Jump to content

Achizitionare bmw x3 din Belgia


Recommended Posts

Salutare,

Este prima mea postare si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau cum trebuie. Ideea este ca vreau sa achizitionez un Bmw x3 G01 - Decembrie 2019 , sDrive 18d si este din Belgia, adica are Kw mai putini pentru impozit. Intrebare mea este urmatoarea, se merita achizionare acestei masini? Am tot gasit despre modelul X3 20D, dar nu si despre 18d. Masina are un pret bun pentru an si dotari, dar in talon are 100Kw in loc de 110. Am inteles ca este acelasi motor ca si cel dupa 20d de 190cp si ca as putea sa ii scot power reduction si sa revina masina normal la 150cp in loc de cei 136, dar cineva mi-a spus ca din moment ce este acelasi motor as putea sa il duc chiar in cei 190cp dupa20d. 

Deci daca ma puteti ajuta cu niste pareri si idei in ceea ce consta aceasta masina( fiabiliate, consum si tot ce tine de ea) si de faza cu calutii daca merita sa scot power reduction si sa ajung din 136 la 150 cp, sau sa ma duc chiar in 190( daca se poate) si sa nu cauzeze vreo problema motorului.

P.S. Este primul BMW pe care il achizitionez.

Multumesc !!

Link to comment
Share on other sites

SAlut, da poti sa scoti power reduction sa l aduci la 150cp sau sa i faci stage 1 din soft si sa l aduci la 180-190 cp. Chestia e ca varianta 1.8D nu are aceleasi interne si anexe ca 2.0D, are aceeasi capacitate cilindrica 1995 cc, dar atat. REstul pieselor nu sunt identice. Multa lume spune ca 1.8D si 2.0D sunt acelasi motor, dar anexele lor nu sunt compatibile

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, vladmarinescu said:

P.S. Este primul BMW pe care il achizitionez.

Ce incearca colegii sa spuna e ca "accesoriile" motorului de 2 litri conteaza in puterea data la roata in comparatie cu 1.8 pe hartie limitat sau nelimitat..

Apoi poate nu ae fi rau sa spui ce masina ai avut sau ai ca sa stim de la ce pleci (poate altii au avut..) si stiu ce impresie o sa iti lase un X3 care nu e masina "econoama" cu motor mai.mic daca obisnuiesti sa "tragi" de masini.

Link to comment
Share on other sites

Salutare si multumesc pentru raspunsuri. Da, Bmw-ul ales a fost pe partea de buget, 17000euro adusa in tara, 188.000km anul 12.2019, navigatie mare, scaune incalzite... masina doar cu o zgarietura pe bara din fata, carvertical ok, provenienta Belgia. Am mai adaugat detalile daca nu le-am scris. Inainte am avut un mercedes C , 2200cc, o masina care mi-a placut mult, dar am zis sa merg pe un mini SUV si de CLC nu aveam buget si am zis ca Bmw-ul este alegerea.

Dupa ce am scris mai sus, se merita masina sa o cumperi? La pretul acesta? 

Link to comment
Share on other sites

Indiferent de pret, dpmdv un X3 merita cumparat minim cu 20d sau 20i si obligatoriu xdrive. E totusi o masina de 2tone ( X3 nu e chiar un mini suv), si pana la urma de ce ti ai lau un suv cu tractiune spate doar?

Daca ti a fost ok C klass, mai bine cauta un seria 3 atunci...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.