Jump to content

Recomandari service BMW in Romania


Romulus

Recommended Posts

Haideti sa centralizam aici macar pentru Bucuresti, recomandarile voastre pentru service, ca sa putem da link la acest topic. Va rog scrieti si o propozitie macar despre experienta voastra cu firma care o recomandati.

Cand cineva intreaba o asa recomandare, presupun ca nu doreste sa mearga in reteaua de dealeri/service BMW.

Link to comment
Share on other sites

Cutii automate - eu expun exclusiv aici Automatico

Service-uri: experienta buna cu Service Team

BForce sta bine pe PR, dar sunt scumpi fata de cei de sus, in schimb ai raport generat de ei pe toate reparatiile si loc de asteptare frumos.

Reprezentante: eu sunt foarte multumit pentru revizii de ProLeasing Ploiesti (nu e Buc, dar e aproape, mai ieftin, mai orientati catre client fata de oricine din B)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Autostar 3000 pentru curățare DPF prin metoda arderii și suflare cu aer sub presiune, nu curățare chimică (in București).

https://www.curatare-filtruparticule.ro/

Pentru distribuție, schimbat tampoane motor, curățat admisie plus chiulasa, eu am apelat la APB Service. Foarte mulțumit de Iulian, foarte priceput și cu multă răbdare pentru clienți cu multe întrebări (eu). Lucrează doar cu piese BMW și se țin și de timpii comunicați clientului. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.bmwclub.ro/forums/tags/faq/

Incerc sa adun in tag FAQ toate intrebarile des puse sau cum fac oamenii noi sa gaseasca mai repede drumul. Iar daca noi cei vechi dorim sa dam un sfat, asa gasim repede calea spre raspuns.

 

Asa ca daca aveti recomandari, puneti si pentru TAG FAQ, am sa fac split la topic anyway.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Eu mi-am intretinut F11-le timp de aproape 5 ani la bForce si am fost multumit dupa fiecare interventie. Imi place ca ai voie sa stai langa mecanic pe timpul lucrarii si poti vedea absolut tot ce se intampla. Piesele folosite sunt BMW OE, au acces la baza de date BMW, ceea ce este un plus privind istoricul masinii, primesti un raport de service pe e-mail dupa si mi se pare ca au experienta.

Minusuri: daca nu te pricepi deloc la domeniul auto incearca tactica romaneasca urmatoare: '''aveti o bataie in cutia cu scule, deci trebuie sa schimbati motorul'....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ciprian01 said:

Cutii automate - eu expun exclusiv aici Automatico

Service-uri: experienta buna cu Service Team

BForce sta bine pe PR, dar sunt scumpi fata de cei de sus, in schimb ai raport generat de ei pe toate reparatiile si loc de asteptare frumos.

Reprezentante: eu sunt foarte multumit pentru revizii de ProLeasing Ploiesti (nu e Buc, dar e aproape, mai ieftin, mai orientati catre client fata de oricine din B)

bForce București

 
ServiceTeam BMW
 
 
premium bootstrap themes

ServiceTeam BMW

premium bootstrap themes
Link to comment
Share on other sites

Eu am mai fost la Dormag si FRK, dar na doar operatiuni banale nu as putea sa zic ceva pozitiv sau neutru. La FRK nu mi-a placut ca ei scriu in istoric in partea de jos. M-a enervat atat de tare incat am fost de am facut ceva la reprezentanta ca sa apara apoi in ordinea fireasca. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc sa fac o harta cu toate recomandarile voastre. Daca merita adaugat si il recomandati, va rog trimiteti-mi un PM cu ce doriti adaugat aici.

Harta am sa o fac la nivelul intregii tari.

 

10 minutes ago, Shep86 said:

La FRK nu mi-a placut ca ei scriu in istoric in partea de jos.

Cum adica scriu in istoric in partea de jos?

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Recomandari service BMW in Romania
6 minutes ago, Mircea-Si said:

Pentru Constanta, alternativa la Bavaria este Bimmer Workshop, pot scrie interventiile facute in masina.

Ultima vizita la ei, schimb placute fata spate + senzori uzura la F25, 1300 lei.

Adaug la recomandarea ta si Bimmer Workshop.

Recomandarile adaugate pe harta le pun cu portocaliu sa se vada cine a recomandat si ce a spus despre.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut experiente cu 3 service-uri si 2 reprezentante din zona . Respectiv Service Scream (Tezparii), b-Force si FRK , de reprezentante  spun doar ca sunt dezamagitoare din toate punctele de vedere.

O sa le clasez in ordinea descrescatoare a nivelului de .... multumire -daca vreti pe care l-am perceput eu (ca si  mai putin cunoscator dpdv tehnic al lucrarilor efectuate) , dar cu o oarecare capacitate de a "citi" oameni, atmosfera de lucru si modul in care esti tratat si perceput corect ca si client. 

1.  FRK care are sediul nou in Otopeni pe str. Libertatii nr 4

2. b-Force

3. Service Scream (Tezparii)

Edited by X33dg01
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, X33dg01 said:

Eu am avut experiente cu 3 service-uri si 2 reprezentante din zona . Respectiv Service Scream (Tezparii), b-Force si FRK , de reprezentante  spun doar ca sunt dezamagitoare din toate punctele de vedere.

O sa le clasez in ordinea descrescatoare a nivelului de .... multumire -daca vreti pe care l-am perceput eu (ca si  mai putin cunoscator dpdv tehnic al lucrarilor efectuate) , dar cu o oarecare capacitate de a "citi" oameni, atmosfera de lucru si modul in care esti tratat si perceput corect ca si client. 

1.  FRK care are sediul nou in Otopeni pe str. Libertatii nr 4

2. b-Force

3. Service Scream (Tezparii)

Toate sunt deja pe harta, multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romulus said:

Toate sunt deja pe harta, multumesc!

 

Am o problema de...... tehnica utilizarii .......adica eu  am scris despre Service Scream (Tezparii)  si apare service scream (teparii sau ceva de genul)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, coco1382 said:

La Craiova recomand Service Auto Carintia, din cate retin si ei pot trece pe serverele BMW tot ce repara si sunt si foarte ok si profi! 🙂 

Eu nu gasesc asa ceva.

1 minute ago, X33dg01 said:

Am o problema de...... tehnica utilizarii .......adica eu  am scris despre Service Scream (Tezparii)  si apare service scream (teparii sau ceva de genul)

E o istorie lunga si veche. Au fost acum peste 10 ani un val de colegi care au avut experiente super proaste cu ei si s-a descis sa nu se mai poata recomanda acel service. Ignora pentru moment.

3 minutes ago, coco1382 said:

La Craiova recomand Service Auto Carintia, din cate retin si ei pot trece pe serverele BMW tot ce repara si sunt si foarte ok si profi! 🙂 

ok, gasit si adaugat.

Link to comment
Share on other sites

@Romulus Pai cand intrii in istoric la masina, iti apare in ordine descrescatoare de sus in jos. Cei de la FRK, scriu ultima inregistrare in partea de jos. Adica tu o sa ai pe ecran : 

Operatiune X - 2023

Operatiune Y - 2022

Operatiune Z  - 2024.

 

Edited by Shep86
Link to comment
Share on other sites

Service history man din idrive -> (el este offline pe masina) si cand mergi la reprezentanta si scriu ei ceva, procedura este ca se sterge ce e local pe masina, si apoi vin datele din cloud-ul bmw. 

Aceste service-uri "partenere" platesc si ele un abonamet la bmw de au drept de scriere(pe servere bmw,), adica nu se sterg cand mergi la reprezentanta. Cam atat stiu sa-ti explic.

 

Edited by Shep86
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shep86 said:

@Romulus Pai cand intrii in istoric la masina, iti apare in ordine descrescatoare de sus in jos. Cei de la FRK, scriu ultima inregistrare in partea de jos. Adica tu o sa ai pe ecran : 

Operatiune X - 2023

Operatiune Y - 2022

Operatiune Z  - 2024.

 

Nu știu cu lux de detalii toate dedesubturile dar motivul pt care apare la finalul listei este pt că nu am platit nu știu ce full acces la serverele AG. Mare majoritate a service-urilor dedicate BMW au "problema" asta, nu doar FRK. 

De-a lungul anilor și mașinilor deținute, am colaborat cu Dormag, Service Scream (Tezparii) Bmw, APB, BMW Cobălcescu și Proleasing Ploiesti. Doar ultimii doi mi-au scris in istoric și a apărut în ordinea corecta. Restul nu....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.