Jump to content

intrebare despre garantia/asigurarea premium selection


Wolff

Recommended Posts

Am o intrebare despre garantia/asigurarea premium selection - la G31 s-a aprins check engine in bord, si am fost la Bavaria ; au acceptat sa repare pe garantia premium selection, dar a trebuit sa platesc din buzunar diagnoza initiala, si nu a fost ieftina (vreo 600 lei).

Au transmis deviz pt acord reparatie (apareau si niste costuri cu diagnosticare), au primit acceptul, am facut inlocuirea (senzor NOX) la ei, dar nu au zis nimic de rambursare cost diagnoza initiala.

Asa se procedeaza tot timpul pt garantia premium selection, platesti din buzunar diagnoza? sau banii aia i-a bagat altcineva in buzunar? nu mi-au dat niciun fel de acte in ziua reparatiei, nici inainte nici dupa.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Normal este oarecum să aștepte să vadă dacă face sau nu obiectul garanției ca să știe dacă încasează sau nu diagnoză, însă probabil de frică de a nu rămâne cu factura neplătită și clientul “fugit” în cazul în care se refuză pe garanție, te pun să plătești de la început.

 

Faptul ca nu ți au zis nimic, se gândesc ca poate scăpa fără sa storneze factura, insa pune te pe poziții, du-te sa discuți verbal cu ei, în funcție de asta le faci și solicitare in scris cu protecția consumatorului daca nu vor sa ți ramburseze suma aia înapoi. 

 

Eu procedez prin așteptare clară să văd dacă e garanție sau nu, nu mi s a întâmplat să nu vină omul să plătească dacă e cazul. 

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au schimbat spira de la volan, cea cu manetele de semnalizare prin Premium Selection Real Garant la Bavaria Craiova. Nu m-a costat absolut nimic. Cred ca depinde foarte mult de ce fel de oameni dai la reprezentanta, cum stiu sa managerieze situatia.

Link to comment
Share on other sites

N-are cum, trebuie sa fi primit ceva, cred ca se refera la faptul ca nu a primit niciun deviz cu ce s-a schimbat si cat a costat reparatia.

Eu zic ca ar trebui sa primesti si banii inapoi de pe diagnoza, se face asta (platesti  tu diagnoza) ca in cazul in care garantia nu acopera dar aici trebuie sa intre cu totul, adica sa primesti banii intr-o forma sau alta. Pe mine m-a costat anul trecut, tot pe senzorul nOX, undeva la 450 de lei diagnoza si a fost in jurul a 4000 de lei acest minunat senzor.

Edited by arnx
Link to comment
Share on other sites

Daca lor li se va accepta devizul unde este inclusa diagnoza, atunci vor trebui sa-ti ramburseze banii. Eu am platit din banii mei EGR-ul, cand am folosit garantia de tipul asta, si cand serviceul a primit banii in cont m-au chemat sa mi-i dea inapoi.

Link to comment
Share on other sites

am primit chitanta pt banii platiti pe diagnoza; dar m-a mirat ca in ziua reparatiei nu au mai fost facute hartii, macar de predare-primire masina, mai ales ca am lasat masina la 8.30 si am luat-o la 15.30; si programarea de reparatie a fost facuta direct de consilier, doar ca erau 3 la aceeasi ora 8.00 si am asteptat 30 min.

in fine, bine ca au schimbat macar senzorul, e vreo 3500 la ei 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.