Jump to content

Accident - am nevoie de niste sfaturi


Horus

Recommended Posts

Salutare.

A intrat un nene in mine la o trecere de pietoni si mi-a cauzat ce se vede in pozele de mai jos. 

RCA-ul lui este de la Groupama. La constatarea facuta de agentul Groupama mi s-a oferit pe loc 5000lei, am refuzat, neavand experienta cu reparatiile de genul asta in regie proprie.

Am fost la service-ul recomandat de ei de pe Grivita, unde mi-au spus ca o sa puna bara spate aftermarket ca altfel nu se incadreaza in bani. A zis ca mai trebuie indreptata capota portbagajului si decupat si sudat elementul ala de caroserie dintre portbagaj si bara. 

Mi-au oprit actele legate de amiabila, constatare asigurator si talon si a ramas ca ma suna saptamana viitoare sa imi spuna legat de piese, ce calcule isi fac ei si daca asiguratorul e de acord.

 

Avand in vedere ca platesc enorm de mult RCA, fara sa fi produs personal daune, as vrea sa repar masina cat mai ok, cu piese originale daca se poate, nu sa isi bage service-ul bani in buzunar pe degeaba, pe paguba mea.

Credeti ca mai pot sa o duc in alta parte, unde repara exclusiv cu piese originale(Groupama au pe lista de service-uri agreate, MHS, Bavaria, Filaret), fara sa risc tamtam-uri ca e prea mare si nu vor sa plateasca devizul, sau ca o scot dauna economica?

 

 

b82d5355-0af9-4dd4-9116-f00684a573d7.jpg

cd41a647-8e5f-4dcf-bbe3-ee59d81b0e11.jpg

Edited by Horus
Link to comment
Share on other sites

cu constatarea amiabila te duci si programezi reparatia la reprezentanta. nu te intereseaza suma pe care ti-au zis-o ei pentru regie proprie, de obicei e mult mai mica decat e necesar pentru a repara o masina cu piese originale. Am patit si eu la fel de mai multe ori, si de fiecare data am dus masina la Automobile Bavaria. Reparatia cu toate elementele schimbate, masina de schimb prin Autonom. Nu te lasa dus de nas de tot felul de agenti constatatori care comenteaza aiurea, de parca platesc din buzunarul lor. Am intalnit nesimtirea sa imi spuna unul ca cel mult imi da 400 de ron pentru a vopsi o bara, ca ei nu deconteaza "aere de reprezentana". Fix la reprezentanta am facut-o si au platit 2800 de ron. 

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Horus said:

Daca o duc la MHS si ei fac un deviz de 3000euro pentru reparatie, Groupama nu poate sa refuze pe motiv ca masina ar valora 2000euro?(nu stiu cat valoreaza, concret)

Nu se face asa. Stiu si ei preturile de service si lucreaza dupa ceva standardizat. MHS nu poate sari calul, dar sigur va umfla la maxim posibi. Dar ei deja au calculat maximul posibil si a iesit sub dauna totală. Singura problema este daca sunt piese avariate, ce nu apar sa la inspecția vizuala. Asta nu pare a fi cazul tau. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut vara trecuta un episod similar in familie. Seat leon 2008. Cel vinovat avea asigurare groupama. S-a dat dauna totala economica din prima, desi masina era reparabila, dar costurile erau undeva a 3000 de eur. Am primit 18000 de ron din care se scade valoare de licitație pentru epava. Am primit 2400 de lei la licitatie si 15600 bani de la groupama. Atat am si platit pe masina acum 5 ani 😂

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

de asta tot cresc asigurarile ca sa o arda ei in figuri la daune , nu iese dauna totala pt aia  si daca iese e in avantaj tau , nu stiu daca nu se inregistreaza pe car vertical dauna totala dar oricum situatia e usor de explicat .si eu sunt pt o reprezentanta fix pt figurile prezentate de agentul prosteala srl.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, six in line said:

Eu zic sa o scoti dauna totala economica, iei banii si ramai cu epava pe care o repari cu piese din dezmembrari si le revopsesti si aia e 😉 Este o masina destul de veche de 22 de ani.....

O estimare la ce sume sa ma astept ai?

Daca in "programul" lor minune apare valoarea de piata la 7500lei? in banii astia nu gasesc alta similara.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

M-a sunat de la service, a facut calculul cu bara aftermarket, un no-name obscur.

Am sunat apoi la BMW in callcenter si mi-au spus ca daca nu doresc sa continui reparatia la ei, dupa ce se face constatarea, ma costa 1000lei.

Ma gandesc ca n-as dori sa continui in situatia in care s-ar ajunge la dauna economica.

Imi trebuie masina, nu am nervi sa stau sa caut alta sau sa pun mai multi bani sa imi iau una mai noua, deocamdata.

Posibil ca asiguratorul sa fi alocat in jur de 7000lei pentru reparatia asta, daca am "citit" eu bine printre randuri.

 

Nu stiu ce sa fac mai departe: service-ul care repara ieftin si baga restul de bani in buzunar sau reprezentanta BMW unde risc sa iasa dauna economica.

Edited by Horus
Link to comment
Share on other sites

la 7000 ron, ia banii si ti-o faci singur

(bara spate Sh, cu noroc gasesti la culoare)

iar tabla se indreapta , nu e foarte grav.

ce ai tu acolo, mai mult de 3000 ron nu face ca reparatie

 

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

tu spui ca ai menoie de masina...ia banii...si o repari.

bara spate cu/fara armatura....gaseste cete vrei din dezmenbrai ( sa fii atent la cleme)...senzorii putin probabil sa fie afectati ( dar sa ai grija cum ii scoti)

si tabla indoita...sa gasesti pe cineva care are rabdare sa o faca.

 

Link to comment
Share on other sites

Man, io n-am gasit pe cineva sa rezolve ralantiul ei, si au vazut-o cativa.

Nu sunt asa convins ca gasesc sa o dreg.

Cand dau cu spatele, acuma piuie in continuu, deci ceva tot e si la senzori.

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Intre timp s-a suparat si service-ul cu pricina, dupa ce i-am cerut devizul sa vad si eu concret de ce nu se incadreaza in bani cu o bara OEM. 

Nu mai vor sa mai faca nicio reparatie, m-au trimis sa imi caut alt service si sa vin sa imi iau actele.

Edited by Horus
Link to comment
Share on other sites

Păi nu le convine să-ți arate devizul,aka să vezi ca reparația practic se face cu jumate din suma oferită de asigurator lor ca service.Am văzut manevre de genul o grămadă,am lucrat mulți ani in service,de multe ori,asta in funcție de omul este peste care dădea,mai cereau bani in plus și de la client ,vezi doamne că nu se incadrau cu banii luați de la asigurări,in condițiile in care reparația se făcea cu cele mai penale piese aftermarket si sh.iar bani rămâneau mulți după reparație.Ia frumos banii de la asigurator,caută un service si repară-ți mașina,iei o bară complèta din dezmembrari cu senzori cu tot iar restul se repară.

Link to comment
Share on other sites

În locul tău aș lua banii și aș repara-o dacă mai poți, bară sh pe culoare în stare perfecta găsești la câteva sute de lei, iar plastice minore si restul se fac, mai rămâi și cu bani, am avut o daună asemănătoare la e90 acum aproape un an, mi se ofereau 6000 de lei, bară spate, aripă dreapta strâmbată, cutia de plastic de la portbagaj, cea de sub masina, sparta si haionul foarte foarte puțin atins, după calculele mele cu vreo 2000-2500 de lei o făceam, dar am zis să o las pe mâna unui service cunoscut din Alexandria, m-am trezit cu o bară aftermarket de prin taiwan care s-a rupt precum o foaie de ceapă la un impact minor, să nu mai zic de restul plasticelor ce au fost luate de prin dezmembrări, iar vopseaua de pe haion unde a fost refăcut se cojeste mai nou, am fost de vreo 3 ori pe la ei să îi mai facă retușuri până m-am plictisit, ulterior mi-am dat seama că dacă mă ducea puțin capul ieșeam pe plus și era și mașina reparată mai bine,

Edited by David Dobre
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.