jos , s-a auzit un zgomot ca o trosnitura, si de-atunci cand dau comanda de deschidere sus sau jos, desi geamul merge ca si pana acum se aude un zgomot la capatul cursei...

S-a mai confruntat cineva cu situatia ? Ideea e ca motorasul merge , geamul urca coboara , dar se aude zgomotul ala. S-o fi rupt ceva de plastic, nu stiu , poate e pe duca mecanismul, dati-mi si mie un sfat.

 

10x

Link to comment
Share on other sites

A murit adica nu s-a mai miscat deloc ? Normal ca o duc la service , dar poate stie cineva ce piesa se defecteaza de obicei , ca oricum nu desfac usa decat la service. Mare lucru n-are ce sa fie, oricum, da mie sa nu cada geamul sau ceva....
Link to comment
Share on other sites

culmea este ca am dat panoul jos si pare nimic evident .

Ce m-am gandit eu este ca ar putea ca geamul sa fi iesit din garnitura de protectie din macara .....

sau nu mai stiu

am zis ca oricum mai am 4000 de km pana la revizie o rezolv la service ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu este metalica

dar cred ca a scapat ceva prin usa ......

dar nu am gasit nimic evident

264302[/snapback]

 

 

si la mine a inceput geamul de la sofer sa mearga greu ..scoate si un zgomot enervant ca si cum freaca de chedere ....si daca trag de el cu mana se ridica usor de coltul dinspre coltul masinii ... :blink: ce dracu o fi .

Link to comment
Share on other sites

si la mine  a inceput geamul  de la sofer sa mearga  greu ..scoate si un zgomot enervant ca si cum freaca de chedere ....si daca  trag de el cu mana se ridica usor de coltul dinspre coltul masinii ... :blink:  ce dracu o fi .

269013[/snapback]

 

si eu am un geam care se misca greu dar nu am timp sa desfac usa sa vad care-i treaba :) Probabil sambata voi avea timp (numai sa nu ploua) si atunci voi spune ce s-a intamplat la mine.

Link to comment
Share on other sites

Am avut timp azi sa ma ocup de geam (la mine nu are joc si nu pocneste doar se misca - se misca - greu).

Am pus ceva vaselina pe firul de otel si pe sina pe care se misca "macaraua" geamului si clar merge mai bine dar ... nu cum trebuie. O sa incerc zilele astea sa curat si ghidajele pe care se misca geamul ca s-ar putea sa fie mizerie pe acolo, asa poate va merge normal.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Geamul nu mai face nici un zgomot, merge la fel de bine ca inainte. Bine ca n-am apucat sa comand macaraua. Cred ca prinsese ceva mizerie pe sine. Am mai vb si cu alti prieteni cu E46 si toti au diferite probleme cu geamurile in afara de comunul scartait enervant...
Link to comment
Share on other sites

Pe partea mecanica a macaralei, merge un cablu din otel cu doi bumbi metalici.

Aceia intra intr-un fel de gheara de plastic care este prinsa pe partea ce culiseaza(care ajuta geamul la urcare si coborare).

Daca motorasul merge, este bine sa nu mai utilizati agel geam pentru ca acel cablu s-ar putea sa agate motorul...

Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru care poate sa se strice (altul decat "motorasul") este tocmai cablul ala de otel. E alcatuit din mai multe fire si, daca se uzeaza macar unul, se va rupe si, fiind sarma otelita, o sa agate si mecanismele de platic ale macaralei, pana se va rupe tot cablul, sau se vor rupe rotitele de plastic.

Nu e greu de desfacut portiera si de verificat. Chiar ar fi bine sa o faceti, daca aveti simptomele de care vorbiti (mai ales un zgomot ca o ... caraiala, de la frecare) pentru ca, in final, se va rupe de tot cablul respectiv si veti fi nevoiti sa luati tot mecanismul macaralei.

Sau sa stati vreo doua, trei saptamani cu geamul fixat in portiera cu ziare, ca mine!

Link to comment
Share on other sites

Si la mine a facut probleme azi geamul din dreapta fata , abia a mai vrut sa se ridice. Cum desfac sa vad ce se intampla acolo ?? Airbag-ul ramane pe usa ?

273491[/snapback]

 

 

Airbag-ul ramane pe usa, dar trebuie sa-i scoti mufa.Ai grija sa nu pui contactul cand mufa este scoasa ca altfel va da eroroare pe airnbag si trebuie sate duci sa o stergi.

Link to comment
Share on other sites

Solutia e urmatoarea:

1. Desfaci trimul de pe usa, ca sa ai acces la cele 2 suruburi pe care trebuie sa le scoti, ce tin "door panel"-ul

2. Scoti cu ajutorul unei surubelnite modulul pentru regralea oglinzilor si ii scoti cele doua mufe.

3. Desfaci surubul aflat sub acest modul

4. Scoti cu ajutorul unei surubelnite cele doua capacele din plastic aflate pe partea inferioara a manerului si din nou scoti si cele doua suruburi (unul sub fiecare capacel)

5. Incepand din partea superioara tragi pur si simplu de panoul usii. Este prins in niste cleme din plastic care o sa pocneasca destul de tare atunci cand tragi de panou. Nu iti face griji, ca nu ai rupt nimic. Dupa ce defaci toate clemele, ridici un pic panoul, pentru a scoate tija ce blocheaza usa.

6. Scoti cablul folosit pentru deschiderea usii (la capar are o piesa alba ce)

7. Scoti mufele boxei (doua la numar), astfel incat sa poti scoate panoul usii

8. In momentul asta o sa ai in fata un strat dintr-un fel de spuma, care este lipit cu ajutorul unei substante negre, asemanatoare cu plastelina. Poti sa folosesti un cutter, ca sa desfaci mai usor spuma aia, pe care trebuie sa o scoti de acolo. O sa mai trebuiasca sa desfaci cele 3 suruburi ale airbag-ului, pentru ca spuma respectiva trece pe sub airbag. Eu nu am scos mufa de la airbag.

9.Indepartezi materialul asta. Nu iti face griji pentru ca o sa se puna inapoi fara nici o problema. Substanta aia neagra se poate refolosi.

10. In sfarsit ai acces la tija aia neagra pe care culiseaza cablul de otel.

11. Problema e ca cel putin una din ghearele ce tin bumbii cablului de otel, s-a rupt. Acei bumbi trebuie sa stea ficsi intr-un locas al ghearei.

12. Ca sa rezolvi problema folosesti 2 coliere din plastic (soricei din aia). Cred ca poza te ajuta sa vezi exact despre ce e vorba.

13. Ca sa ai acces la zona respectiva, ori demontezi tot mecanismul si scoti tija metalica prin rasucire , ca in poza 2, ori nu demontezi nimic si lasi geamul in jos pana vezi gheara printr-o fanta a tijei negre verticale. Ai destul loc sa poti baga soriceii aia, in fiecare parte a ghearei, fara sa mai trebuiasca sa desfaci nimic. Ca sa montezi soriceii poti folosi un parent si o surubelnita, ca sa ii strangi mai bine. Poti taia cu un cutter din lateral partea din colierul de plastic ce nu e necesara.

14. Reiei in ordine inversa pasii si ai scapat. Cam asta e tot ce trebuie sa faci.

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

Solutia e urmatoarea:

1. Desfaci trimul de pe usa, ca sa ai acces la cele 2 suruburi pe care trebuie sa le scoti, ce tin "door panel"-ul

2. Scoti cu ajutorul unei surubelnite modulul pentru regralea oglinzilor si ii scoti cele doua mufe.

3. Desfaci surubul aflat sub acest modul

4. Scoti cu ajutorul unei surubelnite cele doua capacele din plastic aflate pe partea inferioara a manerului si din nou scoti si cele doua suruburi (unul sub fiecare capacel)

5. Incepand din partea superioara tragi pur si simplu de panoul usii. Este prins in niste cleme din plastic care o sa pocneasca destul de tare atunci cand tragi de panou. Nu iti face griji, ca nu ai rupt nimic. Dupa ce defaci toate clemele, ridici un pic panoul, pentru a scoate tija ce blocheaza usa.

6. Scoti cablul folosit pentru deschiderea usii (la capar are o piesa alba ce)

7. Scoti mufele boxei (doua la numar), astfel incat sa poti scoate panoul usii

8. In momentul asta o sa ai in fata un strat dintr-un fel de spuma, care este lipit cu ajutorul unei substante negre, asemanatoare cu plastelina. Poti sa folosesti un cutter, ca sa desfaci mai usor spuma aia, pe care trebuie sa o scoti de acolo. O sa mai trebuiasca sa desfaci cele 3 suruburi ale airbag-ului, pentru ca spuma respectiva trece pe sub airbag. Eu nu am scos mufa de la airbag.

9.Indepartezi materialul asta. Nu iti face griji pentru ca o sa se puna inapoi fara nici o problema. Substanta aia neagra se poate refolosi.

10. In sfarsit ai acces la tija aia neagra pe care culiseaza cablul de otel.

11. Problema e ca cel putin una din ghearele ce tin bumbii cablului de otel, s-a rupt. Acei bumbi trebuie sa stea ficsi intr-un locas al ghearei.

12. Ca sa rezolvi problema folosesti 2 coliere din plastic (soricei din aia).  Cred ca poza te ajuta sa vezi exact despre ce e vorba.

13. Ca sa ai acces la zona respectiva, ori demontezi tot mecanismul si scoti tija metalica prin rasucire , ca in poza 2, ori nu demontezi nimic si lasi geamul in jos pana vezi gheara printr-o fanta a tijei negre verticale. Ai destul loc sa poti baga soriceii aia, in fiecare parte a ghearei, fara sa mai trebuiasca sa desfaci nimic. Ca sa montezi soriceii poti folosi un parent si o surubelnita, ca sa ii strangi mai bine. Poti taia cu un cutter din lateral partea din colierul de plastic ce nu e necesara.

14. Reiei in ordine inversa pasii si ai scapat.  Cam asta e tot ce trebuie sa faci.

273676[/snapback]

 

 

buna treaba ai facut!

Link to comment
Share on other sites

in ultimele 2 ore asta am facut si eu.

simplu.

o sugestie am insa:in locul dintre cele doua coliere,exact unde sta bumbul de pe sufa,am pus o bucatica de tabla gaurita si am mai dat o gaura in plasticul ala de sub bumb si am bagat un nit si sta mult mai bine.

colierele alea se rup foarte usor.sper ca m-am facut inteles.bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.