Jump to content

F30 benzina, xdrive, an 2017, 98000km


Recommended Posts

Salutare,

Nou posesor de BMW frumos.

Va cer putin ajutor sa aflu daca un consum de 13-14% in traficul de Bucuresti, rush hour este normal si cat si daca trebuie, ulei ar trebui sa consume.

Aste de care vorbesc a fost verificata pe car vertical si la BMW, ca are istoric acolo, si mi-au dat-o de foarte buna. Acum, la vreo 1500 km, m-am trezit ca voia un litru de ulei. I-am dat.

Mai zic astia de al BMW ca trebuie sa ii fac nustiu ce update de software, dar numai la ei. Cand am intrebat despre ce e vorba, mi-au spus ca fac update la toate componentele. Nu mi-au spus si de ce, dar astept inca mail de la ei.

Urmeaza sa ii fac revizie, am o cotatie minunata de bujii, filtre placi frana spate, ulei minunat, de vreo 2400 lei. Mi se pare decent.

Numai ca ma cam ingrijoreaza faza cu uleiul si cu 14% in oras.

Mersi pentru orice info.

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Mersi pentru raspuns. E motorul de 2 litri, 320i, benzina, cu idrive 6, daca contează . Aia 14% sunt cam pe 10km, vreo 30 minute de mers, din pantelimon in eroilor. Cam 50% bara la bara, plus miliarde de stopuri.

La bmw o sa fac  insa nu am reusit sa aflu ce inseamna asta. In timisoara, dupa verificare, tipul ala de la bmw a fost cam evaziv, parea ca nu stie ce il intreb.

Iar omul de la care am luat-o doar a mers cu ea. Revizii si gaz si gata.  Azi am descoperit ca mi-a dat si trusa medicala originala.

Un update de soft i-am facut si eu, dar ala cred ca era doar pt bluetooth, ceva.

On 2/9/2024 at 10:34 AM, Romulus said:

Sa stii ca e mare diferenta intre 316i si 340i, cum ai vrea sa ghicim ce model ai tu?

Scuze. 320i. Am uitat sa zic.

Edited by Uruquel
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sskkaa said:

La rutina de mers 14% nu mi se pare un consum foarte mare, distanta scurta, semafoare multe... nu vad o reala problema. Cat te asteptai sa consume? 😄 

😂 Habar n-am. Ideea e ca vreau sa stiu de la cat sa ma ingrijorez ca ar putea avea o prb. Cred ca ma asteptam undeva la 12. Astia pe afara dau consumuri destul de mici, raportate de oameni. Adevarul e ca merg cu ea in sport. In confort mi se pare ca sta subturata.

 Acum sa vaz cum sa treaba cu oil-ul. 

Link to comment
Share on other sites

Nu  e subturata deloc,asa a fost conceputa sa mearga daca vrei un consum decent.Pe de alta parte mersul pe sport probabil aduce consumul de ulei acum depinde si ce intelegi prin mers pe sport.Consumul ala de afara nu are legatura cu Romania unde traficul e asa cum e.Un litru de ulei la 10000-12000km poate e normal la modelul asta depinde si de cati km are masina si cati km au trecut de la revizie.Ca idee de la min la max pe joja canitatea de ulei care trebuie compleatata e de 1 litru.

Edited by tzucul
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi. Asta cam asa e. Am venit din Timisoara in Bucuresti cu 6.2%.

De bucurat ma bucur de fiecare data cand ma urc in ea. Sta bine, accelereaza liniar, se da lumea din fata ei :)) E... aproape ca atunci cand merg cu motoreta, doar ca mult mai comod si cu muzica de calitate mai buna!

Am un baietan la job, cu un 320d, tot de prin 2016-2017.  Alui nu a consumat niciun pic de ulei. A facut schimbul zilele astea si a zic ca atat cat a bagat, atat a scos. Ii fac si eu in martie-aprilie schimbul si vad atunci.

In oras, pe sport, la mers lejer, sta in turatie putin mai mare, la acelasi consum ca pe confort. Ce e in plus e la demaraj, ca e mai infocata.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2024 at 10:36 AM, sskkaa said:

La rutina de mers 14% nu mi se pare un consum foarte mare, distanta scurta, semafoare multe... nu vad o reala problema. Cat te asteptai sa consume? 😄 

Nu este mult deloc pentru bara la bara.

Link to comment
Share on other sites

A verificat colegul uleiul la achizitie? Era la maxim? Cand a fost ultima revizie? Ce ulei s-a pus?

Masina e la el de 1500km inteleg... eu as face o revizie completa ulei+filtre, si dupaia poti urmari consumul de ulei...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sskkaa said:

A verificat colegul uleiul la achizitie? Era la maxim? Cand a fost ultima revizie? Ce ulei s-a pus?

Masina e la el de 1500km inteleg... eu as face o revizie completa ulei+filtre, si dupaia poti urmari consumul de ulei...

Asa ar fi indicat.

Link to comment
Share on other sites

Consumul masinii tale e ft ok, stai linistit. DAca-ti papa 1L ulei  la 1500 de km de forja si turatii mari, e normal. Toate benzinarele papa ulei cand le tii in kick down si schimbi la 6000 rpm 😄 Consumul la drum lung  e mega decent. Bucura-te de masina!  S-o alergi cu placere! 

Link to comment
Share on other sites

In ziua in care a cerut, i-am dat kickdown de cateva ori, spre mare.

Da, e la mine de 1500, cam asa. Astia de la BMW, unde a avut-o omul in garantie/service, nu mi-au zis ca e necesar schimb de ulei cand am luat-o, la 96.000. 

O sa-l schimb si o sa stiu eu care e treaba. Tipul de dinainte era la fel de aerian ca mine. Stia ca trebuie sa mearga la service, ce faceau aia era treaba lor. Nu l-a interesat :))

Scrie ca are ulei BMW 04W30

 

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sskkaa said:

Fa revizia, schimba uleiul si toate filtrele, si vezi-ti de drum. Mai verifica din cand in cand uleiul sa fie spre maxim. Doar asa pot vedea/verifica consumul de ulei corect.

Multam. Asta ii fac. Azi ii fac o programare, ca e mai bine.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2024 at 12:23 AM, Viper05 said:

un singur lucru se poate intelege, ca apasa butonul ala pe care scrie “sport” pe consola

Exact! imi pare ca respira mai bine decat pe confort sau ecopro. 

Am incercat ecopro mai mult, intre doua alimentari, nu pot sa zic ca a fost diferenta fata de modul sport.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.