Jump to content

Bmw f10 528 i 245 cp


Pikipu

Recommended Posts

Salutare! As dori sa achizitionez un F 10 20 benzina 245 cp an 2012 150 k km, as dori pareri mai avizate decat a mea, eventual cineva care detine una de ceva timp, despre fiabilitatea masinii si eventualele probleme. Am vazut ca exista topicuri mai vechi dar m am gandit ca poate este vreun update avand in vedere ca a trecut ceva timp de atunci. 
Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

@Pikipu Un F10 245 CP din 2012 are motorul N20B20. Desi nu este extrem de problematic precum alte motoare din generatia N, nici nu se poate spune ca a fost reusit. Pana la urma, problemele sale specifice au fost rezolvate de catre BMW. Se pare ca motoarele N20 fabricate incepand cu luna mai 2015 au o buna durabilitate.

Revenind la masina care te intereseaza, la un rulaj de 150k Km si an de fabricatie 2012, N20 este o alegere riscanta. Poti sa ai noroc, dar este si o probabilitate semnificativa sa ai ghinion.

Edited by FiveThreeFive
Link to comment
Share on other sites

Omul spune ca are toate rechemarile facute, carte service, totul facut la bmw plus ca as vrea sa o verific si eu personal la bmw. Care crezi ca ar fi punctele ei slabe? Adica ce ar putea pica?

Link to comment
Share on other sites

Principala (nu si singura) problema a unui N20 din primii ani de productie o reprezinta sinele / ghidajele lantului de distributie. Ar trebui sa obtii dovezi clare ca acestea au fost inlocuite nu mai devreme de 2015.

https://www.vehiclehistory.com/articles/all-about-the-bmw-n20-timing-chain-recalls

Daca tii musai sa iei un F10 528i cu motor N20, atunci cea mai prudenta abordare este sa gasesti o masina bine intretinuta, fabricata incepand cu iunie 2015 si cu un rulaj cat mai mic. 

Link to comment
Share on other sites

@Pikipu Este imposibil sa primesti o recomandare, in baza unor informatii atat de sumare. Esti la primul BMW, sau ai mai avut si altele in trecut? Care este motivul principal pentru care vrei un BMW si nu o alta marca? Cum vei utiliza masina? Consider ca bugetul este cam strans pentru a cumpara BMW intr-o stare tehnica buna si care nu este exagerat de vechi.

Informativ, vezi topicul de mai jos:

https://www.bmwclub.ro/forums/topic/186809-ghidul-cumparatorului-novice-de-bmw/

 

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea stiu ce 528i in toate mintile lui iti iei in bugetul ala de 12-14k eur... la ce m-am uitat pe mobile.de, la o scurta cautare, o masina ok e de pe la 18-20k eur in sus... 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.