Jump to content

Calitate ulei motor original BMW


Recommended Posts

Salutare…folosesc ulei original bmw încă din 2009, niciodată nu am avut probleme. Astăzi trag joja după 8K parcurși și a trebuit sa completez 550 ml. Uleiul OEM s-a prostit? Mașina mea este x3 F25 an 2012, o am de 7 ani. Același lucru (nivel scăzut) a constatat un prieten cu F11, după ce sa aprins in bord senzorul ulei. Este uleiul de vina? Nu as schimba producatorul. Deși sunt mulți care nu ar pune așa ceva in motor. 
A mai sesizat cineva o astfel de problema?

Mulțumesc 

 

Link to comment
Share on other sites

 

On 12/31/2023 at 3:29 PM, Romulus said:

Cum sa nu faci kick-down, pai imi iau altfel Dacia daca nu mai am kick-down. 🫣

Sau poate Hyundai. 🤣

😆:)) Thx! BMW only!

aici vorbim de un F25 amarat…family car! Bun la toate!

p.s.1: Renunț ușor la întrebarea mea, sunt discuții de tot felul despre uleiuri. Mai încerc un schimb cu OEM, nu as pune nimic altceva decât OEM pe un BMW.

p.s.2: Mai am și un F30 320dA - acolo merge pedala mai bine, dar nu exageram nici acolo. 
cheers!

Link to comment
Share on other sites

Pai nu trebuie exagerat, dar fara kick-down? Nu de aia luam cutiile automate astea super misto? Ca sa le cerem sa faca treaba cand avem nevoie? Acum ca e 850i sau 318i, nu conteaza, da fiecare max cat poate la kick-down.

Link to comment
Share on other sites

Mai bag si eu o parere, desigur la 8k km sa pui 500ml nu-i un capat de tara; deloc.

Apoi daca motorul ajunge sa se incalzeasca la regim, kickdown si mai stii eu ce alte aventuri pe sosea nu il strica, ba poate chiar il curata de depozite..

Si de final, sper ca nu mai pui multa vreme 0W30 daca, cu de-ala a venit din fabrica... bine asta e doar o parere personala; pe la 150k km cred ca nu isi mai face treaba..

Iar dealerul sa stii ca daca nu are 5w30 poti sa cumperi tu Shell Pure Plus Technology si motorul primeste un ulei mai gros (la rece deci il protejeaza mai bine..) si asa poate salvezi si bani.

In rest, gaz si pedala, dupa ce se incalzeste!

Link to comment
Share on other sites

se poate comanda 5w30, functie de rulaj, BMW chiar iti recomanda sa schimbi tipul de ulei pe masura ce creste numarul de km parcursi.

Poti pune o serie de sasiu si verific ce ulei recomanda BMW pt masina ta peste 100k km.

Colegii au dreptate, 800ml / 10.000km este ceea ce BMW numeste "consum specific", nici daca era in garantie masina nu ar fi facut nimic service-ul BMW in cazul de fata.

Link to comment
Share on other sites

Dacă pui ulei 0w30, bmw acum aduce la noi doar ulei fe cu vâscozitatea asta. Știu pentru ca am încercat să-i conving la vreo doua schimburi sa îmi aducă ll04 0w30 și n-au vrut. 

Dacă ți-au schimbat la ll12, ar putea fi un motiv pentru care a început sa consume. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, neo_andersson said:

Colegii au dreptate, 800ml / 10.000km este ceea ce BMW numeste "consum specific", nici daca era in garantie masina nu ar fi facut nimic service-ul BMW in cazul de fata.

Confirm, asa mi-au spus si mie in trecut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.