Jump to content

Jante originale second-hand?


GenericUser

Recommended Posts

Salutare,

Curand trebuie sa trecem toti la anvelope de vara si cum G30-ul meu a venit cu roti de iarna, am ocazia sa fac setul de la 0. Masina am luat-o cu roti de iarna model 633 si sunt indecis daca sa pastrez doar jantele astea si sa schimb anvelopele pe ele sau sa caut alte jante/roti.

Vreau sa va intreb daca ati avut experiente cu achizitie de jante sau roti SecondHand si daca recomandati. (eventual site/vanzator anume) 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GenericUser said:

Mersi fain! Vad ca au doar doua modele compatibile cu G30. Mi-ar placea ceva black/grey, de ex m664.
Pt anvelope ce parere aveti de Pirelli PZ4 * ? 

Fix modelul ala l-am luat si eu cand am trecut la anvelope de vara, masina venind cu roti de iarna.

In 2019 parca le am cumparat de pe OLX, erau noi, atat jantele cat si cauciucurile, pretul fiind sub jumatate din costau la dealer.

Vad ca o janta e 3200 de RON aici:

https://www.bavauto.ro/36117855085?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA0PuuBhBsEiwAS7fsNde2HzVDbrWyYPEglkrGRXbOTrmt4fn-JKjF9i431jWSwVbfT53KNxoCh10QAvD_BwE

La pretul asta ajungi la 18-19 mii de RON cu tot cu anvelope, eu am dat atunci vreo 9000 daca imi aduc aminte.

Edited by raduron10
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, raduron10 said:

Tot modelul asta l-am luat de la Arena Wheels in iulie 2017 pt G30, masina abia lansata, la pretul de 1400 euro plus tva (aprox 8000 lei la cursul euro de atunci). Aveau pe ele Michelin Primacy 3 (nu aparuse 4 la vremea aia) si o uzura pe care am estimat-o eu la maxim 10.000km.

@GenericUser, posibil sa nu aiba totul urcat pe site. nici atunci nu aveau. mai bine suni.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Mersi Ciprian de oferta, vreau tot pe 19. ar fi ciudat sa am pe 18 de vara si pe 19 de iarna,
OFF: spor la vanzare cu G30-ul, chiar m-ai pus un pic pe ganduri daca sa te sun sa vad masina atunci cand cautam 5-ar ul.

@edit Ok, voi suna maine la ei sa vad daca au si altceva.
@raduron10 Pe OLX am mai vazut cateva, dar nu as sti cum sa verific daca sunt ok. De ex astea ar fi super la pret:https://www.olx.ro/d/oferta/jante-bmw-seria-5-g30-g31-r19-originale-goodyear-runflat-dot20-2023-IDhLr87.html?isPreviewActive=0&reason=seller_profile&sliderIndex=1

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GenericUser said:

Mersi Ciprian de oferta, vreau tot pe 19. ar fi ciudat sa am pe 18 de vara si pe 19 de iarna,
OFF: spor la vanzare cu G30-ul, chiar m-ai pus un pic pe ganduri daca sa te sun sa vad masina atunci cand cautam 5-ar ul.

@edit Ok, voi suna maine la ei sa vad daca au si altceva.
@raduron10 Pe OLX am mai vazut cateva, dar nu as sti cum sa verific daca sunt ok. De ex astea ar fi super la pret:https://www.olx.ro/d/oferta/jante-bmw-seria-5-g30-g31-r19-originale-goodyear-runflat-dot20-2023-IDhLr87.html?isPreviewActive=0&reason=seller_profile&sliderIndex=1

Pai cel mai simplu ar fi sa te duci sa le vezi, sau sa trimiti pe cineva sa le vada.

Eu le am primit prin curier, fiind noi atat jantele cat si anvelopele imi puteam da seama foarte usor desfacand coletul, asa la cele SH trebuie mai multa atentie.

8 hours ago, edit said:

Tot modelul asta l-am luat de la Arena Wheels in iulie 2017 pt G30, masina abia lansata, la pretul de 1400 euro plus tva (aprox 8000 lei la cursul euro de atunci). Aveau pe ele Michelin Primacy 3 (nu aparuse 4 la vremea aia) si o uzura pe care am estimat-o eu la maxim 10.000km.

@GenericUser, posibil sa nu aiba totul urcat pe site. nici atunci nu aveau. mai bine suni.

Da, exact asa au venit si ale mele cu MP3.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat de iarna de la Premium Wheels Pitesti, in 2021. Mai exact am luat model 618 cu anvelope Dunlop Wintersport 4D care mai aveau ceva carne pe ele, ma mai duc o iarna (deci 3 sezoane in total, not bad). Am dat 500 de euro pe tot setu, cu tot cu senzori si sunt f multumit.

Vezi ca au siteul lor si ii gasesti si pe OLX.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.