Jump to content

Zgomot usa sau stalp


Recommended Posts

Eu in stationare am apasat pe usile din spate, in zona gemuletului mic...eu zica ca zgomotul e din incuietoare si joc in balamale...mai precis in cuiul balamalei....deci prin ungerea actuatorului ala ai murdarit cu vaselina si scaunul incuietorii...deci piesa aia care e pe stalp/oala (usi fata/usi spate) ai uns-o si nu se mai aude cand se misca in locasul ei ...:blink: asta e parerea mea..si o sa ma apuc si eu sa ung piesa aia...nu indepartez cauza...dar reduc efectul...macar nu se mai aude scartaitul :)
Link to comment
Share on other sites

Am descoperit unde era la mine. Pentru a ajunge acolo trebuie demontata fata de usa, modulul de airbag trebuie doar desfacut din suruburi, nu si decuplat, pe corpul incuietorii pe interior este un arc cu cateva mecanisme unde se prinde parghia de la clanta din interior si parghia de la butonasul usii. Eu am bagat vaselina acolo calumea si a disparut zgomotul, ce este ciudat ca pe stanga nu se mai aude deloc dar pe dreapta zgomotul inca mai este prezent... (o sa ma mai uit maine).

 

clauberty zice ca a reusit sa scoata si incuietoarea... ehhh, eu nu :blink: este foarte ingust locul si nu vrea sa iasa deloc... oricum zgomotul ala enervant din zona aia este.

Link to comment
Share on other sites

Uitati si niste poze, ultimele doua sunt cu locul problema.

282442[/snapback]

 

 

si mie mi se aude catodata in spate un anumit zgomot (tzacanit, putin scartzait etc). mai poate fi si de la bucele mari de la puntea spate. vibratia si zgomotul se transmit usor si ai impresia ca e de la usa spate sau ceva prin stalp. acesta este cazul meu si trebuie sa ma pregatesc sa schimb bucsele.

Edited by totnick
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
In sfarsit dupa multe demontari si montari, la mine cel putin am gasit solutia pt zgomotul enervant din usi. Solutie care este chiar f simpla... adica nu este nevoie de demontat nimic, este necesara doar o cheie torx mai mare cu care se slabeste si se regleaza prinderea usii de stalp. Banuiesc ca din cauza atator deschideri si inchideri ori sa slabeste ori balamaua prinde putin joc si din cauza asta face zgomot.. La mine a trebuit sa o dau putin in spate si inclinata putin in sus. :blink:
Link to comment
Share on other sites

La x3 la fel se auzea la gropi, denivelãri, etc. Am mers la ab, mi-au reglat uºa pasager din balamale.avea puÞin joc. S-a rezolvat acum cu zgomotul. Sfatul meu sã nu daÞi tot jos, ÎncercaÞi Întâi cu reglarea uºilor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Confirm rezolvarea zgomotului prin reglarea prinderii de pe stalp de la incuietoare..incercati sa o ridicati un pic si sa o impingeti mai spre interior..de aici e si problema cu distrugerea chederelor, intrucat portierele au joc si freaca chederele intre ele..zgomotul era ingrozitor la mine, la ambele portiere fata..dupa reglare parca e o alta masina..uitasem ce silentioasa era inainte:))

spor la reglat

Link to comment
Share on other sites

Confirm rezolvarea zgomotului prin reglarea prinderii de pe stalp de la incuietoare..incercati sa o ridicati un pic si sa o impingeti mai spre interior..de aici e si problema cu distrugerea chederelor, intrucat portierele au joc si freaca chederele intre ele..zgomotul era ingrozitor la mine, la ambele portiere fata..dupa reglare parca e o alta masina..uitasem ce silentioasa era inainte:))

spor la reglat

 

De curiozitate, acum usile nu ti se inchid mai greu?

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma balamaua nu e sudata de stalp?

cum se poate regla?

si la mine pacane cand plec de pe loc

la gropi nu prea face da ma seaca cand plec, face po o data cand plec si inainte sa dau a2a face din nou

adica dupa parerea mea isi revine la pozitia initiala

si nu face decat usa din dreapta spate

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma balamaua nu e sudata de stalp?

cum se poate regla?

si la mine pacane cand plec de pe loc

la gropi nu prea face da ma seaca cand plec, face po o data cand plec si inainte sa dau a2a face din nou

adica dupa parerea mea isi revine la pozitia initiala

si nu face decat usa din dreapta spate

va multumesc

 

Nu la balama trebuie sa umbli ci la prinderea usii care este actionata de clanta. Pe stalpul din mijloc ai o prindere cu doua suruburi torx, le slabesti putin si misti de ea pana o aduci in pozitia care iti convine.

Link to comment
Share on other sites

problema e ca nu cred ca e de acolo nu zic ca nu poate sa fie un factor care duce la producerea acestui zgomot

eu tot am suspectat cuiul de la balama care il mai desfaceam din cand in cand il roteam putin si timp de o saptamana nu mai facea dupa care din nou.

Asa ca am sa incerc si treaba asta cu sistemul asta de p stalpu din spate

 

si in ce directie zici sa il asez?

Link to comment
Share on other sites

Confirm rezolvarea zgomotului prin reglarea prinderii de pe stalp de la incuietoare..incercati sa o ridicati un pic si sa o impingeti mai spre interior..de aici e si problema cu distrugerea chederelor, intrucat portierele au joc si freaca chederele intre ele..zgomotul era ingrozitor la mine, la ambele portiere fata..dupa reglare parca e o alta masina..uitasem ce silentioasa era inainte:))

spor la reglat

 

De curiozitate, acum usile nu ti se inchid mai greu?

 

Poi le reglezi astfel incat sa se inchida usor, si ca sa faci reglajul cat mai bine urmaresti partea de sus a portierei, unde este acel cheder subtire care trebuie sa fie aliniat cu cel de la portiera spate, ptr ca daca ridici prea sus prinderea de pe stalp, portiera va fi ridicata si se va inchde greu si in plus nu se va alinia cu cea de pe spate...vreau sa spun ca eu le-am reglat si se inchid mult mai usor si mai bine ca inainte..

Eu le-am reglat si pe alea de pe spate la fel de usor..

Cat despre boltul de la balama, trebuie strans mai tare, intrucat el este conic, si prin strangere se inlatura "jocul" portierei..

cam asta e..eu am relgat la 2 si la amandou s-a rezolvat!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.