Jump to content

NBT Evo - Retrofit DAB posibil?


Recommended Posts

Salut,

In ultimul timp am folosit o masina care avea radio DAB si mi-a placut varietatea - mult mai multe posturi, apar informatii despre melodie, se aude mult mai bine decat FM, etc.

Per total, desi nu am urmarit dotarea asta pana acum, deodata mi se pare o alternativa foarte buna la playlisturile personale, pentru ca gasesti usor un post ok, iar calitativ pare ca asculti mp3.

Insa sunt in situatia in care folosesc o masina cu NBT Evo, care nu are DAB radio din fabrica.

Exista vreo posibilitate de retrofit a acestei functii?

 

Mersi,

 

Link to comment
Share on other sites

Este un F22, dar banuiesc ca partea de infotainment e 99% comuna cu F30. Mai las un 1% marja de eroare. 🙂

 

LE: in sensul in care ma gandesc ca sunt mai multe F30 pe piata, iar ce solutie s-ar aplica acolo se aplica si pe F22 banuiesc.

E destul de rar discutat subiectul DAB, tot ce am gasit era un singur subiect pe un forum extern referitor la un F30.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Salut @paul_e88 Singura varianta este sa schimbi unitatea actuala NBT Evo cu una care are Tuner DAB, plus sa montezi antenele pentru receptie DAB.
In imaginea de mai jos ai pinout-ul unei unitati NBT Evo cu DAB, vezi ca sunt 2 conectori galben si verde pentru antenele DAB, pentru FM si AM sunt conectorii alb si negru.
Untitled.thumb.jpg.2bcb05a39355724ed74aa2dae816f241.jpg

Edited by theWarlordC
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da’ tu intrebi pentru Romania? Ca singurul emitator de DAB din Romania a incetat sa mai emita acu cativa ani buni. In rest, sunt de acord, calitatea e foarte buna. Eu cand am adus masina din Germania am ascultat numai DAB pe drum (in Germania si Austria, ca la unguri n-am gasit nimic).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, theWarlordC said:

Salut @paul_e88 Singura varianta este sa schimbi unitatea actuala NBT Evo cu una care are Tuner DAB, plus sa montezi antenele pentru receptie DAB.
In imaginea de mai jos ai pinout-ul unei unitati NBT Evo cu DAB, vezi ca sunt 2 conectori galben si verde pentru antenele DAB, pentru FM si AM sunt conectorii alb si negru.
Untitled.thumb.jpg.2bcb05a39355724ed74aa2dae816f241.jpg

Deci e adevarat ce auzisem, e nevoie de schimbarea unitatii. Ma gandeam ca e o functie extra, dezactivata din software, si ca poate scap doar cu o antena.

In cazul asta renunt, nu merita atat efort. Mai era o optiune de receptor DAB in USB-ul masinii care functioneaza ca un emulator, de la Dension.

Dar parca e intoarcere in timp cu tot felul de combinatii de genul asta si nu o sa imi bat capul.

De la G-uri in sus optiunea de DAB e destul de comuna si bifata de multi in configurator, din ce G20-uri am vazut disponibile, deci macar acolo e mai simplu.

- voiam pentru Germania, sunt destul de multe optiuni de radiouri pe diferite genuri muzicale, pt mine a fost o surpriza placuta atat calitatea, cat si numarul optiunilor.

Mersi de ajutor!

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.