Jump to content

BMW 335i Xdrive 2011 E92 - greseala sau nu?


minu94

Recommended Posts

Scuze, nu m-am exprimat eu bine. Se refera la nivelul calitatii.

AP are reglaj doar pe inaltime, ST are doua variante cu reglaj pe inaltime sau inaltime si duritate iar KW inaltime si duritate

Am mai gasit si Vogtland care sunt la nivel de ST. Am pus intrebari legat de arcuri sa vad daca sunt progresive sau liniare

Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2024 at 5:48 PM, minu94 said:

Gata, am dat jos si alternatorul si maine la reconditionat cu el. Tot maine ajunge si bateria noua asa ca this week iesim la plimbari lungi linistiti.

U5xEu9m.jpeg

In alta ordine de idei, am vazut ca burdufurile de protectie de la amortizoare sunt duse complet, asa ca am gasit scuza de a pune coilovere. M-am oprit la cele de la ST Suspension, facute de KW.

Din ce am inteles, sunt 3 game. Low - ap sportfahrwerk, Mid - ST Suspension si High - KW

Good for you 🤗 o să am în minte amortizoarele astea. Fata sunt noi, dar ceva buget si spatele îmi dă ceva semne de oboseală.

La fel am făcut si eu..."criticele" să o pot face daily, ca am zis să conduc ceva sa mă bucure mereu, și apoi usor ușor intru in detalii.

Tu ai mai puține detalii 😂 Dar si prețul și-a spus cuvântul. Eu aștept luna mai și următoarea tranșă mai mare de fonduri să ma ocup de a mea..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La mine pe spate au fost schimbate la 176k km insa nu s-au gandit sa schimbe si protectiile...si arata groaznic. Plus ca e asa inalta cu xDrive...macar daca iau coilovere o pot face si de vara, si de iarna :)) 

Si exact, facem lucrurile critice inainte, care necesita atentie pt o functionare corespunzatoare si apoi restul de natura estetica. Am comandat si ghidajele de la grilele de aerisire ca am cam ramas cu ele in mana cand incercam sa mut fluxul de aer :)) 

In alta ordine de idei, ieri am dus alternatorul si a fost gata tot ieri. Cu ocazia asta, am decis totusi sa schimb si intinzatorul de curea, rolele si cureaua daca tot sunt acolo si azi imi ajung si acestea si o reasamblam dupa 😄 

 

doNwmkG.jpeg

vxe39SU.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

Ah, că mi-am adus aminte. Verifică cu seria de șasiu pe BMW Romania, să nu ai și tu recall activ pentru unul din cablurile de la aerotermă. Eu am programare zilele astea, e unul din cablurile de la aerotermă cu risc să topească chestii pe acolo sau chiar să ia foc. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png

Sa ma invat minte sa nu mai cumpar masini cu doar cateva luni de iesirea din productie, pare ca au toate problemele rezolvate.

E ca si la Lada! Perfecta din prima! Nicio imbunatatire nu poate fi adusa dupa!

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2024 at 5:24 PM, Romulus said:

image.png

Sa ma invat minte sa nu mai cumpar masini cu doar cateva luni de iesirea din productie, pare ca au toate problemele rezolvate.

E ca si la Lada! Perfecta din prima! Nicio imbunatatire nu poate fi adusa dupa!

eh, stai liniștit, vorbim peste 15 ani daca ai vreun recall 😂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update time again. Am colantat trimurile in negru lucios si imi parea rau ca nu am si padele pe volan, asa ca am cautat si am gasit pe cineva care vindea volan cu padele deja adaptat (niste fire din volan) si cu alcantara peste (aici nu sunt mare fan, dar cer si parerea voastra). Ce m-a interesat e ca pe sub sa arate bine si este intr-o stare ft buna in cazul in care ma decid sa dau alcantara jos.

Asa ca a ramas doar sa trag doua fire de la spira la schimbator si aia a fost, merg si padelele.

Momentan sta putin pe bara masinuta, saptamana viitoare o inmatriculez. Am asteptat putin dupa cei de la BAAR ca sa mai scad pretul de la RCA deoarece ma incadram la risc ridicat si a merssss, au aprobat.

 

9Dkuls3.jpeg
 

sUdKuDX.jpeg

3KwFoJP.jpeg
RmKmFOn.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 hours ago, WIN60 said:

Care e faza cu BAAR? Adică cum te încadrai, de ce? Și cum ai făcut să nu te mai încadrezi? Da ne niște detalii.

Sa facem un topic separat pt asta? Ma gandesc ca poate mai ajuta oameni sa mai scada la RCA. Macar acolo sa prezint pas cu pas demersurile.

LE: Am facut un topic intre timp. Aici: 

 

Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, quze said:

Mie imi place cum vine cu alcantara. Gasesti tutoriale cum sa o cureti o gramada. Iar daca chiar se va uza, poti sa o schimbi atunci cu piele

Merci mult, mult de parere. Am tot intrebat si toata lumea zice ca arata bine, so all good :)) ramane cu alcantara. In caz ca se va uza, scap de cusaturi si scot materialul, e pus peste pielea standard a volanului deci tot e ok.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panzi1 said:

ce frumos e volanul 😍😍😍 felicitări!

Thanksss! Chiar am gasit la chinezi ce cover a folosit individul pentru a imbraca volanul. Daca vrei link, sa imi zici

@Beam We, inteleg ce zici insa nu as fi vazut trimurile in alta culoare, dunno. Nu imi place sa am ceva tipator in interior, not a big fan. Ai vreo propunere? Eu sunt deschis de fel, mai ales ca la partea creativa nu ma pricep asa bine :))

Link to comment
Share on other sites

Ce sa fie țipător in materie de trimuri?Doar nu mă refeream la colantare în roșu sau roz. Personal, cu trimurile argintii/M pack mi se pare că ar fi arătat mai bine. E doar o părere, important e sa îți placă ție ☺️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.