Jump to content

FRM in reprezentanță


Recommended Posts

Buna seara,grup!

Fraților,am reușit iară să îmi fac o boacănă noua pe cap și am nevoie de un sfat de la voi.

Deci recent o inceput sa îmi scrie in navigație mesajul Vehicule Battery și practic sa îmi spuna că bateria e slăbită și trebe schimbata din ce au zis băieții de la service.

Am schimbat bateria,acuma nu mai merg luminile de stopuri,luminile din interior,faza lunga,avarii,semnalizări și geamurile.La service au spus băieții că e ars FRM-ul,dar că ei nu îl pot face sau schimba,doar la reprezentanta dacă incerc.

Ați schimbat cumva la reprezentanta?Nu știți un preț?

Că nu știu la ce preturi să mă aștept și de când am făcut distribuția la ei am o gaura in stomac.

Mașina este un BMW E90 din 2011,2.0 diesel de 184 de cai.

Link to comment
Share on other sites

Dar trebuie schimbat ceva in el ca sa se resursciteze?

Sau e ceva tot așa pe baza de soft ce i se poate face să își dea drumul?

Că am incercat sa duc azi mașina la unul cu un tester,i-a făcut ceva diagnoza,nu am înțeles nimic din ce a făcut.A stat la el mașina 7 ore și mi-a spus că a putut doar sa înregistreze bateria.

Am incercat sa caut pe net sa vad cat e unul nou,da nu găsesc,nici nu știu după ce mă uit,nici nu știu de ce o umblat ăla la baterie dacă știa că poate crăpa FRM-ul că din ce am înțeles pe forum trebuia ținut totuși la puțină tensiune,da acuma aia e...

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult de tot!

Eu am tot cautat pe piese la el,da sincer nu știam nici ce caut,nici ce FRM am pe mașină,nici cum se procedează.

Am vorbit cu un mecanic astăzi,el mi-a spus sa merg totuși până la reprezentanta să cer o oferta de preț,mizând acuma pe cât posibil pe faptul că măcar acolo am garanție și nu știu ce.

Am zis că fug luni până acolo la ei,numai sper sa nu îmi ceara iarăși 12000 de lei că atâta am platit la revizie și distribuție când am făcut-o în aprilie😂

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Dani22 said:

Am vorbit cu un mecanic astăzi,el mi-a spus sa merg totuși până la reprezentanta să cer o oferta de preț,mizând acuma pe cât posibil pe faptul că măcar acolo am garanție și nu știu ce

O sa ajungi la peste 2500 lei cu piese, manopera, reprogramare masina etc.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zeronoo said:

O sa ajungi la peste 2500 lei cu piese, manopera, reprogramare masina etc.

Da la asta m-am gândit și eu...nu știu ce sa zic sincer,mă duc să cer o oferta de preț să vad despre ce ar fi vorba în prima fază.

Măcar revin cu un răspuns și îl postez aici că dacă cumva mai e cineva în situație,poate îl ajută informația.

Dacă vor mă ajutati mereu,atâta sa fac și eu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Domnilor și doamnelor,dacă este cazul,am promis că va spun ce am rezolvat la reprezentanta,poate va vor ajuta așa ca idee informațiile.

Mi-au schimbat modulul FRM cu unul nou,toată afacerea asta ajungând undeva la 2600 de lei.

Aparent,nu îi prea ok sa se circule mult cu mașina daca are erori in bord,chiar daca sunt erori relativ banale,gen un bec ars,sau mă rog,din astea amu,deoarece FRM-ul le stochează și când se umple,de la diferența de tensiune,cedează.Poate dumneavoastră știați deja de chestia asta,eu nu prea aveam idee că am citit multe variante și opinii,dar asta mi-au explicat domnii de aici.

Acuma costurile nu au fost atât de exorbitante pe cât am crezut că vor fi,a fost gata in câteva ore de lucru,băieții chiar au lucrat frumos și elegant.

Totul merge ca înainte,nu mai am nici un fel de problema.Am zis sa mă întorc să va spun cat a costat și cât a durat,poate mai ajuta pe cineva,deși va doresc sa nu fie cazul.

Mulțumesc mult pentru ajutor,fraților!

Numai bine,Doamne ajuta!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2024 at 10:41 PM, Dani22 said:

Domnilor și doamnelor,dacă este cazul,am promis că va spun ce am rezolvat la reprezentanta,poate va vor ajuta așa ca idee informațiile.

Mi-au schimbat modulul FRM cu unul nou,toată afacerea asta ajungând undeva la 2600 de lei.

Aparent,nu îi prea ok sa se circule mult cu mașina daca are erori in bord,chiar daca sunt erori relativ banale,gen un bec ars,sau mă rog,din astea amu,deoarece FRM-ul le stochează și când se umple,de la diferența de tensiune,cedează.Poate dumneavoastră știați deja de chestia asta,eu nu prea aveam idee că am citit multe variante și opinii,dar asta mi-au explicat domnii de aici.

Acuma costurile nu au fost atât de exorbitante pe cât am crezut că vor fi,a fost gata in câteva ore de lucru,băieții chiar au lucrat frumos și elegant.

Totul merge ca înainte,nu mai am nici un fel de problema.Am zis sa mă întorc să va spun cat a costat și cât a durat,poate mai ajuta pe cineva,deși va doresc sa nu fie cazul.

Mulțumesc mult pentru ajutor,fraților!

Numai bine,Doamne ajuta!

Eu ma intreb daca nu cumva se putea reseta acel cycle count de la FRM sa se deblocheze. Am patit ce ai descris tu cu un FEM de F30 al unui prieten si i-am dat reset la acel counter si a mers dupa fara probleme

Link to comment
Share on other sites

Asta sincer nu știu să vă spun,abia am inceput sa fiu mai implicat cu tot ce tine de mașini de când o am pe aceasta și inca am extrem de multe de învățat,da ce știu acuma,mai scriu pe aici că poate ajuta pe cineva🙏🏻😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.