Jump to content

Cutie viteze GS6-45DZ cuplu maxim


Recommended Posts

Salutare tuturor,

Am o intrebare unde am incercat sa gasesc informatia peste tot dar totusi nu gasesc nimic despre ea, e vorba de cutia de viteze GS6-45DZ ce cuplu maxim poate duce sau mai bine zis este certificat de producator, mentionez si faptul ca am dat mail si la ZF si acum astept si de la ei un raspuns, in trecut ZF avea pe pagina partea de corporate unde aveai detaliile dar imi da access denied ... si acel 45 nu vine de la 450 cuplu deoarece 37BZ sau 53BZ au cuplu diferit fata de primele litere, deci nu este ca la automata 8hp.
PS: Cutia de viteza vine pusa doar pe 
 N47S1, N47N si 525d N57

Va multumesc.

Edited by DragosPena
Completare
Link to comment
Share on other sites

Here are some specifications for the **ZF GS6-45DZ** transmission:

- It is a **6-speed manual transmission** manufactured by ZF Friedrichshafen AG ².
- It is designed for use in **BMW** vehicles ².
- It is rated to handle up to **450 Nm (332 lb-ft)** of torque ².
- The gear ratios for this transmission are not readily available in the search results ¹.

I hope this information helps!

Source: Conversation with Bing, 1/10/2024
(1) MT-parts » BMW » ZF GS6-45DZ - LBM Autoparts. https://www.lbmautoparts.com/en-gb/mt-parts/bmw/zf-gs6-45dz.
(2) Downloads - ZF. https://www.zf.com/products/en/industrial_gearboxes/downloads/downloads.html.
(3) ZF S6-37 transmission - Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/ZF_S6-37_transmission.
(4) ZF S6-53 transmission - Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/ZF_S6-53_transmission.

Asta spune Bing.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns,ideea e ca pe nici unul din link uri nu apare informatia, nu stiu cum o are el cacheuita (ce e drept am cautat numai cu google nu si cu bing, cine mai foloseste bing ? :)) )

atunci nu este deloc bine, urmeaza soft la masina si tinteam undeva la 480 nm ... asta inseamna ca e posibil sa stric cutia cu diferenta de 30nm, stiu ca nu este mare dar totusi exista riscul. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Romulus said:

In mod evident eu. 🤣 Nu e bing motorul de cautare, e bing AI chat cu chatgpt.

ciudat e ca cu chatgpt am incercat si eu dar din pacate a zis ca nu detine aceasta informatie si sa contactez tehnical data sau transmission forums :)) cred ca totusi a luat cum a putut info din diverse posturi/topicuri atata timp cat nu exista documentatie undeva ( crede-ma ca am cautat de mi-a iesit pe ochi) si doar link uri catre 53bz si etc . Oricum pana la urma tot aflu.( tind sa cred ca informatia oferita sus iti zisai e spicuita ca sa zic asa din diverse zone)

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Ok am gasit arhiva asta minunata dar vad ca au doar benzinare gaseai acolo la technical training absolut tot de masina https://archive.org/download/BMWTechnicalTrainingDocuments/ asta din cauza ca sunt americani si ei au doar benzinare …

@Romulus sper ca e ok ca am pus link ul poate ajuta pe cineva pe viitor, daca nu imi zici si il sterg
De exemplu vad ca cutia GS6-45BZ de este pe benzinare e certificata la 470nm

Edited by DragosPena
completare
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu sunt genul care nu alerg masina, nu fac liniute, burnout, drifturi si alte dracovenii , softul va fi strict pentru depasiri pe exterior, mi se pare lenesa cu bagaje si oameni in masina 😄 , tunerul m-a linistit ca nu e problema, am gasit diverse posturi pe net cu tuneri de dau 530-570 chiar in cutia asta deci eu cu sub 500 ar trb sa fiu destul de safe, acum daca pica pica si aia e, oricum vad ca sunt 3 terminatii de gs6-45dz unele care sunt puse doar 320 si altele care sunt puse si pe n57 n47 325/28 deci posibil sa fie mici diferente. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Vin cu un raspuns din partea celor de la Reprezentanta ZF romania, se pare ca aceste cutii au intre 400 si 500 cuplu in functie de codul avut, tinand cont ca masina pleaca cu 450 de fabrica cred ca ar trebui sa aibe undeva la 500. Un fragment din raspunsul lor mai jos:

image.png.1becc6115a07077de01f1a6ae41ffa12.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.