Jump to content

Bmw x3 2021 G01 jante si anvelope


Recommended Posts

Salutare, am achizitionat un bmw x3 g01 echipat cu anvelope de iarna runflat 245 45 R20 fata/spate  (acestea se regasesc specificate si in cartea masinii) . Urmeaza sa achizitionez anvelopele pt sezonul de vara , insa in cartea masinii am citit ca pe puntea fata se pun 245 45 R20 si pe puntea spate  275 40 r20 (la cele de vara). Intrebarea mea este : daca folosesc jantele cu care este acum echipata masina pot monta anvelope de vara de aceleasi dimeniuni fata spate , adica la fel ca cele pe care le are masina acum dar de iarna? (fara a avea probleme cu cutia de transfer)

111.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, in mod normal pe 20 de vara omologate sunt 245 fata cu 275 spate.

Daca pui toate 4 rotile la fel, 245/45/20, nu cred ca fie nicio problema cu cutia de transfer, din moment ce acest setup il poti folosi fara probleme cu anvelopele de iarna.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ionut222222222 said:

Ideea e ca daca as vrea sa pun pe spate 275 , ar trebui sa schimb jantele pt ca difera ET ul pt spate …

Daca vrei sa pui pe spate 275 ai nevoie de alte jante ( 2 buc ). Nu poti pune anvelope de 275 pe jantele astea pe care le ai acum.

Deci pentru vara ori pui 4 anv la fel, ori mai iei 2 jante ( in dimensiunea corecta ) si pui pe spate 275.

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat in setarile din meniu si dupa schimbul anvelopelor se seteaza acolo ce tip de anvelope folosesti (vara/iarna/all season). La cele de vara pot seta pe spate doar dim de 275 . singura varianta ca sa le pot pune pe toate la fel , adica 245 ar fi sa setez din meniu anvelope all season si chiar sa pun pe masina all season....ideea e ca nu am folosit niciodata all season si nu stiu daca sunt ok . Ca idee m am gandit ca varianta la michelin crossclimate 2 245/45 r20. Daca a folosit cnv acest tip de anvelope pe xDrive , sa mi zica si mie o parere legata de ele. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, daca vrei sa fii conform, trebuie sa pui anvelope RUNFLAT cu omologare (*) BMW, iar allseason NU gasesti astfel de anvelope. In al doilea rand, cumperi 2 jante specifice dedicate OE, aferente dimensiunii tale pe spate de 275/40/20.

Iti spun pentru ca si eu am un X3 G01 M40d, in aceeasi configuratie, jante pe 20 ( 245/45/20 fata si 275/40/20 spate ).

Daca vrei sa ramai cu 4 buc jante de aceeasi dimensiune, cu 4 buc anvelope de vara 245/45/20, nu cred ca va fi o problema, fiind toate aceeasi dimensiune, dar recomandabil ar fi sa le ai conforme, in 2 dimensiuni diferite fata/spate.

Link to comment
Share on other sites

Problema ar fi ca ar trebui sa setez din meniu ca am pe masina anvelope de iarna sau all season si eu de fapt sa am de vara pe masina ....adica ma gandesc ca in functie de setarile predefinite cu care vine masina din fabrica e posibil din cauza diferentei de profil al anvelopei sa nu fie ok pt cutia de transfer...

Link to comment
Share on other sites

Repet, anvelope allseason nu poti pune. Ca sa stai linistit, cumperi 2 jante pe 20 pe spate, in dimensiunea corecta/conforma, sa ai un set omologat:

FATA - 245/45/20

SPATE - 275/40/20

Atentie la anvelope, sa fie RUNFLAT si omologare (*)/STELUTA - BMW.

Pe jante de 20 ai 3 variante de vara: Bridgestone Alenza 001, Pirelli Pzero PZ4 si Michelin Latitude Sport 3.

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Bmw x3 2021 G01 jante si anvelope
On 2/22/2024 at 11:49 AM, sskkaa said:

Repet, anvelope allseason nu poti pune. Ca sa stai linistit, cumperi 2 jante pe 20 pe spate, in dimensiunea corecta/conforma, sa ai un set omologat:

FATA - 245/45/20

SPATE - 275/40/20

Atentie la anvelope, sa fie RUNFLAT si omologare (*)/STELUTA - BMW.

Pe jante de 20 ai 3 variante de vara: Bridgestone Alenza 001, Pirelli Pzero PZ4 si Michelin Latitude Sport 3.

Nu trebuie sa fie runflat ca sa fie omologate.Exista anvelope XL cu marcaj steluta Bmw si nu sunt runflat.Chiar azi am comandat anvelope normale cu steluta bmw pe 21 inch Pirelli p zero.La fel pe 22 inch normale Xl cu steluta Bmw Continental.

Link to comment
Share on other sites

Pentru masina lui, si pe dimensiunile lui nu exista decat anv omologate runflat. Cunosc bine situatia pentru ca am avut aceleasi intrebari cand am luat anvelope si am sapat dupa raspunsuri 🙂

Pt X5 si 21/22 e alta discutie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.